Jak poprawić swoją zdolność kredytową?


Zasadniczo, nie powinniśmy specjalnie zabiegać o podniesienie swojej zdolności kredytowej. Może to doprowadzić do sytuacji, w której znacząco przecenimy swoje możliwości i zadłużymy się w taki sposób, że trudno nam będzie obsługiwać kredyty. Jeśli jednak marzymy o własnym mieszkaniu czy nieruchomości, z pełną świadomością, że to udana i trafiona inwestycja, której kupno w perspektywie przyniesie zysk, warto nieco poprawić swoją zdolność i skorzystać z okazji.

Zdolność kredytowa

To możliwość do sprawnej spłaty pożyczki, której udzielił ci bank. Jest prosta wypadowa kilku czynników: wysokości dochodów, kosztów utrzymania i dotychczasowego zadłużenia. Każdy bank bada ja na swój sposób i stosuje indywidualne metody do jej wyliczenia, a więc w każdym banku twoja zdolność może być troszeczkę inna. Kluczowym parametrem jest dochód, im wyższy, tym zdolność większa. Tyle tylko, że bank przy obliczeniach nie weźmie pod uwagę wszystkich pieniędzy, a tylko te, które zarabiasz w sposób udokumentowany. Drobne prezenty od rodziców, nawet jeśli otrzymywane są regularnie, zupełnie odpadają. Ulubieńcy banków to osoby zatrudnione na etacie, w stabilnej i dużej firmie, najlepiej korporacji czy po prostu na posadach urzędniczych. Zdecydowanie gorzej, jeśli pracujesz w małej spółce, która działa na rynku od niedawna lub firmie rodzinnej. Zanim wiec zdecydujesz się na zmiany w karierze zawodowej, bo np. urząd ci się znudził i masz pomysł na własną działalność, skorzystaj z okazji, zanim porzucisz stabilną posadę. Na szczęście obecnie po kredyt mogą sięgnąć także osoby zatrudnione na umowę na czas określony, umowę zlecenia, czy umowę o dzieło. Bank musi tylko potwierdzić stabilność twoich dochodów.

Zobacz także: akademiakredytu.pl/zdolnosc-kredytowa/

Koszty utrzymania

Teoretycznie, im niższe koszty utrzymania, tym wyższa zdolność. Tyle tylko, że banki mają ustalone pewne minimalne kwoty i na pewno nie uwierzą, że jesteś w stanie utrzymać się za 200 złotych. Bank stara się podejść do sprawy w sposób realny. Obliczane są koszty utrzymania każdego członka rodziny, przede wszystkim dzieci. Nawet gdy nie mieszkają z tobą, a tylko płacisz na nie alimenty, ich kwota zostanie odliczona od dochodu. Starając się o zwiększenie zdolności, postaraj się zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania, na jakiś czas zrezygnuj z kosztownego czesnego za szkołę dzieci, czy ze składek ubezpieczeniowych. Oczywiście, jeśli to czasowo możliwe.

Kredyty i pożyczki

Każda pożyczka, która masz, wpływa na obniżenie twojej zdolności kredytowej. Bank odlicza po prostu ją od tej kwoty, którą mógłbyś przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Postaraj się spłacić wszelkie zobowiązania, zrezygnuj z zakupów na raty i zaciągania drobnych kredytów. Staraj się także zrezygnować z poręczania pożyczek. Bank może spojrzeć na to w ten sposób, że być możesz, będziesz zmuszony do spłaty poręczanej pożyczki i odliczy ci kwotę potencjalnej raty. Jeśli masz kartę kredytową lub limit na koncie, nawet jeśli z nich nie korzystasz, bank postara się pozostawić ci przynajmniej 5% miesięcznie od kwoty, którą potencjalnie możesz wykorzystać, po to, abyś mógł stopniowo spłacić kartę czy debet. Pamiętaj, że nie wolno ci zataić żadnego zadłużenia. Jest to działanie niezgodne z prawem i może skończyć się nie tylko odmową kredytu, ale nawet posądzeniem cię o próbę wyłudzenia. Tutaj znajdziesz więcej porad jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy: https://www.resinet.pl/aktualnosci/jak-wybrac-najlepszy-kredyt-gotowkowy.html

Artykuł partnera

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: