Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku


Dolny Śląsk to bardzo ciekawa kraina, zróżnicowana geologicznie i geograficznie. Jest tu bardzo wiele atrakcji turystycznych, do których możemy zaliczyć zabytki, w szczególności zamki i pałace.

Miłośnicy zamków i pałaców co krok mogą spotkać obiekty, które ich zainteresują. W średniowieczu, kiedy Śląsk był podzielony na wiele księstw, budowano bardzo dużo zamków obronnych należących do książąt lub rycerzy. Mniej możni budowali wieże rycerskie lub dwory obronne. Było to konieczne nie tylko ze względu na częste wojny, ale również na rozboje. Trzeba przyznać, że zamki nie tylko chroniły przed napadami, ale niestety często były siedzibą rycerzy rozbójników raubritterów. Ocenia się, że na Dolnym Śląsku pozostało około stu zamków, w różnym stanie, bardzo dużo to ruiny, a wręcz relikty zamków. Na przestrzeni wieków wiele zamków zniknęło, a przyczyn było kilka. Wojny husyckie, a w praktyce napady husytów na Dolny Śląsk spowodowały wiele zniszczeń, również zamków. Część z nich nie była odbudowywana, pozostawiono ruiny, które często nie dotrwały do dnia dzisiejszego. Kolejny kataklizm to wojna trzydziestoletnia w XVII wieku, która przyniosła potworne zniszczenia, w dużej mierze ze strony Szwedów. Szwedzi demolowali zamki, które zajmowali, a kiedy opuszczali podpalili je. W ten sposób do ruiny doprowadzono wiele zamków, na przykład zamek Bolczów. Część zamków pozostało w ruinie, jak wspomniany Bolczów. Odbudowywano jako zamki obronne niewiele zniszczonych zamków zamków średniowiecznych, bo przy ówczesnej technice wojennej i upowszechnieniu armat, ich wartość obronna była niewielka. Część zamków przebudowywano na pałace, zniszczenia wojenne były dobrym pretekstem do tego.

Jednym z ciekawszych zamków na Dolnym Śląsku jest zamek Książ, zbudowany pod koniec XIII wieku, a w XIV wieku rozbudowany przez księcia Bolka II małego, wnuka Łokietka. Po kilkukrotnych zmianach właścicieli zamek Książ dostał się w ręce rodziny, która przyjęła później nazwisko Hochberg. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek był kilkakrotnie plądrowany i niszczony, a zniszczenia wojenne wykorzystano do likwidacji umocnień. Na ich miejscu są teraz piękne ogrody tarasowe. Na początku XVIII wieku Hochbergowie przebudowali zamek w stylu barokowym, na początku XX wieku dokonali kolejne przebudowy i powiększenia. Dzisiaj odrestaurowany zamek to rezydencja wchodząca w skład dużego zespołu wraz z budynkami pomocniczymi, stadniną koni, pałacem i starym zamkiem, a ostatnio również podziemiami. Jest jeden z częściej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku. Więcej zamków można zlokalizować na mapie - https://discover.pl/zamki-dolnego-slaska/

Pałac Marianny
Pałac Marianny

Pałac Marianny

Jeśli chodzi o pałace, to jest ich jeszcze więcej. Szacuje się, że na Dolnym Śląsku było kilkaset pałaców lub dużych dworów. Oczywiście wiele z nich było niszczonych w czasie wojen, ale zwykle były odbudowywane. Interesujące jest to, że zdecydowana większość z nich przetrwała II wojnę światową, natomiast była plądrowana przez wyzwolicieli i szabrowników. Nierzadko pałace były wówczas podpalane, aby ukryć rabunek. Znaczna część pałaców była wykorzystywana przez PGR-y oraz jako budynki szkolne, nawet do końca la osiemdziesiątych XX wieku. Po opuszczeniu szybko zaczęły niszczeć i wiele z nich jest dzisiaj w ruinie. Nie wystawia to nam najlepszego świadectwa. Dużo pałaców jedna został, zwłaszcza w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Jednym z większych i ciekawszych pałaców dolnośląskich jest pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim budowany w latach 1836-72. Po powojennej dewastacji pałac jest sukcesywnie rewaloryzowany przez gminę Kamieniec Ząbkowicki i od kilku lat udostępniony do zwiedzania. Oto mapa ciekawszych dolnośląskich pałaców - https://discover.pl/palace-dolnego-slaska/

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska to nie tylko pałace i zamki oraz stare centra tamtejszych miasteczek. Znajdziemy tu olbrzymie twierdze jak w Kłodzku, czy Srebrnej Górze, ciekawe zabytki budownictwa kolejowego, przede wszystkim wiadukty. Jest kilka dużych zespołów klasztornych założonych przez cystersów, piękne zapory, jak ta w Pilchowicach, albo ciekawostki geologiczne w rodzaju Kolorowych Jeziorek w Rudawach Janowickich. Są oczywiście góry, czyli Sudety, podzielone na wiele mniejszych pasm górskich, a to już naprawdę bogactwo atrakcji, również zimą. Na koniec warto wspomnieć o starych kopalniach i sztolniach, które są udostępniane dla turystów, a część z nich znana jest tylko nielicznym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Praca przez Internet
( / Praca)

Praca przez Internet
07-03-2020

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.