Poznaj sygnały ostrzegawcze raka trzustki

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.comZdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Objawy raka trzustki są tak niecharakterystyczne, że nowotwór ten jest rozpoznawany zazwyczaj zbyt późno. Dowiedz się, co powinno wzbudzić twoją czujność.

W Polsce wykrywa się 3600 nowych przypadków raka trzustki rocznie. To nowotwór o najniższym wskaźniku przeżywalności wśród wszystkich głównych nowotworów: pięć lat od diagnozy przeżywa zaledwie od 2-9 proc. osób.

- Objawy raka trzustki są dość mało charakterystyczne, co skutkuje tym, że choroba jest nadal słabo rozpoznawana, dlatego tak ważne jest zrozumienie sygnałów ostrzegawczych – uważa Błażej Rawicki, Prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Nowotwór trzustki atakuje coraz młodsze osoby, choć częstość występowania zwiększa się z wiekiem. Ponad 80 proc. raków trzustki dotyczy osób po 55. roku życia.

U 25-letniej Patrycji Rzadkowskiej raka trzustki zdiagnozowano przypadkiem w badaniu USG. Guz miał już 16 cm, a i tak miała szczęście, bo to był dosłownie ostatni moment na wykrycie nowotworu. - Czas w przypadku tej choroby jest kluczowy. Miałam najlepsze wsparcie, o jakim mogłam marzyć - moją rodzinę, moich przyjaciół, moich lekarzy – to była moja ogromna armia, która pomogła mi przeżyć. Dziś żyję pełnią życia. Sama jestem psychologiem z zawodu. I właśnie rozpoczęłam specjalizację w kierunku psychoonkologii. Chcę pomagać innym. Dziele się swoją historią, bo może ktoś pójdzie na badania i zdąży na czas, przed rakiem trzustki – opowiada pacjentka rok po diagnozie.

Znajomość objawów i umiejętność ich rozpoznania to klucz do wczesnej diagnozy, nie ma bowiem żadnych metod przesiewowych, które pozwalałyby wykrywać ten nowotwór na wczesnym etapie. Tymczasem tylko ci pacjenci, u których rak trzustki zostanie wykryty na bardzo wczesnym etapie mają szansę z nim wygrać.  

Jak podkreśla Błażej Rawicki ważne jest, aby każdy z nas doświadczając pewnych objawów zwrócił uwagę, czy nie należą do typowego obrazu raka trzustki, i aby nie lekceważyli tego i zgłaszali się do lekarza. Badania pokazują bowiem, że pacjenci wcześnie zdiagnozowani, którzy mogą być poddani operacji, częściej mają większe szanse na przeżycie 5 lat więcej i dłużej.

Jakie są objawy raka trzustki?

Rak trzustki często nie daje żadnych objawów w początkowym stadium choroby, co może utrudniać jej wczesną diagnozę. Objawy mogą być nieoczywiste, mogą pojawiać się i znikać, a ich nasilenie może być różne u różnych osób. Można nie mieć żadnych lub mieć wszystkie z tych objawów. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą być powodowane przez inne, bardziej powszechne przyczyny. Mogą również być spowodowane stanami takimi jak: zapalenie trzustki, kamica żółciowa, zespół jelita drażliwego (IBS) lub zapalenie wątroby.

Co powinno nas zaniepokoić:
- ból brzucha i środkowego odcinka kręgosłupa
- niewyjaśniona utrata masy ciała
- żółta skóra lub oczy
- zmiana w stolcu
- nagłe pojawienie się cukrzycy
- problemy z trawieniem

Jakie są czynniki podwyższonego ryzyka występowania raka trzustki?

Przyczyna większości przypadków raka trzustki jest nieznana, ale badania naukowe zidentyfikowały następujące czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo, że rak trzustki się rozwinie.
- Rodzinna historia raka trzustki (5-10 proc.)
- Historia rodzinna innych nowotworów
- Cukrzyca
- Zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne)
- Palenie
- Otyłość
- Rasa (pochodzenie etniczne)
- Wiek
- Sposób odżywiania