Zasiedzenie nieruchomości – kiedy jest możliwe?

Zasiedzenie nieruchomości to jeden ze sposobów nabycia nieruchomości na własność. Ustaleniem czy spełnione zostały wszystkie przesłanki pozwalające na nabycie nieruchomości w taki sposób zajmuje się sąd cywilny. Co warto wiedzieć o takim sposobie nabywania nieruchomości?

Jaka nieruchomość może być zasiedzona?

Zasiedzenie nieruchomości najczęściej dotyczy nieruchomości mieszkalnych – domów położonych na terenach wiejskich i podmiejskich. Jednak przepisy prawa określają, że może dojść do zasiedzenia praktycznie każdej nieruchomości o ile zostały spełnione wszystkie warunki określone prawem. Dlatego można też zasiedzieć nieruchomość gruntową, lokalową, a także prawo do użytkowania wieczystego. Warto przy tym pamiętać, że zasiedzeniu może podlegać nieruchomość w całości – nie można zasiedzieć np. jednego pomieszczenia w domu czy piwnicy znajdującej się pod budynkiem.

Kiedy może dojść do zasiedzenia?

To, kiedy może dojść do zasiedzenia nieruchomości dokładnie określają przepisy zawarte w kodeksie cywilnym. Mówią one o zasiedzeniu w dobrej i w złej wierze. Do zasiedzenia w dobrej wierze dochodzi po 20 latach, do zasiedzenia w złej wierze po 30 latach. Aby mogło dojść do zasiedzenia należy samoistnie posiadać nieruchomość przez określony czas. Do zasiedzenia w dobrej wierze dochodzi, gdy posiadacz nieruchomości był w mylnym, ale uzasadnionym przekonaniu, że jest właścicielem nieruchomości. Co ważne, do zasiedzenia w dobrej wierze nie może dojść, gdy posiadacz nieruchomości nie wiedział, że nie jest jej właścicielem, ale miał warunki do tego, by sprawdzić stan prawny nieruchomości.

W przypadku zasiedzenia należy pamiętać, że w każdym przypadku musi odbyć się sprawa sądowa. O sprawie muszą być powiadomieni prawowici właściciele nieruchomości lub ich spadkobiercy. Z uwagi na często zawiły charakter takich spraw, warto skonsultować się z prawnikiem i szukać informacji dotyczących zasiedzenia na stronach kancelarii prawniczych specjalizujących się w tego typu spawach np. na stronie dybka.com.pl/zasiedzenie_nieruchomosci/

due diligence nieruchomości

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA!

Od 18 marca 2022 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. 

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAREJESTROWAĆ KONTO

Masz już konto? Zaloguj się

Regulamin forum znajduje się pod tym linkiem, natomiast polityka prywatności tutaj. Rejestrując konto akceptujesz zasady.