Łazienka urządzona z pomysłem

Przyzwyczailiśmy się do łazienek wyłożonych niemal w całości glazurą. Płytki często znajdują się nawet na ścianach, które nie mają bezpośredniej styczności z wodą. Choć glazury przez lata były modne, dziś są wypierane przez inne rozwiązania.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że płytki ceramiczne ułożone w łazience zmniejszają optycznie pomieszczenie. W dodatku glazura na ścianach, to najdroższe rozwiązanie. Zamiast niej można użyć innych materiałów, które nadadzą łazience niepowtarzalny charakter.

Tapety i farby

Wbrew pozorom w łazience można zastosować tapetę na każdej ścianie. Niektóre z nich można z powodzeniem przykleić w strefie mokrej nad wanną, a nawet pod prysznicem. Są pokryte specjalnym laminatem, który jest odporny nie tylko na parę wodną, ale także na wodę. Na jednej ze ścian można ułożyć na przykład fototapetę z morskim piaskiem lub wygładzonymi przez wodę otoczakami. Umiejętnie dobrany obrazek sprawi, że wnętrze nabierze cieplejszego charakteru. „Projektanci zalecają często, by używać powtarzających się deseni na przykład kilku pędów bambusa lub rozsypane muszle.” – czytamy na stronie http://fototapetynawymiar.com/.

Jeśli nie chcemy rezygnować z glazury na ścianach można połączyć go z pasami tapet o wyrazistym wzorze lub fakturze. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko znacznie obniżyć koszty remontu łazienki, ale umożliwi także zmiany wyglądu wnętrza w przyszłości, bez konieczności skuwania płytek. Gdy wzory się znudzą wystarczy jedynie zastąpić tapetę innym wzorem i łazienka znów zyska nowe oblicze.

Zamiast tapet można z powodzeniem użyć wodoodpornych farb przeznaczonych do malowania łazienek. Te nowoczesne nie przepuszczają wilgoci, ale jednocześnie pozwalają ścianie oddychać dzięki czemu nie ma ryzyka rozwoju grzybów. Farby najlepiej jest używać w miejscach, które nie są narażone na bezpośrednie działanie wody. Pod prysznicem lepiej jest więc zastosować gres lub mozaikę. Nad wanną z kolei można zawiesić duże lustro, które powiększy łazienkę, a jednocześnie zabezpieczy ścianę.

 

Inne rozwiązania

Coraz popularniejsze staje się także wykładanie łazienek drewnem. Taka okładzina sprawia, że wnętrze staje się bardzo przytulne i nabiera swojskiego, nieco rustykalnego charakteru. Drewniane białe lub błękitne panele na ścianie bardzo dobrze się sprawdzą, jeśli wnętrze jest wykończone w stylu prowansalskim. Tradycyjne drewniane boazerie wykonane z wodoodpornych gatunków drewna idealnie będą pasowały z kolei do stylu skandynawskiego. Z rodzimych gatunków do łazienki bardzo dobrze nadają się deski modrzewiowe, dąb, jesion, buk i wiąz. Powinny być jednak dodatkowo zabezpieczone na przykład olejowaniem. Bardzo odporne na wilgoć, choć niestety dużo droższe są gatunki egzotyczne choćby wenge, jatobe, teak czy cedr. 

Coraz więcej zwolenników zyskuje wykończenie łazienek ozdobnym betonem. Beton architektoniczny jest niezwykle trwały i z powodzeniem przetrwa nawet kilkadziesiąt lat. To idealne rozwiązanie zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych lub w stylu industrialnym.

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: