Budowa domu. Co zmieniło się w prawie budowlanym?

Przystępując do budowy nie można lekceważyć aktualnych przepisów oraz wszelkich nowelizacji w tej dziedzinie prawa. Jakie wymogi zostały zniesione w ostatnim czasie oraz czy formalności związane z projektem budowlanym stały się prostsze?

 

Wielofazowy proces konstrukcji

Przebieg wszystkich prac na danym terenie określają polskie przepisy budowlane. Kiedy już uzyska się pozwolenie na ich prowadzenie, inwestor ma trzy lata na przystąpienie do realizacji oraz ma obowiązek zapewnienia kierownictwa i odpowiedniego nadzoru nad robotami. Składając zawiadomienie informujące o rozpoczęciu prac, inwestor zobowiązany jest jednocześnie wystąpić o wystawienie dziennika budowy. W miejscu objętym zezwoleniem odbywają się następnie prace przygotowawcze. Zalicza się przede wszystkim geodezyjne wytyczenie obiektów, niwelacja terenu oraz przyłączanie infrastruktury technicznej.

Wybór wykonawcy i znajomość prawa

Realizacja inwestycji w oparciu o solidną znajomość prawa zapobiega niepotrzebnej utracie czasu i środków dewelopera. Wybierając firmę wykonawczą, warto poznać opinie osób, które bezpośrednio użytkują zrealizowane przez nią obiekty i postarać się sprawdzić jej kompetencje. Pokaźna konkurencja na rynku sprawia, że przedsiębiorstwa coraz więcej środków przeznaczają na rozwój swoich pracowników. Uczestnicy procesu budowlanego często również we własnym interesie decydują się odbyć szkolenia, aby być na bieżąco z obowiązującymi przepisami i wszelkimi nowelizacjami. Aktualnych ofert tego typu szkoleń najwygodniej szukać wpisując w wyszukiwarkę hasło: szkolenie prawo budowlane.

Rząd ułatwia procesy budowlane

Ostatnia nowelizacja ustawy znacznie poszerzyła wykaz obiektów, które będą odtąd przekazywane do użytkowania tylko na podstawie zgłoszenia ich budowy. Należą do nich m.in.: chłodnie, hangary i myjnie samochodowe. Skróceniu o tydzień uległ też czas oczekiwania na tzw. „milczącą zgodę” czyli brak sprzeciwu administracji na korzystanie z nich. Pojawił się również projekt, dzięki któremu będzie można wystąpić o rozbicie na kilka rat kosztów legalizacyjnych za samowolę budowlaną. Sejm uchwalił dodatkowo nowelizacje prawa, dzięki której nie będzie już konieczne pozwolenie na budowę czy też przebudowę domku jednorodzinnego. W tym przypadku również wymagany jest wyłącznie komplet dokumentów oraz zgłoszenie wraz z projektem. Należy pamiętać, że dotyczy to wyłącznie budynków, które nie są uciążliwe dla sąsiadów. 

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.