Grzybiarz zgubił się w lesie. Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum KPP Lubaczów
Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum KPP Lubaczów

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum KPP Lubaczów

Wczoraj mężczyzna podczas zbierania grzybów zgubił się w lesie. Na szczęście ta sytuacja skończyła się szczęśliwie. Policjanci przypominają, że podczas grzybobrania należy zachować zdrowy rozsądek.

Wczoraj lubaczowscy policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem grzybiarza na terenie leśnictwa Nowiny Horynieckie. Mężczyzna podczas zbierania grzybów odszedł od żony i stracił orientację w terenie. Szczęśliwie mężczyzna w szybkim czasie został odnaleziony.

Grzybobranie jest dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, jednak należy pamiętać o tym, żeby w tej sytuacji zachować zdrowy rozsądek. Policjanci przypominają o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania:

- Zbieraj grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne.
- Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
- Zbieraj grzyby w przewiewne koszyki (w reklamówce foliowej grzyby zaparzają się szybciej psują).
- Nie zbieraj i nie niszcz grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
- Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymi jesteśmy, jak i kogoś z bliskich.
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne
w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
- Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. W wielu telefonach możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym.
- Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów.
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska
i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie.
- Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem.
- Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei;
- Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
- Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia.
- Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
- Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
- Stosujmy się do oznakowania i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
- Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy.
- Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję.
- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.
- Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy Policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
- Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Apelujemy o rozwagę. Zaabsorbowani zbieraniem grzybów w bardzo łatwy sposób możemy się zgubić, szczególnie, gdy nie znamy terenu. - przypominają funkcjonariusze

Źródło: KPP Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: