Budomierz: Podszywali się pod studentów, aby móc wjechać do Polski

fot. KAS Przemyśl
fot. KAS Przemyśl

fot. KAS Przemyśl

W związku z obecną sytuacją epidemiczną, aktualnie obywatele Ukrainy nie mogą przyjeżdżać do Polski. Wyjątkiem są osoby spełniające określone warunki. Z takiej możliwości - lecz niezgodnie z prawem – postanowili skorzystać młodzi „ kandydaci” do polskich szkół. Na granicy państwa w Budomierzu przedstawili fałszywe zaświadczenia o przyjęciu i nauce w Polsce. Zostali zawróceni na Ukrainę.

21 października na przejściu granicznym w Budomierzu w trakcie kontroli granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili, iż przedstawione przez młodych Ukraińców zaświadczenia o przyjęciu do polskiej szkoły policealnej są fałszywe. Szczegółowa analiza zaświadczeń została przeprowadzona z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i potwierdziła fałszerstwo. Siedem zaświadczeń był w całości podrobionych. Młodzi obywatele Ukrainy, upierali się jednak twierdząc, że są słuchaczami polskiej szkoły i jadą pobierać naukę.

Zgodnie z procedurą, funkcjonariusze niezwłocznie przystąpili też do kompleksowej weryfikacji wjazdu i badania autentyczności dokumentów. Między innymi nawiązano kontakt telefoniczny i mailowy z figurującą w zaświadczeniach szkołą.

W wyniku tych sprawdzeń ustalono, że szkoła nie prowadzi nauki dla cudzoziemców, a młodzi ludzie nie są jej słuchaczami. Wkrótce cudzoziemcy przyznali, iż zaświadczenia kupili przez Internet będąc jeszcze na Ukrainie. Każdy z nich zapłacił po 200 300 złotych.

Fałszywki te miały posłużyć jako podstawa do wjazdu do Polski, a następnie byłyby pomocne w uniknięciu obowiązku kwarantanny.

W związku z popełnieniem czynu zabronionego ( posłużenie się fałszywymi dokumentami) siedmiu młodym ob. Ukrainy przedstawiono zarzuty i zawrócono na Ukrainę.

Od początku września (tj. od rozpoczęcia roku szkolnego) na granicy państwa zaobserwowano przypadki związane z przedstawianiem przez obywateli Ukrainy fałszywych zaświadczeń o przyjęciu do polskich szkół lub podjęciu nauki i studiów w Polsce. Do tej pory ujawniono 22 tego typu przypadki.

Miało to umożliwić wjazd do Polski i uniknięcie kwarantanny.

Źródło: BiOSG

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.