Groźny pożar lasu pod Narolem

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum PSP Lubaczów
Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum PSP Lubaczów

Zdjęcie ilustracyjne fot. archiwum PSP Lubaczów

W poniedziałek 11 maja na terenie Nadleśnictwa Narol gaszono pożar, który swoim zasięgiem objął hektar powierzchni leśnej. Spaleniu uległa pokrywa na obszarze 0,78 ha na terenie lasów prywatnych oraz 0,22 ha lasów państwowych w zarządzie Nadleśnictwa Narol.

- Do zaprószenia ognia doszło najprawdopodobniej na terenie prywatnego zrębu, gdzie właściciel wypalał gałęzie po porządkowaniu powierzchni – informuje Marceli Kot z Nadleśnictwa Narol. – Niestety, najprawdopodobniej jedno z palenisk, na którym wypalano pozostałości zrębowe, pozostało niedogaszone, a silny tego dnia wiatr rozwiał żarzące się resztki i doszło do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia.

Początkowo pożar przeniósł się na runo zrębu, a następnie opanował sąsiednie lasy prywatnych właścicieli oraz las Nadleśnictwa Narol, gdzie ucierpiał 55-letni drzewostan sosnowy z drugim piętrem świerka.

- Ogień zauważono około godziny 14 z wieży ppoż. w leśnictwie Jezioro, skąd informacja doszła do naszej Służby Leśnej – relacjonuje Marceli Kot. - Po około 10 minutach na miejsce przybyły pierwsze jednostki Straży Pożarnej.

Z uwagi na niedostępność terenu, położonego poza drogami, w środku kompleksu lasów prywatnych, dużo czasu zajęło strażakom rozwinięcie węży gaśniczych i dowożenie wody wozami bojowymi na miejsce pożaru. Akcja gaszenia zakończyła się około godziny 20. Z uwagi na wiejący wiatr służby nadleśnictwa oraz strażacy pełnili nocne warty, aby nie dopuścić do powstania kolejnego zarzewia ognia.

W akcji uczestniczyło 6 jednostek straży z PSP Lubaczów, OSP Cieszanów, OSP Narol, OSP Ruda Różaniecka, łącznie około 30 strażaków oraz 5 osób z Nadleśnictwa Narol. Przyczyna powstania pożaru będzie ustalana przez Policję, która wszczęła postepowanie wyjaśniające w tej sprawie.

To już 25. pożar w tym roku w lasach RDLP w Krośnie, łączna ich powierzchnia sięga 15 ha.

Źródło: RDLP w Krośnie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: