Pierwszeństwo pieszych, zakaz jazdy na zderzaku. Zmiany od 1 czerwca 2021 roku

fot. stayfly.pl
fot. stayfly.pl

fot. stayfly.pl

Najnowsza nowelizację prawa o ruchu drogowym wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu.   Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku.

Pierwszeństwo dla pieszych

Od 1 czerwca 2021 roku kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w projekcie nowelizacji.

Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów.

Zakaz korzystania z telefonów

Zgodnie z nowelizacją przepisów, podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Kary za jazdę na zderzaku

Za kilka miesięcy wejdzie także w zycie zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami mierzony w metrach ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd mierzona w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

W nocy w obszarze zabudowanym 50 km/h

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym reguluje także kwestię ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym w nocy. Do tej pory maksymalna prędkość w godzinach 23:00 – 5:00 wynosiła 60 km/h. Od 1 stycznia dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym ma wynosić 50 km/h - bez względu na porę doby.

Źródło: TVP INFO, money.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: