Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Od 1 stycznia 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrasta z 17 do 18,30 zł brutto.

Płaca minimalna będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na 2021 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W stosunku do 2020 r. jest wyższa o 7,7 proc.

W związku z tym, że w ramach prac Rady Dialogu Społecznego nie udało się dojść do porozumienia ws. płacy minimalnej w 2021 r., jej wysokość ustalił w rozporządzeniu rząd.

Większość organizacji pracodawców była za utrzymaniem płacy minimalnej na niezmienionym poziomie lub podwyższeniem jej do minimalnego poziomu przewidzianego przepisami, tj. do 2716 zł brutto. OPZZ i Forum Związków Zawodowych proponowały wyższą stawkę. Propozycję rządu poparły natomiast "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wraz z płacą minimalną wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Wzrośnie też tzw. preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców: z 780 zł do 840 zł.

Podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. zapowiedziano, że w 2021 r. płaca minimalna wyniesie 3000 zł brutto. W związku z epidemią stawka została obniżona.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-35 # polak2010 2021-01-01 14:24
O proszę i co na to lewicowi malkontenci?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-01 15:12
MINUSY DLA PRACUJĄCYCH
- wzrost bezrobocia - wysoka płaca minimalna zmniejsza skłonność do zatrudniania nowych pracowników, a co za tym idzie prowadzi do pogłębienia bezrobocia, często w najbiedniejszyc h regionach. Na tym wszystkim najbardziej cierpią młodzi i jeszcze niedoświadczeni pracownicy. Co gorsza, niektórzy pracodawcy, aby nie ponosić strat, muszą zwolnić część dotychczas zatrudnionych.

- rozrost szarej strefy - pracodawcy zaczynają zatrudniać na czarno. W ten sposób uciekają przed wysokimi podatkami, a co więcej mogą zatrudniać pracowników za stawkę niższą niż ustawowe minimum. Przez takie działania ze strony firm, pracownicy nie mają płatnych urlopów, nie posiadają ubezpieczeń zdrowotnych, rentowych, chorobowych, emerytalnych itp.

- pogorszenie sytuacji ekonomicznej i życiowej osób, którym wzrost płacy minimalnej miałby pomóc - według przeciwników płacy minimalnej paradoksem jest to, że najczęściej jej wzrost uderza właśnie w najbiedniejszyc h.

- wyższe ceny - inflacja - tworzy się samo zapętlające się koło. Inflacja napędza wzrost płacy minimalnej (wynagrodzenie to rośnie między innymi o prognozowaną stopę inflacji na przyszły rok), a ona z kolei napędza inflację. To oznacza, że realna siła nabywcza osób, których wynagrodzenie jest równe stawce minimalnej, rośnie tak naprawdę niewiele.

- cena urzędowa - jest to sztuczna cena za pracę, która nie ma odzwierciedleni a w realiach rynkowych i nie jest uzależniona od poziomu zysków przedsiębiorstw a.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+2 # AntyPiS 2021-01-01 15:13
MINUSY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
- podniesienie kosztów pracy - obecnie (2015 rok) płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto. Nie wszyscy pracownicy zdają sobie sprawę, że całkowity koszt pracodawcy przy takiej wysokości wynagrodzenia to 2110,68 zł, czyli 360,68 zł to koszty ubezpieczeń ZUS, składki na FP i FGŚP ponoszone przez firmę. W 2016 roku wynagrodzenie minimalne ma wynieść 1850 zł brutto. Dla pracodawcy oznacza to dodatkowy wzrost wydatków na płace, nie tylko o 100 zł, ale i również o koszty nieujęte w wynagrodzeniu brutto. Całkowity koszt pracodawcy wyniesie więc 2231,28, czyli 381,28 zł to składki opłacane przez pracodawcę. Wysoki wzrost płacy minimalnej może zachwiać firmami, które działają na granicy opłacalności.

- spadek konkurencyjnośc i - wyższe koszty pracy w firmie mogą przyczynić się do tego, że będzie ona zmuszona podnieść cenę swoich towarów. Oznacza to spadek konkurencyjnośc i firmy na rynku krajowym i zagranicznym.

- efekt domina - wzrost wynagrodzenia pracowników, którzy znajdują się na stanowiskach szeregowych powoduje roszczenia innych, wyżej usytuowanych w hierarchii pracowników. Nie chcą być dyskryminowani i również domagają się wzrostu swoich płac. Oznacza to, że niejednokrotnie wzrost płacy minimalnej pociąga za sobą większy niż przewidywano wzrost kosztów pracy, które ponosi firma.

- upadek przedsiębiorstw (koszty pracy stanowią dużą część kosztów całkowitych przedsiębiorstw , szczególnie w firmach z branży usług) - w najgorszym wypadku wysoka płaca minimalna może doprowadzić do upadku przedsiębiorstw . Szczególnie w przypadku firm działających głównie w oparciu o nisko wykwalifikowaną siłę roboczą. Wysokie wynagrodzenie minimalne może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Według internetowego badania ankietowego, przeprowadzoneg o przez Kontakt24, 42 proc. respondentów opowiada się za tym, aby minimalne wynagrodzenie było wyższe niż 2400 zł brutto. Po 13 proc. uważa, że 2100 - 2200 zł lub 2250 - 2350 zł brutto. Niewielki odsetek obywateli zdaje sobie sprawę z tego, jak tak gwałtowna zmiana, a co za tym idzie tak wysoki wzrost wynagrodzenia minimalnego, wpłynie nie tylko na koszty firm, ale i całą gospodarkę kraju.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
-1 # lewak 2021-01-01 16:34
Co na to lewicowi malkontenci? Chyba powinni się cieszyć. Dziwnie to pytanie brzmi, gdy rządząca obecnie partia prawicowa w sprawach społeczno-gospo darczych prowadzi bardziej lewicową politykę niż prowadziła kiedyś lewicowa SLD mająca nawet w swojej nazwie lewicę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-01 15:18
MINUSY DLA PAŃSTWA
- rozrost szarej strefy - jest to negatywne zjawisko nie tylko z punktu widzenia pracowników, ale również państwa, gdyż zmniejszają się wpływy z podatków do budżetu, a osoby potencjalnie bezrobotne korzystają z nieprzysługując ych im zasiłków socjalnych.

- wyższe ceny - inflacja - prowadzi ona do dewaluacji waluty krajowej.

- trudność w ustaleniu optymalnej płacy - według ustawy płaca minimalna powinna wzrastać o 2/3 wzrostu PKB i prognozowaną inflacje na przyszły rok, jednak nie zawsze tak jest, ponieważ wysokość płacy minimalnej jest następnie przedmiotem negocjacji w ramach Komisji Trójstronnej. Czasami wzrosty nie są dostosowane do wzrostu gospodarki, są zbyt wysokie i nie mają przełożenia na wzrost produktywności.

- problemy budżetowe - wysokość wynagrodzenia minimalnego jest punktem odniesienia dla innych pensji, nie tylko w sektorze prywatnym, ale i budżetowym. Ponadto, od wysokości płacy minimalnej uzależnione są inne świadczenia publiczne. Wysokie wzrosty tego wynagrodzenia mogą wpłynąć na zwiększenie wydatków kraju, a w konsekwencji pogłębić deficyt budżetowy.

Nie zapominajmy też o WIELU NOWYCH PODATKACH, które uderzają głównie w osoby pracujące i w przedsiębiorców bo ich wedlug PiS-u na to płacenie staćbo podwyżkę minimalnej dostali. Polityka PiS wydzierania naszych pieniędzy z naszych kieszeni potem oddawanie resztek knując ułudę, że to od niby od PiS-u. Taka to polityka tej władzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+7 # AntyPiS 2021-01-01 15:30
Dane są co prawda z 2015, ale widać z każdym podwyższeniem jak te minusy się powiększają. Zwlaszcza towarów takiej pierwszej potrzeby czyli towarów spożywczych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+7 # AntyPiS 2021-01-01 15:31
Ceny*
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-27 # polak2010 2021-01-01 16:42
Do złych ludzi którzy nakręcają propagandę nienawiści do Jarosława Kaczyńskiego niech się opamiętają bo takie podsycanie nienawiści może doprowadzić do tragedii.
Już mieliśmy parę lat temu podobną sytuację i podsycanie nienawiści przez środowisko liberalno-lewic owe do Lecha Kaczyńskiego.
Skończyło się to morderstwem w biurze PiS.
Lewicowo-liberalny fanatyk zabił działacza PiS pana Rosiaka ze słowami na ustach cyt ,, przyszedłem zabić Kaczyńskiego tylko miałem za małą broń"

A może tym środowiskom liberalno-lewic owym o to chodzi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+8 # AntyPiS 2021-01-01 17:37
Szefem propagandy nienawiści w tym kraju jest właśnie Jarosław Kaczyński. Jedynie tylko ktoś zaślepiony PIS-EM nie widzi tego jak dzielą luzi w grupach społecznych na lepszych bo z PiS i tych gorszych bo nie z nimi. Choćby przedsiębiorców na przykład. Od 2015 roku PiS prowadzi do niszczenia polskich rodzin nastawiając dziadków i rodziców przeciw swoim dzieciom. PiS zobaczył, że na takim sączeniu nienawiści może mieć władzę i wywoływać te skrajne emocje. Wystarczy zobaczyć jaki przykład języka nienawiści i postawy nienawiści do kogoś innego stosują Jarosław Kaczyński, Dominik Tarczyński, Joachim Brudziński, Krystyna Pawłowicz czy Przemysław Czarnek. Pisze Pan jakby to PiS był prześladowany, ale niech Pan nie zapomina, że w podobnym momencie w 2014 tak samo wszedł jakiś ,,opętany" polityką facet, który potraktował recepcjonistkę i również mógł zabić. Do tego niech Pan nie zapomni o sprawie bombera Brunona Kwietnia, który o zgrozo używał podobnego do Pana języka i chciał wysadzić w 2012 Sejm w powietrze bo kierował się jak Pan takimi nienawistnie zasadami, których nauczył PiS, że ,,wroga należy tępić". PiS-owi jest na rękę, że się kłócimy i żremy ze sobą. I tą politykę nienawiści stosują od 2010 kiedy wykorzystano ją polityczny sposób przez PiS, żeby mieć podstawę do prowadzenia tej polityki nienawiści. Wystarczy tylko zobaczyć jakie hasła padały na marszach smoleńskich. Polska niestety znalazła się w rękach człowieka, który ma depresję spowodowaną osobistymi niepowodzeniami życiowymi z własnej winy oraz nagłą śmiercią brata i mamy, przez co został sam na świecie i chce, żebyśmy wszyscy żyli w jego alternatywnym świecie gdzie złość i żal ma królować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
vvv
+6 # vvv 2021-01-01 20:19
Cytuję polak2010:
Do złych ludzi którzy nakręcają propagandę nienawiści do Jarosława Kaczyńskiego niech się opamiętają bo takie podsycanie nienawiści może doprowadzić do tragedii.
Już mieliśmy parę lat temu podobną sytuację i podsycanie nienawiści przez środowisko liberalno-lewicowe do Lecha Kaczyńskiego.
Skończyło się to morderstwem w biurze PiS.
Lewicowo-liberalny fanatyk zabił działacza PiS pana Rosiaka ze słowami na ustach cyt ,, przyszedłem zabić Kaczyńskiego tylko miałem za małą broń"

A może tym środowiskom liberalno-lewicowym o to chodzi.


123 lata zaborów, 5 lat niemieckiej okupacji, 35 lat sowieckiej dominacji.... Polacy byli razem, nie dali sie podzielić. PiS zrobil to, co przez ponad 200 lat nikomu się nie udalo. Te rowy beda pokolenia zasypywać...Pra wdziwego zbawcy narodu mamy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
buhahaha
-12 # buhahaha 2021-01-01 18:49
AntyPisie co ty pindolisz o wzroście bezrobocia buhahaha. Styczeń 2015r. 11,95% bezrobotnych, obecnie wrzesień 6,1%.W tym samym czasie płaca minimalna wzrosła o 850 zł.brutto .Gdzie ten Twój minus ma pokrycie w faktach czemu bezrobocie nie poszybowało w górę buhahaha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+3 # AntyPiS 2021-01-01 19:11
Porównujesz miesiąc zimowy gdzie roboty jest mniej z wrześniem gdzie jest szczyt sezonu. Wyższa minimalna pogłębia wady tego stanu. Dobrze jak ktoś zarabia więcej, ale np. nie jest to wzrost proporcjonalny, że ktoś kto miał zarobek nieco powyżej średniej teraz będą w grupie z tymi co wcześniej mieli minimalną a nie, ze tę różnicę na minimalną pracodawcy dadzą pieniądze bo aż tyle ich nie mają. Zwłaszcza teraz w dobie koronawirusa to podwyższanie kosztów utrzymania pracownika i na pewno znajdą się tacy pracodawcy, których nie będzie stać na kolejne 200 zł dodatku do pracownika. Zresztą mamy też podwyżkę kosztów ZUS. O wiele rozsądniejsze byłoby, aby więcej pieniędzy zostałoby w zwrocie podatkowym lub coś w ten deseń..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
buhahaha
-5 # buhahaha 2021-01-01 19:34
Porównałem ostatnie sześć lat umiesz czytać ze zrozumieniem buhahaha .Moje pytanie dlaczego bezrobocie nie wzrosło w okresie ostatnich sześciu lat mimo wzrostu płacy minimalnej ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+1 # AntyPiS 2021-01-01 20:08
Od razu nie będzie efekt ten nie zadziała. Ten skutek jest jak bomba z opóźnionym zapłonem. Przyjdzie czas, ze będzie się chciało to cofnąć, ale będzie już za późno.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-01 20:07
Uważam z zasady że wszystko co robią pisiory jest złe i żadne badania i statystyki mnie nie przekonają, tylko zady fachowców takich jak Pan Tusk, Pani Bieńkowska,, Pan Arłukowicz czy Pan Sikorski mogą przybliżyć nas do europejskiej cywilizacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
+8 # lewak 2021-01-01 20:22
Znowu ktoś się podszywa :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
max
+6 # max 2021-01-02 09:09
..człowiek bóbr??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
-1 # AntyPiS 2021-01-02 12:16
To nie jest mój komentarz. O 20 miałem gości i nie mogłem wtedy nic napisać. Drodzy forumowicze to nie jest mój styl pisania. Droga redakcjo dlaczego nie można zgłosić Wam odpowiedniego komentarza jak kiedyś można było bo podszywanie się pod moją osobę jest złamaniem regulaminu. Zresztą odpowiednie mejle do nicku macie bo kazaliście podawać to odróżnicie fałszywy od prawdziwego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
0 # AntyPiS 2021-01-02 12:18
Ten o Bieńkowskiej i Sikorskim*
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-01-01 20:08
Nie zady a rządy miało być
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
0 # AntyPiS 2021-01-02 12:18
To nie jest mój komentarz. Droga redakcjo macie mejl do tego kłamcy co się za mnie podszywa bo sobie nie daje rady w dyskusji. Droga redakcjo ten oszust działa nie tylko na szkodę moją, ale także i waszą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
+3 # Arch Enemy 2021-01-03 07:39
Ty masz jakiś problem czy urojenia ? Piszesz coś Nb potem piszesz że to nie ty, potem znowu zaprzeczasz i znowu piszesz chłopie daj sobie spokój albo zmień ksywę no to już jest mdłe.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+2 # AntyPiS 2021-01-03 23:42
Nie mam żadnych urojenia tylko jakiś pacan ucieka się do takich niehonorowych metod podszywania się pod moją osobę. Tej osobie właśnie o to chodzi, żeby zrobić chaos z moją osobą i ją ośmieszy bo nie daje rady w dyskusji. Dla mnie takie zagrywki to są poniżej pasa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ama
+6 # Ama 2021-01-02 20:08
Ciekawe kto zapracuje na te podwyżki? Chyba nie urzędnicy, nauczyciele i wszyscy opłacani z budżetu. Ci co płacą podatki są pozamykani, sami mają problem z przeżyciem. Kolejne zadłużenie? Nie z podwyżek, jedną ręką wezmą a drugą dadzą podwyżki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.