Po majówce otwarte hotele i galerie handlowe; możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli


Od 6 maja rząd umożliwi otwarcie żłobków i przedszkoli, a od 4 maja hoteli, obiektów oferujących miejsca noclegowe, centrów handlowych i niektórych instytucji kultury – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Drugi etap znoszenia ograniczeń oznacza też przywrócenie rehabilitacji.

Szef rządu z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim na środowej konferencji przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa.

Morawiecki poinformował, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jak wyjaśnił, ostateczne decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące te placówki. Warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe, określane są wytycznymi MZ, Głównego Inspektora Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Organy prowadzące mogą ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej czy liczbę dzieci objętych opieką. Z kolei samorządy mogą na podstawie dotychczasowych przepisów zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Morawiecki zachęcał jednak, aby w odpowiednich warunkach decydowano się na ich otwarcie, deklarując, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zadbać o ich bezpieczeństwo sanitarne.

Premier zapewnił, że tym, którzy nie będą mogli oddać swoich pociech pod opiekę w przedszkolu lub w żłobku, nadal przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy. Wypłacany będzie zarówno wtedy, gdy jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje o zamknięciu placówki, jak i wtedy, gdy zapewnienie w niej opieki nad dzieckiem nie będzie możliwe przez ograniczenia spowodowane COVID-19.

Druga faza odmrażania gospodarki obejmuje otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Stanie się to 4 maja, ponieważ – jak wyjaśnił Morawiecki – pozwoli to uniknąć tłumnych wyjazdów i gromadzenia się ludzi podczas majówki.

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone wyłącznie pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ponadto ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, m.in. siłowni i basenów.

Od 4 maja z powrotem działać zaczną galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Jak zaznaczył premier Morawiecki, obowiązywać w nich będą podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Nieczynne pozostaną kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna, kina, strefy gier i wyspy handlowe oraz tzw. food court, gdzie zwykle spożywa się posiłki na miejscu. Klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki. Premier wyjaśnił, że zasady rząd wypracował razem z reprezentantami galerii.

Do "większej normalności" po weekendzie majowym powróci też życie społeczne. Rząd uchyli zakaz działalności m.in. bibliotek, archiwów i muzeów. "Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek" – tłumaczył Morawiecki.

"Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury – zostanie do dokładnie określone" – zapewnił szef rządu.

Premier zaznaczył, że "luzowanie społeczne" obejmie też dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja. "Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach" – powiedział Morawiecki. Zabiegi będą możliwe od 4 maja.

Mówiąc o przyszłych etapach dalszego znoszenia obostrzeń szef rządu zapowiedział, że będą one ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym, ale zastrzegł, że "niektóre elementy z życia gospodarczego" mogą być przyspieszane. Takie decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ potrzebne są odpowiednie analizy.

Według premiera, aby można było przyspieszać, albo przynajmniej utrzymywać tempo luzowania obostrzeń w gospodarce, kluczowe są trzy kryteria. Wymienił wśród nich wskaźnik zachorowań, drugi to dystansowanie społeczne i trzeci - wydajność naszej służby zdrowia.

Na wstępie konferencji Morawiecki poinformował, że nastąpił przyrost osób, które zdrowieją. "Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały" – powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. "Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem" - zaznaczył Morawiecki

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Lara
+18 # Lara 2020-04-29 22:19
Zachowajmy dystans. Ale otwórzmy żłobki i przedszkola. I wytłumaczmy dzieciom, że mogą się bawić razem, ale nie do końca razem. To znaczy nie do końca. Zwalmy odpowiedzialnoś ć na organy prowadzące. I kto będzie lepszy - burmistrz, który otworzy, czy ten, który nie otworzy? Oto jest pytanie...
Otwórzmy muzea. I stadiony. To jest priorytet dla ludzi... igrzysk! Co tam chleba.
I na wybory marsz.
A potem niech się dzieje co chce.
Brawo rząd! Prawo premier! Brawo smutny minister! Czuję się od razu bezpieczniej dziś.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
*#
+8 # *# 2020-04-30 06:57
Paranoja !!!!!!! Brak słów!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
fgr
+8 # fgr 2020-04-29 22:59
To samo z rehabilitacją.. ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Mojra
+6 # Mojra 2020-04-30 09:02
Następna propaganda i prawo napisane na kolanie. Wytyczne niemożliwe do realizacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
27WDP
-10 # 27WDP 2020-04-30 09:19
Wam platfusy nie dogodzi wszystko co robi rząd jest be, Wyobraźcie sobie że aktualnie rządzi PO i ministrem zdrowia jest wybitna pani doktor Kopacz albo jeszcze bardziej wybitny pan doktor Arłukowicz a prezydentem dalej Gajowy ale by była jazda, koparki by nie nadążały z kopaniem masowych grobów. Aż strach pomyśleć co by się działo. I jeszcze banderowców by przepraszali za Akcję Wisła bo wczoraj była rocznica.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Prawda
-9 # Prawda 2020-04-30 09:29
Niestety, prawda, gdyby rząd nie reagował, źle, reaguje - jeszcze gorzej. Prezydent Gajowy swego czasu powiedział wyraźnie do rolników w czasie kryzysu, że przecież mogli się ubezpieczyć. A teraz pomoc jest, tego nikt się nie spodziewał, najmądrzejsi są od krytykowania, ale niestety rząd staje na głowie,żeby to jakoś ogarnąć ale tylko kłody pod nogi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
reaktor
+12 # reaktor 2020-04-30 10:57
Bardziej Premier Cimoszewicz powiedział w czasie powodzi w 1997 r.: "Potwierdza się, że trzeba być przezornym i trzeba się ubezpieczać, a ta prawda jest ciągle mało powszechna". I to jest prawda, przykra i bolesna, zwłaszcza wtedy gdy ktoś traci dobytek, ale prawda. Inna sprawa, że tak może powiedzieć każdy, i miałby rację, ale dla polityka to polityczne samobójstwo (dlatego politycy nie mówią prawdy :) ). A to, że tak powiedział, nie znaczy, że powodzianie nie dostali pomocy. A co do rządu to, choć nie jestem zwolennikiem PiS, myślę że robi co może, podobnie jak i inne kraje Europy, gdzie różnorakie opcje polityczne rządzą. Z jednej strony trzeba ograniczać epidemię, a z drugiej pozwalać jakoś funkcjonować gospodarce, nie da się tu znaleźć jakiegoś złotego środka, który by wszystkim dogodził. Gdyby rządziła PO, byłoby podobnie, tylko ktoś inny napisałby podobnie jak Ty, ktoś inny niż #27WDP pisałby "wam pisiory nie dogodzi...".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
kropka09
-3 # kropka09 2020-04-30 11:24
Cytuję 27WDP:
Wam platfusy nie dogodzi wszystko co robi rząd jest be, Wyobraźcie sobie że aktualnie rządzi PO i ministrem zdrowia jest wybitna pani doktor Kopacz albo jeszcze bardziej wybitny pan doktor Arłukowicz a prezydentem dalej Gajowy ale by była jazda, koparki by nie nadążały z kopaniem Cytuję 27WDP:
Wam platfusy nie dogodzi wszystko co robi rząd jest be, Wyobraźcie sobie że aktualnie rządzi PO i ministrem zdrowia jest wybitna pani doktor Kopacz albo jeszcze bardziej wybitny pan doktor Arłukowicz a prezydentem dalej Gajowy ale by była jazda, koparki by nie nadążały z kopaniem masowych grobów. Aż strach pomyśleć co by się działo. I jeszcze banderowców by przepraszali za Akcję Wisła bo wczoraj była rocznica.

masowych grobów. Aż strach pomyśleć co by się działo. I jeszcze banderowców by przepraszali za Akcję Wisła bo wczoraj była rocznica.
Przeinaczanie wszystkiego w wydaniu osób nie znających faktów , zwykly hejt ! Możesz spojrzeć sobie w oczy patrząc w lustro , nie wstyd Ci ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Naprzód Polsko
+6 # Naprzód Polsko 2020-04-30 15:20
A dlaczego jeśli ktoś piszę źle o PiSie twierdzisz, że jest za.PO? Co to nie ma innych partii? Przez takich jak Ty jest jak jest. Otwórz głowę a nie oglądasz TVP po robocie.caly dzień. Telewizja klamie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
*#
+4 # *# 2020-04-30 21:27
Właśnie, przez takich jest jak jest. Mają dwa programy propagandy do łba im natłuką ciemnoty, do kieszeni 500+,krowa300+, 13 i 14 emerytura, przekupiony naród. Zobaczymy jak długo, długi rosną, będzie druga Grecja. Niestety cię ludzie nie chcą wiedzieć prawdy ale to się okaże po wyborach ze państwo zbankrutowało! Już dzisiaj pisze i mówi się na ten temat ale nie w TVP.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ama
+6 # Ama 2020-05-01 07:17
Czy już wiecie na ile bilionów zadłużył nas rząd? Nie? To sprawdźcie, jest gorzej niż za Gierka. Do tych wszystkich, którzy twierdzą ze super jest bo otwierają żłobki i przedszkola. Dacie od 6 maja swoje dzieci? A może tylko tak mówicie a zostawicie z babcia, albo na opiekuńczym zostaniecie albo po poprostu nie pracujecie. Czy nie obawiacie się o dzieciaki, a może przez kilka godzin będą nosić maseczki? a jak będą jeść , a może pani będzie musiała przytulić. Wiele jest pytań. Jak rząd tak chciał dobrze to należało zacząć od młodzieży szkół średnich im można już wszystko wytłumaczyć , nakazać, zakazać, bo to rządowi wychodzi najlepiej
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.