Od dzisiaj obowiazuje stan epidemii: Szkoły zamknięte do świąt, wyższe kary za złamanie kwarantanny


Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj, że w Polsce zostanie dzisiaj wprowadzony stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia szkół do świąt wielkanocnych oraz podniesieniu kar za złamanie kwarantanny z 5 tys. złotych do 30 tys. złotych.

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Premier poinformował, że szkoły pozostaną zamknięte do Świąt Wielkanocnych.

To trudna decyzja, ale potrzebna, żeby nie doszło do rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Zdecydowano również o podniesieniu kar za złamanie kwarantanny z 5 tys. złotych do 30 tys. złotych. Mateusz Morawiecki poinformował także, że wprowadzone zostaną mechanizmy śledzenia, czy poddany kwarantannie przebywa pod wskazanym adresem.

Premier podkreślił, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna. Jak mówił, dzisiaj Chińczycy czy Tajwańczycy mogą wracać do pracy, bo bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski w związku z wprowadzenie stanu epidemii poinformował o nowych mechanizmach do walki z koronawirusem.

Chodzi m.in. o to, że minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować m.in. personel medyczny do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, by powstrzymać epidemię. 

Minister zdrowia podkreślił też, że decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce jest trudna, ale ma ona służyć ratowaniu ludzkiego życia.

"To jest oczywiście decyzja trudna - ogłoszenie stanu epidemii w kraju, ale myślę, że obecna sytuacja, gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, popatrzymy na liczbę osób, które umierają codziennie, to myślę, że te trudne decyzje, te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są tak naprawdę decyzjami ratującymi czyjeś życie" - powiedział Szumowski.

Minister zaznaczył, że osobom objętym kwarantanną trudno jest w niej funkcjonować, ale jest ona konieczna. "Wiemy, że to jest dla wszystkich państwa bardzo trudny czas i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i nie być sami zarażeni" - tłumaczył Szumowski.

Dodał, że obecnie wracających z kwarantanny czeka prostsza procedura. "Uregulowaliśmy sprawy zwolnień; wszyscy teraz wracający z kwarantanny będą w sposób bardziej uproszczony i łatwy uzyskiwali wszystkie te środki, które do tej pory miały osoby kierowane na kwarantannę przez służby sanitarne" - mówił. Dodał też, że dzięki systemowi eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) będzie wiadomo, który pacjent powinien być w kwarantannie, jeżeli zgłosi się do lekarza.

Źródło: PAP, rmf24.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: