ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

12 listopada wolny od pracy – kto pracuje, kto ma wolne?


Poniedziałek 12 listopada będzie wolny od pracy.  To oznacza długi weekend, ale nie dla każdego. Kto ma wolne, a kto musi pracować? Jakie wyjątki w ustawie przewidział ustawodawca? Czy wolny dzień 12 listopada dotyczy także lekarzy?

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Niestety, dość niefortunnie okrągła rocznica (11 listopada) wypada w niedzielę. Zdaniem rządzących tak wyjątkowe święto powinno być przedłużone – właśnie dlatego do Sejmu trafił projekt ustawy ustanawiający 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy.
„Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku” – czytamy w projekcie ustawy.

Sejm przegłosował ustawę. Pod ustawą złożył już podpis Prezydent RP. Jednak jak się okazuje, wolne jest nie dla wszystkich. Zgodnie z obowiązującym Kodeksem Pracy istnieją zawody, których nie dotyczą święta. Ich przedstawiciele muszą pracować mimo świąt. Należą do nich: prace związane z akcjami ratowniczymi (w celu ochrony życia i zdrowia ludzkiego), zakładowe straże pożarne, prace związane z ochroną mienia i środowiska, prace związane z usunięciami awarii, prace w ruchu ciągłym, prace zmianowe, prace, które są świadczone wyłącznie w weekendy i święta, branża gastronomiczna i hotelarska.

Otwarte będą więc m.in. publiczne szpitale i apteki. Pracować będą mogli również ci handlowcy, którzy mogą się otwierać w niedziele wolne od handlu, więc między innymi właściciele sklepów, którzy sami staną za ladą. Czynne będą również restauracje, stacje paliw czy kwiaciarnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

bera
0 # bera 2018-11-10 20:38
wszystkie przychodnie lekarskie ,rehabilitacyjn e mają pracować a wolne mogą odebrać w innym terminie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.