Prezydent podpisał Konstytucję Biznesu. Ułatwienia dla przedsiębiorców stają się faktem

fot. Maciej Biedrzycki/KPRP
fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Konstytucja Biznesu - najbardziej kompleksowa reforma prawa gospodarczego od prawie 30 lat - została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. To pakiet 5 ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową.

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim budowanie partnerskich relacji między przedsiębiorcami a urzędnikami i ułatwienie założenia oraz prowadzenia firm w Polsce. Zmiany obejmujące prawie 200 aktów prawnych wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Konstytucja Biznesu to nowy fundament prawa gospodarczego. Jest systemowym wzmocnieniem poprzednich proprzedsiębiorczych aktywności rządu (np. pakiet #100zmianDlaFirm).

– Termin podpisania Konstytucji Biznesu przez Prezydenta ma wymiar symboliczny. Idzie wiosna, a nowe przepisy przynoszą świeżość w relacjach administracja publiczna – biznes. Konstytucja Biznesu będzie  drogowskazem, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mieli w państwie partnera i uzyskają realne gwarancje w swojej codziennej działalności - podkreśla minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

– Szczególnie ważne są zasady, które od dawna powinny być wyraźnie zaznaczone w polskim prawodawstwie, czyli „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy czy klauzula pewności prawa – dodaje wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

PRAWO PRZEDSIĘBIORCÓW

Prawo przedsiębiorców wprowadza kanon podstawowych zasad dających gwarancje przedsiębiorcom w relacjach z władzą publiczną. Prawo przedsiębiorców jako akt centralny będzie wpływać na sposób stanowienia, interpretacji i stosowania wszystkich przepisów dotyczących działalności gospodarczej.

Do najważniejszych zapisów ustawy należy zaliczyć:

- ustanowienie katalogu praw i obowiązków przedsiębiorców i organów, stanowiących wytyczne dla organów administracji i stawiających granice ich ingerencji w wolność działalności gospodarczej,
- zmianę relacji przedsiębiorca – administracja w kierunku bardziej przyjaznej i partnerskiej, poprzez wprowadzenie m.in. zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasady przyjaznej interpretacji przepisów, jak również kluczowej zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”,
- wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej (w przypadkach działalności na mniejszą skalę nie powstaje obowiązek rejestracji działalności),
- wprowadzenie tzw. „ulgi na start” (początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności),
- wydawanie przez organy administracji napisanych prostym językiem „objaśnień prawnych” wyjaśniających skomplikowane przepisy w zakresie działalności gospodarczej, dotyczące praktycznego stosowania tych przepisów.


RZECZNIK MŚP

Zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie stanie na straży i ochrona praw przedsiębiorców, szczególnie tych z sektora MŚP.

W zakresie jego kompetencji znajdą się m.in.:
- opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców,
- występowanie do odpowiednich organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, a także do - odpowiednich urzędów z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów dotyczących działalności gospodarczej,
- wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji,
- występowanie do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów,
- zwracanie się o wszczynanie postępowań administracyjnych i przystępowanie do nich,
- wnoszenie skarg do sądów administracyjnych,
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi,
- zwracanie się do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjęcie odpowiednich działań mogących wpływać pozytywnie na prawa i interesy przedsiębiorców.
 
CEIDG I PUNKT INFORMACJI DLA PRZEDSIĘBIORCY

Wśród najważniejszych modyfikacji CEIDG znajdują się:

- umożliwienie udostępniania w CEIDG rejestru pełnomocnictw i prokury,
- wprowadzenie zasady automatycznego wznowienia wykonywania działalności po upływie okresu zawieszenia,
- zniesienie limitu czasowego dla zawieszenia działalności wynoszącego 24 miesiące i wprowadzenie możliwości jej zawieszenia na czas nieoznaczony.

 
 Źródło: www.kurier.pap.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

.
+9 # . 2018-03-25 08:12
Coś niesamowitego, przedtem zielona wyspa, teraz kraj mlekiem i miodem płynący, a młodzi chodu za granicę. Żałosny kraj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Robinson
+5 # Robinson 2018-03-25 09:38
Zapomniałeś, że między zieloną wyspą a krajem mlekiem i miodem płynącym, gdzieś tak w drugiej połowie 2015 r. Polska była w ruinie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rt
+11 # Rt 2018-03-25 08:37
Miał być obniżony ZUS jest podwyżka oraz wysyłanie jpk VAT , takie to ułatwienia dla drobnych przedsiębiorców
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
...
0 # ... 2018-03-25 16:18
ulgi na start” (początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności),
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rt
+5 # Rt 2018-03-25 21:22
A po 6 miesiącach zwija się firmę , ktoś kto pisze te ustawy nie ma pojęcia o drobnej przedsiębiorczo ści , zreszta nie dziwne - pan Morawiecki ma miliony na koncie i dla niego 1200 miesięcznie na ZUS to pestka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Pracownik etatowy
-1 # Pracownik etatowy 2018-03-26 07:34
Jak nie masz pojęcia do prowadzenia działalności to się nie porywaj znajdź etat za 1500 zł i pracuj. Chcielibyście zarabiać na czarno pobierać wszelkie socjalne i ani złotówki do tego nie dokładać nie tak to działa pseudo przedsiębiorcy ja pracując nie otrzymuje rodzinnego ani 500 + bo na etacie nie ucieknie od dochodu a 90 % jednoosobowych działalności pobiera wszelkie świadczenia i biadoli mimo że stać ich na wiele więcej niż mnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
przedsiębiorca
-4 # przedsiębiorca 2018-03-26 08:47
no właśnie, najlepiej niech wszyscy idą na etat do fabryki , vivat socjalizm! - taka właśnie polityka pisu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ama
+1 # Ama 2018-03-25 14:28
Nikt niemysli o przedsiębiorcac h \ nie mylmy Orlenu i innych państwowych zakładach/ bo podatki płaca ci mali i z nich się zdziera a wielcy wypłacają sobie odprawy. Ten pakiet tez uderzy w prywatne małe firmy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rezydent
-3 # Rezydent 2018-03-25 20:32
TO JEST MOJ PREZYDENT!! B R A W O
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Robinson
0 # Robinson 2018-03-25 22:20
Konstytucja Biznesu to projekt Premiera, Prezydent ją tylko podpisał, więc nie ma co się podniecać. Każdy prezydent by tak potrzebne przedsiębiorcom przepisy podpisał, nawet gdyby był z innej opcji politycznej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jacek
+7 # Jacek 2018-03-26 10:10
Czekam na podpis podwyzszajacy kwote wolna od podatku do poziomu takiego jak maja w parlamencie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Ostatnio dodane

W kinie

No result...

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.