PiS wycofuje się z tzw. wstecznej dwukadencyjności w samorządach

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński fot.  Piotr Drabik/flickr.comPrezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński fot. Piotr Drabik/flickr.com

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

J.Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców. "Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności (...) - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje" - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu z pełnomocnikami okręgowymi i regionalnymi partii ds. kampanii samorządowej.

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje, jednak każda z nich sprowadza się do tego, że wprowadzenie dwukadencyjności "nie wejdzie w trakcie tych wyborów". "Doszliśmy do wniosku, że wobec stanowiska głowy państwa, do którego odnosimy się oczywiście z wielkim szacunkiem i wobec przynajmniej niepewności co do stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, nie należy w tej chwili tej sprawy stawiać w ten sposób, żeby tworzyć wrażenie, że chcemy uczynić coś, co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa" - podkreślił lider PiS.

"Czy to oznacza, że rezygnujemy z tego przedsięwzięcia zmierzającego do tego, by oczyścić wiele samorządów, by dokonać zmian, by te grupy, które tam rządzą (...) niekiedy od już bardzo wielu lat, rekord to są 23 lata, w dalszym ciągu tam rządziły? Nie, chcemy to zmienić i chciałbym państwu powiedzieć, że to jest możliwe" - oświadczył.

Prezes PiS podkreślił, że przy tworzeniu list wyborczych i ustalaniu kandydatów w poszczególnych regionach będą brani pod uwagę m.in. ludzie młodzi, którzy - jak ocenił - "wykazują wielką energię i którzy kojarzą się obywatelom, wyborcom ze zmianą".

Źródło: www.kurier.pap.pl

Komentarze   

Toudi
+4 # Toudi 2017-05-16 20:17
Tak fajnie im szła rozpierucha na całości. Nie rozumiem dlaczego akurat z tego się wycofują.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dsssss
-11 # dsssss 2017-05-16 20:30
Boś tępy więc nie rozumiesz
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
fvvg
0 # fvvg 2017-05-18 09:38
ja tez nie rozumiem. Powinni twardo obstawac przy swoim. Pogonic cale towarzystwo w jasna cholere.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Strach wyjść z domu
+1 # Strach wyjść z domu 2017-05-18 10:52
Wytrzymaj jeszcze trochę, już za półtora roku będziesz mógł zagłosować na kogoś innego. Chyba że nie będzie innych kandydatów niż obecny wójt :-), ale i wtedy wójtem może zostać ktoś inny, choć mała jest na to szansa. Mianowicie gdy jest tylko jeden kandydat to zakreśla się "tak" albo "nie". Jeżeli zdobędzie więcej niż połowę głosów na "tak", to zostaje wójtem, w przeciwnym wypadku wójta wybiera rada gminy. Tak więc towarzystwo mogą pogonić sami mieszkańcy gminy bez pomocy rządzącej akurat opcji. Niech lepiej rządzący nie psują prawa, bo kiedyś przyjdą inni i zachęceni przykładem mogą zechcieć to prawo psuć (dostosowywać do swoich potrzeb) jeszcze bardziej. Dwukadencyjność tak, ale nie wsteczna.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Solidarna Polska
+1 # Solidarna Polska 2017-05-16 20:25
To w Narolu, Dzikowie, Lubaczowie, Cieszanowie, Wielkich Oczach, Oleszycach już otwierają szampany:) Umarazm powiatowy będzie trwał w najlepsze dalej...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Strach wyjść z domu
+4 # Strach wyjść z domu 2017-05-16 21:41
Na razie to się mogą cieszyć, że w ogóle będą mogli kandydować. Z szampanem niech zaczekają do wyborów, bo może co niektórych już ludzie mają dość i sami sobie zmienią wójta/burmistrz a, bez czynienia przez Pana Prezesa czegoś, "co być może niektórzy by traktowali jako złamanie pewnych reguł prawa". Tych "niektórych" jest znacznie więcej, dlatego się wycofują z tzw. wstecznej dwukadencyjnośc i. Jest oczywiste że byłoby to działanie prawa wstecz, co w cywilizowanym europejskim kraju jest niedopuszczalne (przynajmniej na razie). Warto nadmienić, że część opozycji (Kukiz, Nowoczesna) popiera dwukadencyjność , ale liczoną od wyborów które odbędą się po wejściu w życie nowych przepisów, a nie od tych które odbyły się według przepisów, które nie przewidywały ograniczeń liczby kadencji. A tak w ogóle to jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził, narzekania na wójtów były, są i będą, no chyba że urodzi się taki co będzie potrafił przemieniać wodę w wino itd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
demos
+11 # demos 2017-05-17 22:27
Absolutnie nie! a tys słyszał, by ktoś narzekał na poprzedniego wójta? no , bo ja nie! tamten utrzymywał niskie podatki,radni mieli głos w decyzjach!, a dzisiaj co masz??radni powiazani z wójtem.mieszkan cy nic nie maja do powiedzenia!, i to ma by samorzadnosc terytorialna?ty lko wypada się zapytać , ile kosztuje nas ta impreza kresowa , ogarnieta na cały tydzień?ile gmine kosztuje utrzymanie kresowej osady?..a wójt w swoim dziele błogosławienia szykuje nam dalej płatności za dworzec kolejowy , strzelnice....i rozbudowę kresowej!! dla kogo to wszystko???dla mieszkańców??kt órzy są najniżej zarabiającymi w kraju??i kto będzie spałacał te długi zaciągnięte przez....niby przedstawicieli gminy??....ja?? ? ja się na to nie godziłem!!to niech wójt z radnymi odejmą sobie trochę od koryta!!!a mają naprawdę z czego!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
mieszkaniec
+10 # mieszkaniec 2017-05-17 22:48
wreszcie któs powiedział prawde, i to powinno być powtórzone Kaplowi przed oczy,masz najlepsze zarobki od lat,kto ci je dał,po takim zadłużeniu gminy, chyba tylko ci umoczeni radni, których czas najwyższy pozbyć się z tego towarzystwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
młodowianin
+7 # młodowianin 2017-05-20 22:18
I w końcu można wykopac ze stołka suchego i kosiora, nic nie robia , tylko kurczowo trzymają się pieniędzy z diet radnych , 800 i 1000 zł,a za wójtem, to nawet tyłek będą mu lizac,a jak przyjdą wybory, to po domach będą ganiac z wódka,dobrze im jeden gośc z młodowa na spotkaniach cały czas psuje krew!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ghj
+2 # ghj 2017-05-18 14:37
Obracam się trochę wśród rządzących i według mnie Wójta w Lubaczowa bym nie ruszał bo dobrze robi dla gminy tylko tych wieśniaków radnych kopnął bym porządnie w d…
W Wielkich Oczach władza do wymiana. Totalna porażka. Taki sam wieśniak jak radni z Lubaczowa. Hamuje rozwój Gminy.
Na temat reszty nie mam zdania.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Solidarna Polska
+8 # Solidarna Polska 2017-05-18 22:09
Kresowa musi istnieć, bo gdzie będą się wybrańcy ludu stołować za Free przy okazji różnych imprez, zapraszam na impre po questingu, zobaczycie jak się bawią... na szczescie za to płaca inne gminy ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Janusz
-1 # Janusz 2017-05-25 08:29
Komuna w naszym powiecie będzie miała się w dalszym ciągu bardzo dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Florine
0 # Florine 2023-03-05 09:43
Hi there to every one, the contents existing at this web site are genuinely amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.


Look at my blog post; Лучшие фильмы 2023 года: hd.top-kino.it
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.