Agencje Płatnicze grupy V4 obradowały w Rzeszowie

fot. zlubaczowa.plfot. zlubaczowa.pl

W związku z przewodnictwem Polski w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczęło się  1 lipca 2016 r., w Hotelu Rzeszów w dniach 24 – 26 kwietnia 2017 r., w stolicy Podkarpacia odbyła się Konferencja Agencji Płatniczych Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii, której organizatorem była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli agencji płatniczych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii uczestniczyli również: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl Prezes ARiMR Dariusz Golec, Zastępca Prezesa ARiMR Maria Fajger, Zastępca Prezesa Arkadiusz Szymoniuk, Dyrektor Podkarpackiego OR ARiMR Teresa Pamuła wraz z zastępcami – Wiesławem Polkiem i Tomaszem Nowakowskim oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uczestnicy konferencji fot. ARiMRUczestnicy konferencji fot. ARiMR

Głównym celem konferencji było wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie zastosowania  uproszczeń  w  ramach  Programu  Rozwoju  Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Konferencja umożliwiła agencjom płatniczym GV4+3 podzielenie się doświadczeniami w zakresie wdrażania PROW w obecnym okresie finansowania. Uczestnicy konferencji dążyli do wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie uproszczeń w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Agencje płatnicze w poszczególnych krajach zajmują się obsługą Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Teresa Pamuła Dyrektor POR ARiMR prowadzi konferencje prasową fot. zlubaczowa.plTeresa Pamuła Dyrektor POR ARiMR prowadzi konferencje prasową fot. zlubaczowa.pl

Podczas konferencji odbyły się sesje plenarne oraz cztery warsztaty dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Omawiano m.in. tematy związane z konkurencyjnością cen, oceną i kontrolą wdrażania PROW 2014 - 2020 czy zapobieganie tworzenia sztucznych warunków. Wiele uwagi poświęcono też wspieraniu z budżetu PROW 2014 - 2020 młodych rolników, restrukturyzacji małych gospodarstw, a także przyznawaniu pomocy na realizację innowacyjnych pomysłów czy działań informacyjno-promocyjnych. Podzielono się również doświadczeniami z wdrażania PROW 2014 - 2020 w poszczególnych krajach oraz dyskutowano o uproszczeniu procedur.

fot. zlubaczowa.plfot. zlubaczowa.pl

Trzydniowe obrady pozwoliły uczestnikom konferencji uzgodnić pewne wspólne obszary działań, w których będą chcieli nadal pracować mimo wielkiej różnorodności   i specyfiki państw. Jednym z tych obszarów jest kwestia, często podnoszona w aspekcie uproszczenia, a mianowicie weryfikacji racjonalności wydatków. Chodzi o to że agencje weryfikują wydatki na kilku poziomach. Pierwszy raz przy przyznawaniu pomocy beneficjentowi, drugi raz kiedy ponoszone są już wydatki. Dlatego należy wypracować takie stanowisko, które pozwoli to uprościć.

Fot. od lewej: Prezes ARiMR Dariusz Golec, Wiceminister Rolnictwa Ryszard Zarudzki,                  Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław OrtylFot. od lewej: Prezes ARiMR Dariusz Golec, Wiceminister Rolnictwa Ryszard Zarudzki, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl


Druga wspólna inicjatywa wypracowana podczas rzeszowskiej konferencji związana jest z wykorzystaniem  środków w ramach PROW po roku 2018. Komisja Europejska ma sprawdzać, jak poszczególne państwa wydatkują środki z tego programu i czy są one zgodne ze strategią Europa 2020 w obszarze innowacyjności - jest to bowiem nowy rodzaj działań jeżeli chodzi o Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

fot. zlubaczowa.plfot. zlubaczowa.pl

fot. zlubaczowa.plfot. zlubaczowa.pl

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKTfeed-image RSS

ZLUBACZOWA.PL - informacje Lubaczów, powiat lubaczowski.