Nowy banknot o nominale 500 zł wchodzi do obiegu


Nowy banknot o nominale 500 złotych wchodzi do obiegu. Ten najwyższy polski nominał zdobi wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

- Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego - informuje NBP. - Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych. Narodowy Bank Polski obserwuje w ostatnich latach wzrost obrotu gotówkowego oraz większe zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach.

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł).

Obejrzyj wideo na którym omówione są m.in. zabezpieczenia banknotu:

 

Najczęściej zadawane pytania:
1. Jak sprawdzić autentyczność banknotu?

Przy ocenie autentyczności banknotu warto zapoznać się z jego zabezpieczeniami, które zamieszczone są na stronie internetowej NBP. Do szybkiej weryfikacji służą zabezpieczenia niewymagające użycia specjalistycznego sprzętu np. znak wodny, recto-verso, farba zmienna optycznie. W przypadku banknotu 500 zł, z prawej strony portretu władcy znajduje się szyszak husarski − podczas poruszania banknotem powinien zmienić barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawić wrażenie ruchomego. Na powierzchni strony przedniej banknotu widać fragmenty nitki zabezpieczającej (okienkowej), która podczas poruszania banknotem płynnie zmienia wzór oraz barwę. Na odwrotnej stronie banknotu widać złoty ornament wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia jest on widoczny lub prawie niedostrzegalny.

Czy sprzedawca będzie mógł odmówić przyjęcia nowego banknotu?
Nie, sprzedawca na terenie Polski ma obowiązek przyjęcia zapłaty we wszystkich banknotach emitowanych przez NBP.

Czy w kasach oddziałów okręgowych NBP będzie można otrzymać banknot 500 zł?
Tak, banknot o nominale 500 zł będzie dostępny w kasach oddziałów okręgowych NBP od 10 lutego 2017 roku.


Jaka jest siła nabywcza nowego banknotu?
Nowy banknot 500 zł stanowi obecnie równowartość około 113 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro w strefie euro. Banknot 200 zł pod względem siły nabywczej był najniższym wśród najwyższych nominałów stosowanych w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo czeski banknot o wartości 5000 koron ma równowartość 818,5 zł, duńskie 1000 koron – 595,1 zł, a chorwackie 1000 kun – 585,3 zł. Najwyższą wartość w Europie ma 1000 franków szwajcarskich – jest to równowartość 4117,3 zł (dane na 30 grudnia 2016 r.).

Ile banknotów krąży w polskiej gospodarce?
W powszechnym obiegu znajduje się obecnie ponad 1 miliard 906 milionów sztuk banknotów o wartości 183 miliardów złotych. To 12 proc. więcej niż rok temu (dane na dzień 31 grudnia 2016 r.).

Czy polskie banknoty są bezpieczne?
Tak, Narodowy Bank Polski w ostatnich latach przeprowadził modernizację polskich banknotów wyposażając je w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia. Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach (10, 20, 50, 100 złotych) znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., a 200 zł od lutego 2016 r. Liczba fałszywych banknotów w Polsce znacząco spadła – obecnie NBP odnotowuje mniej niż 5 szt. fałszywych banknotów na milion banknotów w obiegu, podczas gdy w poprzednich latach liczba ta sięgała 7-10 szt./mln.

Czy po wprowadzeniu 500 zł zmieni się struktura nominałowa?
Przewidujemy, że wprowadzenie banknotu 500 zł będzie stopniowo wpływać na strukturę nominałową w Polsce – zmniejszy się liczba zamawianych banknotów 200 zł i 100 zł.

Czy po wprowadzeniu 500 zł zwiększy się liczba fałszerstw?
Liczba fałszerstw znaków pieniężnych zmniejsza się, a banknoty wprowadzane do obiegu przez NBP mają nowoczesne i zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, które dorównują najwyższym światowym standardom.

500-01.jpg500-02.jpg500-03.jpg500-04.jpg500-05.jpg500-06.jpg


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: