Czego od września będą uczyć się dzieci w podstawówkach? MEN opublikowało projekt


Cztery lekcje matematyki, pięć godzin polskiego w tygodniu przez całą szkołę podstawową, jedna lekcja historii w tygodniu od IV klasy i dwie lekcje historii od V klasy - przewiduje projekt ramowych planów nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej.

Ramowe plany nauczania to rozporządzenie ministra edukacji, w którym określone jest, ile godzin nauczania danego przedmiotu w tygodniu uczniowie będą mieli na danym etapie nauczania, w danej klasie. Projekt nowego rozporządzenia ws. ramowych planów nauczania został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Jest on konsekwencją zmiany struktury szkół, m.in. przywrócenia 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego oraz nowej podstawy programowej dla tych szkół.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to również rozporządzenie ministra edukacji. Opisane jest w nim, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu na danym etapie edukacji. Nauczyciel ma obowiązek zrealizowania w pracy z uczniami wszystkich treści w niej zawartych. Zasadniczą zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących ramowych planów nauczania jest ich sama konstrukcja.
 
Dotychczasowe ramowe plany nauczania określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą.
 
Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć. Zgodnie z podstawą programową w 8-letniej szkole podstawowej, tak jak dotąd, w klasach I-III będzie edukacja wczesnoszkolna.
 
Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego. Ramowy plan przewiduje w każdej klasie na tym etapie 20 godzin lekcji tygodniowo. Podziału godzin w każdej klasie na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne (edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, edukacja informatyczna i edukacja techniczna) dokonywać będzie nauczyciel prowadzący te zajęcia.
 
Jednocześnie zaznaczono, że na naukę języka obcego należy przeznaczyć po 2 godziny tygodniowo w każdej klasie, a na zajęcia wychowania fizycznego po 3 godziny tygodniowo. W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne.
 
Naukę prawie wszystkich tych przedmiotów będą kontynuować do końca szkoły podstawowej.
 
Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdą drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.
 
I tak, zgodnie z projektem ramowego planu nauczania dla szkół podstawowych, w klasach IV-VIII uczniowie będą mieć po 5 lekcji języka polskiego w tygodniu, po 4 lekcje matematyki i po 3 lekcje pierwszego języka obcego; wymiar nauczania drugiego języka obcego - po 2 lekcje w tygodniu. Historii uczniowie będą mieli w IV klasie jedną lekcję w tygodniu, a w klasach V-VIII - 2 lekcje.
 
Przyroda w IV klasie będzie miała wymiar dwóch lekcji w tygodniu, geografia - jednej lekcji w klasach V-VI i VIII oraz dwóch lekcji w klasie VII, biologia - jednej lekcji w klasach V-VII i dwóch w VIII klasie. Chemia i fizyka będą miały wymiar po dwie lekcje klasach VII i VIII.
 
W klasach IV-VIII uczniowie będą mieli jedną w tygodniu lekcję informatyki i cztery lekcje wychowania fizycznego. W klasach IV-VII wymiar zajęć z plastyki i muzyki to po jednej lekcji, a w klasach IV-VI - po jednej lekcji techniki.
 
Wiedza o społeczeństwie będzie prowadzona w VIII klasie w wymiarze dwóch lekcji w tygodniu, a edukacja dla bezpieczeństwa - w wymiarze jednej lekcji w tygodniu.
 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

rodzic
-6 # rodzic 2017-01-25 09:49
ilu nauczycieli poleci
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jan
-17 # Jan 2017-01-25 10:40
Dzieci beda mialy po 9 godzin dziennie. Bo z 3 lat zrobili 2. Macie "dobra zmiane".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
rodzic
+18 # rodzic 2017-01-25 14:39
jakie dwa ? trzeci dodali do liceum i to jest OK.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jan
-5 # Jan 2017-01-25 20:10
Nie wiem dlaczego dajecie lapke w dol. Przeciez napisalem prawde. Policzcie sobie ilosc godzin w kazdej klasie. Przeciez na 1 dziecko nie bedzie mialo 2 lekcji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Bacha
-4 # Bacha 2017-01-25 21:24
Łapki w dół bo jesteś rachunkowym analfabetą
Policzyłam lekcje np. w VII klasie i wyszło mi 28. Coś niedomagasz intelektualnie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jan
-8 # Jan 2017-01-25 21:44
Słabo z rachunkami to u ciebie jest. Sprawdz na MEN-owskiej stronie. W klasie VII jest 33 godziny + 2 godziny religii + godziny dyrektorskie (które akurat nie muszą być w klasie 7) jeżeli nie będą w 7 to bedą w innej no i wtedy tam bedzie więcej.

Nie chcę wspominać, że w niektórych klasach język bedzie na grupy, więc na pewno w siedmiu godzinach codziennie się nie zmieścisz.

Więc zanim coś napiszesz o mojej inteligencji to sprawdz czy u Ciebie wszyscy zdrowi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
sedzia
-6 # sedzia 2017-01-25 16:56
biedni nauczyciele... oj oj w wolne wakacje , ferie i w kazdy wolny weekend bedziecie dorabiac :) pis da wam inna robote w kórej wreszcie poczujecie co to 8 godzin roboty :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
adwokat
+4 # adwokat 2017-01-25 18:52
Życzę Ci tych 8 godzin z dziećmi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ktoś
+2 # ktoś 2017-01-25 20:39
Sędzia nie zazdrość tylko zakosztuj tej słodyczy wakacji, ferii i takich tam. Zawsze można się przekwalifikowa ć, po co zazdrościć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Eva
+1 # Eva 2017-01-25 23:07
Gdy Janek się uczył to by Jan umiał i nie narzekał by na zmianę, bo nauki nigdy za dużo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arek
0 # Arek 2017-01-25 23:38
Mogli by jakieś zajęcia praktyczne wprowadzić. 5 godzin języka polskiego... tylko 4 matematyki. będziemy mieć historyków i polonistów... ale nie ma się co martwić za chwile dalej coś zmienią, tylko, że te roczniki będą mieć trudniej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

LOGOWANIE

Zarejestruj się, aby mieć możliwość dodawania darmowych ogłoszeń. Po zalogowaniu będziesz mógł również komentować aktualności podpisane Twoim unikatowym loginem. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał również możliwość edycji oraz usuwania komentarzy, a także dodawania zdjęć.

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.