Obostrzenia w kościołach. Apel episkopatu i Ministerstwa Zdrowia

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

O bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, zaapelowali do wszystkich księży proboszczów we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Apel ten, jak podkreślili szef MZ i sekretarz generalny KEP w komunikacie, wynika z troski o życie i zdrowie wiernych.

Niedzielski i bp Miziński podkreślili, że "trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków". "Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń" – wskazali.

Zaznaczyli, że dziś potrzeba nam odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, ponieważ to ona – obok szczepionki – jest "najważniejszą bronią w walce z epidemią".

Dlatego – czytamy – "o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka, jak i duchowna".

"Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych" – zaznaczyli Niedzielski i bp Miziński.

"Przestrzegając ich, wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego" – czytamy w komunikacie MZ i KEP.

Apel o poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, do wszystkich księży proboszczów zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych – poinformowali szef MZ i sekretarz generalny KEP.

"Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa" – podkreślili.

Według aktualnych obostrzeń w kościołach obowiązuje limit wiernych – maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

polak2010
-22 # polak2010 2021-03-24 22:25
Lemingom szkoda mówić i tak nie zrozumieją.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+16 # AntyPiS 2021-03-24 22:41
Cytuję polak2010:
Lemingom szkoda mówić i tak nie zrozumieją.


No właśnie Ci których masz na myśli zrozumieją. Nie zrozumieją tego osoby starsze, które są nauczone, że mimo wszystko trzeba być w niedzielę w Kościele. Sam apel nic nie da. Od dawna apelują o tych osobach a i tak pełne kościoły są i jedyne co różni od mszy z czasów przed covidem jest to, że są założone maski. Jeden gościu w podrzeszowskim Czudcu doniósł, że za dużo ludzi jest w kościele i go wieś zlinczowała za to. Nie pochwalam ani jednego ani drugiego zachowania, ale sam apel da tyle co nic. Dalej wszytko będzie zamknięte a i tak ludzie spotkają w niedzielę na jednej mszy jak gdyby nigdy nic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
+8 # lewak 2021-03-25 06:45
Ten z Czudca to pewnie leming był i nie rozumiał :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+13 # Papież 2021-03-25 09:53
Cytuję polak2010:
Lemingom szkoda mówić i tak nie zrozumieją.

Ale lemingi przecież nie chodzą do kościoła, więc nawet idąc twoim tokiem rozumowania i kreowania pisowskiej polski, to psychokatole twojego kalibru stwarzają zagrożenie, nie przestrzegając zasad reżimu. Strajk kobiet jest be i zarazki są wszędzie, ale gromadzenie w kościele, na urodzinach radia maryja, miesięcznicy katastrofy smoleńskiej (i za chwilę - zapewne hucznie obchodzonej - rocznicy) jest już ok. Ach, ta pisowska narracja, pozbawiona jakiejkolwiek logiki :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-21 # polak2010 2021-03-25 10:05
Ciekawe czy ,,Lemingi" rozumieją co to jest ,,życie duchowe"
Czy są pozbawieni jakichkolwiek wartości ?
I wierzą tylko w przekaz podprogowy niemieckich mediów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież-
+12 # Papież- 2021-03-25 10:17
Cytuję Papież Franciszek:
Nie trzeba wierzyć w boga, aby być dobrym człowiekiem.


Wiem, że to poza twoimi kompetencjami pojmowania świata i poza zakresem ubogiego intelektu. A jedyna słuszna droga to ta, którą głosi toruńska rozgłośnia fałszywego redemptorysty Ojca Tadeusza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
+14 # lewak 2021-03-25 10:42
Za dużo tabloidów pan czyta, one może i są niemieckie, ale jak się pan tak zna na lemingach, to powinien pan wiedzieć, że ich najważniejsze media to Wyborcza i TVN, a one niemieckie nie są.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+11 # AntyPiS 2021-03-25 10:44
Cytuję polak2010:
Ciekawe czy ,,Lemingi" rozumieją co to jest ,,życie duchowe"
Czy są pozbawieni jakichkolwiek wartości ?
I wierzą tylko w przekaz podprogowy niemieckich mediów.


Na razie polak2010 Ty zachowujesz się jakby Twoją jedyną wartością było PiS. Nie Prawo i Sprawiedliwość a PiS bo rozwinięcie skrótu jest po prostu oszustwem względem tego co robią. Tak ,,Lemimngi" wiedzą co to życie duchowe. Ty zapewne jak idziesz do Koscioła w niedzielę to nie idziesz posłuchać Ewangelii czy kazania tylko idziesz bo nie masz co robić w niedzielę, ale co było na mszy to zaraz nie pamiętasz bo nawet nie słuchasz co na niej jest. Mamy swoje wartości. Dla mnie wartością jest np. to, żeby każdy mógł bez skrępowania mówić za jaką partią jest. Obecnie powiedziałbym za kim jestem a byłbym wysoko postawiony to PiS by mnie zniszczył. I jak to określiłeś ,,Lemingi" potrafią myśleć bo czytają wiele różnych źródeł z różnych stron politycznej propagandy. Atacy wyznawcy jak Ty opierają się na źódłach jedynie propisowskich typu TVPiS gdzie przez cały czas nawet nie przekazy podprogowe a wręcz wprost TVPiS napuszcza jednych ludzi na drugich. Twoje PiS, które uznajesz za nadrzędną wartość. Większą od Boga bo Bóg nie wzywa do nienawiści do drugiego człowieka ze względu na poglądy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ciekawy
+19 # Ciekawy 2021-03-25 20:26
A może by tak zamiast pustego gadania o odpowiedzialnoś ci powiedzieć ludziom wprost: Drodzy parafianie, pozostańmy w domu i tam módlmy się, łączmy się przez internet,, telewizję, radio. Udzielamy dyspensy na ten trudny czas, jak sytuacja w kraju się poprawi znów będziemy mogli się modlić w kościele. Ograniczamy liczbę ludzi u przychodni, zamykamy szkoły, przedszkola w trosce o nas wszystkich i kościoły też musimy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+12 # Dmw 2021-03-25 21:24
Zgadzam sie ,tak powinno byc
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Obiektywnie patrząc
+9 # Obiektywnie patrząc 2021-03-26 09:35
Według biskupa Ignacego Deca "nonsensem jest w okresie epidemii zamykanie źródła uzdrowień duchowych i fizycznych". Kapłan ma nadzieję, że katolicy wyjdą z "oficjalnym stanowiskiem" ws. zamykania kościołów na Wielkanoc i nie tylko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+6 # Dmw 2021-04-06 22:41
Gosc odlecial niczym Gagarin w kosmos. No jak mozna pieprzyc takie bzdury? czy wirus wybiera miejsce ataku? no ale tak to jest,juz dawno mowilem,ze potrzebna jest reforma Episkopatu,wypi eprzyc tych leśnych,opasłyc h dziadkow a na ich miejsce powolac ludzi ok.40-50 roku zycia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

No result...

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.