Powrót do restrykcji? "Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi"

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zawitała do nas III fala pandemii - mówił we wtorek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wzrost zachorowań, to możemy zapomnieć o rozmrażaniu gospodarki.

Prof. Horban pytany w Radiu Zet czy spodziewa się, że do Polski dotrze III fala pandemii wskazał: "Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby ta III fala do nas zawitała".

Dodał, że są pierwsze dane mówiące o tym, że rośnie odsetek osób zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa, który "się rzeczywiście łatwiej transmituje". "Pod koniec tego tygodnia będziemy już pewni, bo będziemy mieli dane nie z jednego, tylko z trzech źródeł" - wskazał.

Prof. Horban przyznał, że jeżeli wzrost zachorowań się potwierdzi, "to w tym momencie, można delikatnie rzecz biorąc, zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki".

Pytany, kiedy mogą zapaść decyzje ws. ewentualnego ponownego zamykania gospodarki wskazał, że ciągu najbliższych 10 dni. "W tej chwili trwają badania nauczycieli. Szczęśliwie (...) mniej więcej jest taki sam odsetek dodatnich osób, jak był dwa tygodnie temu, ok. 2 proc." - zaznaczył. Dodał, że to jest "bardzo dobra wiadomość".

Jak mówił doradca premiera ds. COVID-19, trzeba sprawdzić, jaki wirus transmituje się pośród ludzi. "Robimy to z trzech źródeł: po pierwsze to są dane PZH, po drugie - dane, które napływają z badań nauczycieli, a trzecia grupa to są pacjenci szpitala zakaźnego, w którym mam zaszczyt pracować. Też badamy, jakim rodzajem wirusa ci pacjenci są zakażeni. Te wyniki powinny być znane już w tym tygodniu" - wyjaśnił.

Prof. Horban nie wyklucza powrotu do systemu regionalizacji. "To jest cały czas rozważane" - przyznał. Dodał, że to jest kwestia "kluczowych dwóch tygodni".

Wiceminister zdrowia: Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi

Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi, jest już bardzo blisko, w ostatnich dniach rośnie zagrożenie Covid-19 - powiedział na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.

Trzecia fala pandemii puka do naszych drzwi, jest już bardzo blisko, w ostatnich dniach rośnie zagrożenie Covid-19 - powiedział na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.
Posiedzenie poświęcone było m.in. sytuacji w jakiej obecnie znajdują się siłownie i kluby fitness. Mówił o tym prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. Na początku długiego wystąpienia ujawnił, że branża jest w bardzo trudnym położeniu, gdyż 81 procent ośrodków nie otrzymuje wsparcia z budżetu państwa, gdyż nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Jego zdaniem, działalność klubów fitness nie miała i nie ma żadnego wpływu na rozwój pandemii.

Wszystkie kluby i siłownie w czasie gdy działały, rygorystycznie przestrzegały zasad sanitarnych. Zdaniem Napiórkowskiego, możliwość zakażenia była tam minimalna, o wiele mniejsza niż w dużych centrach handlowych czy innych miejscach, gdzie zasada dystansu nie była przestrzegana.

Szef federacji fitness na podstawie materiałów opracowanych w różnych krajach Europy argumentował, że zakaz działania branży nie daje żadnych pozytywnych efektów, przeciwnie, gdyby ludzie mogli tam trenować i poprawiać swoją kondycję fizyczną, ich podatność na zakażenie byłaby o wiele mniejsza. "W zdrowym ciele zdrowy duch" - tak argumentował.

Z argumentami przedstawiciela branży fitness nie do końca zgodził się Kraska. Przyznał, że oczywiście nikt za całe zło związane z pandemią nie obciąża ludzi pracujących nad swoją kondycją fizyczną, ale w obecnej, bardzo trudnej sytuacji pandemicznej, nie może się zgodzić z propozycją otwarcia klubów treningowych i siłowni.

"Sytuacja jest bardzo dynamiczna, od kilku dni obserwujemy wzrost zakażeń. Zwiększona transmisja koronawirusa, w tym groźnej odmiany brytyjskiej powoduje, że jesteśmy zmuszeni podjąć skuteczniejsze działania. To może być nawet powrót do restrykcji, które kilka dni temu zostały tymczasowo zniesione. Ale wszyscy chyba widzieli, co się w ostatni weekend działo w Zakopanem czy na Wybrzeżu. Nie zdaliśmy do końca wszyscy tego egzaminu z rozsądku" - przyznał Kraska.

O bezwzględnej konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego mówił także szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka.

"Walczymy o życie i zdrowie tysięcy ludzi. Obserwujemy coraz większą transmisję wirusa. Uważam, że teraz nie można sobie pozwolić na żadne łagodzenie obowiązujących restrykcji, gdyż to może doprowadzić do gwałtownego rozwoju pandemii. A z tym będzie bardzo trudno sobie poradzić" - dodał.

To, jakie działania mające na celu ograniczenie skutków Covid-19 powinny być podejmowane, rząd od prawie roku konsultuje z Radą Medyczną. Kraska zaproponował, aby szukając kompromisu w sprawie fitness zorganizować spotkanie branży ze specjalistami Rady. Posłowie poprosili, aby do takiego spotkania doszło jak najszybciej, być może nawet jeszcze w lutym.

O sytuacji w branży turystycznej po zniesieniu od ostatniego piątku obostrzeń związanych z pandemią Covid-19 mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.

Branża z radością przyjęła możliwość wznowienia działalności, zgodnie z zaleceniami wszędzie będą przestrzegane rygory sanitarne. To, co się wydarzyło w weekend w Zakopanem przedstawiciel resortu nazwał "nierozważnym" zachowaniem niewielkiej grupy gości. Policja i inne służby będą prowadziły kontrole i podejmowały interwencję tam, gdzie będzie to konieczne. "Mam nadzieję, że to był jednostkowy przypadek" - wyjaśnił.

O wiele mocniej wydarzenia z Zakopanego ocenił Saczka. Jak stwierdził "jeżeli takie zachowania grożące rozszerzeniem pandemii będą się powtarzały, trzeba będzie rozważyć powrót do istniejących wcześniej ograniczeń".

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

AntyPiS
+15 # AntyPiS 2021-02-16 21:35
Nagle jak wyszły te Krupówki mówią o wzroście. Sprowokowali różne grupy społeczne od rolników, kobiety, media itp. nagle wielkie wzrosty idą. A jak są wybory w których maja się odbyć bo Duda ma być wybrany to nagle wirus w odwrocie i cały świat nam zazdrości. Koronawirus jest ciężka chorobą dla ludzi słabszych bo to wirus mocny w swoim działaniu wirus. Czy to przez jeden dzień osłabienia czy więcej, ale wiele osób miało taki moment, że musiało to jakoś przetrwać zdrowotne. PiS wykorzystuje tę chorobę do swoich celów i nią straszy kiedy sprawy nie idą po ich myśli. Do tego zauważmy retorykę PiS. Spadek zachorowań PiS uważa, że to ich sukces. Wzrost zachorowań to według nich nasz czyli Obywateli brak odpowiedzialnoś ci. A co pukania do drzwi to niech rząd zajmie się na serio przedsiębiorcam i bo tam nie bieda już nie puka a piszczy i to coraz głośniej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+11 # Dmw 2021-02-16 22:07
Ja sie nie dziwie tym mlodym ludziom. Sam juz jestem wiekowy ale na ich miejscu pewnie zrobilbym tak samo. To psychiczne terroryzowanie Narodu musi gdzies miec ujscie. Przeciez to pierdolca mozna dostac przez te zakazy. I glupie gadanie-a na zachodzie sa takie restrykcje i takie. Przepraszam,a co nas to obchodzi? zyjemy w Polsce !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+8 # AntyPiS 2021-02-16 23:11
Wystarczy wszystko otworzyć w reżimie sanitarnym tak jak np. gastronomię w wakacje kiedy właściciele się dostosowali do sytuacji. Zarobią w tej chwili mniej, ale coś zarobią na czynsz za lokal i na pracowników czyli na działanie firmy. Teraz rząd daje 5000 zł, ale za utrzymanie stanowiska na 3 miesiące z tego co słyszałem. Te 5000 zł to utrzymanie tego jednego stanowiska pracy przez miesiąc. Za 3 miesiące to wynosi 15 000 zł. Wychodzi na to, że przedsiębiorca jest -10 000 zł na minusie. Tarcza jak widać z kartonu. ZUS każą cały czas płacić. Nawet jak zapłaciło się składkę przed zwolnieniem danego miesiąca to składek zapłaconych wcześniej za dany miesiąc nie chciano oddawać przedsiębiorców a nie są to groszowe sprawy tylko idące w tysiące złotych. Pandemia jest na takim poziomie, ze jedyne co zostaje to ją po prostu przeżyć i nie ma innego wyboru. Wiele milionów Polaków już miało koronę tylko nie miało wymazów zrobionych. To co podają w mediach to jeśli ma coś ten wynik wspólnego z rzeczywistością to czubek góry lodowej. Po prostu musimy to przechorować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ciekawy
+13 # Ciekawy 2021-02-16 21:45
Trzecia fala, piąta, dziesiąta, wróżenie z fusów, przepowiednie baju baju.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
iga
+1 # iga 2021-02-16 23:28
Czyli będzie powrót do tego co było kilka tygodni temu przez ludzi nieodpowiedzial nych i pozbawionych umysłu. Jeśli poluzowane są obostrzenia to nie po to aby robić imprezy bez maseczek i nie stosować się do dystansu. Widać że również i w naszym powiecie niektórym ludziom brakuje odpowiedzialnoś ci i rozumu. Pan z Chutoru w sobotę zorganizował huczną imprezę na kilkadziesiąt osób z różnych miejscowości. Ludzie siedzieli obok siebie i nikt nie miał maseczki. Jak mógł być tak nieodpowiedzial nym człowiekiem i myśleć prymitywnie że jeśli są zniesione obostrzenia np. w hotelarstwie to już można wszystko. Niech będzie to przestrogą na przyszłość, aby nie postępować w ten sposób bo efekty tego zobaczymy za kilka dni. Najgorsze w tym wszystkim że osoby te zarażają swoich domowników w tym starsze osoby które często umierają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
siła
+5 # siła 2021-02-17 09:01
Ostatnia fala ustąpi szybko. Po wyborach, jak zmieni się w końcu władza.
Chcieliście socjal to macie, teraz nie narzekajcie, że wam źle.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
b
-4 # b 2021-02-18 11:01
Nie narzekaj. Nasi u władzy więc nie jest źle:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+13 # Papież 2021-02-17 11:05
Dziwi mnie brak obecności polaka2010.

Ale czytam sobie dziś, że mimo buńczucznych zapowiedzi rządzących, nielegalne odpady nadal płyną do Polski szerokim strumieniem. Nadal więc jesteśmy śmietniskiem Europy, niestety.

Jak tylko pojawia się temat podwyżek śmieci, polak2010 jest pierwszy pod artykułem i szeroko komentuje tę zbrodnię, która zrobiła Platforma w ustawie śmieciowej.

Wracając do tematu - ten nieudolny rząd jest ulepiony z najgorszego sortu człowieka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
sad
-6 # sad 2021-02-17 12:12
i po co ta mowa nienawiści?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
wezzziiirrr
+4 # wezzziiirrr 2021-02-17 12:51
Cytuję sad:
i po co ta mowa nienawiści?


Jaka mowa nienawiści? Powiedzieć, że polityka jest be to już mowa nienawiści?
Klasyczny syndrom sztokholmski.
Wygląda to tak, że ludzie mają już dosyć obostrzeń, o których decydują jednostki i do tego takich, których wprowadzenie jest niezgodne z konstytucją. Nie wiem jak inne nacje ale zawsze mi się wydawało, że nasz naród lubi wolność.
Tyle w temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+3 # Dmw 2021-02-19 17:15
Kolejna mutacja? Suwałki to najzimniejszy ,najmniej zaludniony teren - kto ten wirus dostarczył Suwałkom i jak :saniami ? z Afryki ?
bzdura. Teraz sie okazuje ze tamte maseczki byly do dupy,przylbice tez. Bo teraz mamy nosic nowe,super maseczki bo ktos znow ma zarobic hajs pod stolem. Stosuja na calym swiecie taktyke salami,plastere k po plasterku sprawdzaja na ile moga sobie pozwolic w trzymaniu za ryj spoleczenstwa. A szczepionki to juz w ogole bajzel. W PL zaczynaja od seniorow a pejsy od malych dzieci. Cytujac klasyka z seksmisji-ja tu widze niezly burdel! choc akurat w tym miejscu wbrew pozorom jest porzadek. Wszyscy rzadzacy,wydaja cy obostrzenia moga mnie pocalowac w cztery litery ale pod jednym warunkiem-ze im pozwole
Ps. Na gadanie typu a gdyby to ciebie dotknelo albo kogos bliskiego to powiem tak- w pierwszym przypadku to trudno,po prostu kipne i juz. W drugim-a na inne choroby nie umieraja?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.