Premier: na początku przyszłego tygodnia informacja ws. zmian w obostrzeniach

Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd na początku przyszłego tygodnia będzie chciał przekazać informacje ws. zmian dotyczących obostrzeń gospodarczych - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zastrzegł, że jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, trzeba będzie restrykcje utrzymać.

Jak wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej, rząd nie wyklucza, że "będą pewne zmiany" po fazie restrykcji ogłoszonej na najbliższe dwa tygodnie do końca stycznia. "Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować" - zapowiedział.

Premier podkreślił, że jesteśmy w momencie, w którym trudno mówić o otwieraniu gospodarki szerzej. "Na pewno będziemy w najbliższych dniach pracować nad protokołami sanitarnymi - na wszelki wypadek, gdyby sytuacja się poprawiała, (...) umożliwiała jakieś uwolnienie, umożliwiała luzowanie tych restrykcji" - powiedział.

Morawiecki przyznał, że zależy to nie tylko od poziomu zakażeń, zgonów czy dostępności łóżek covidowych. "Nowa mutacja wirusa, która się pojawiła, jest na tyle niewiadomą, że dziś musimy zachować daleko idącą pokorę wobec potencjalnych scenariuszy" - stwierdził premier.

"Sytuacja może się pogorszyć za tydzień i wtedy trzeba będzie obostrzenia jeszcze jakiś czasu utrzymywać" - zaznaczył.

Według premiera pomoc, która "już dzisiaj idzie coraz szerszym strumieniem do branży gastronomicznej, turystycznej, hotelarskiej, szkoleniowej, wystawienniczej" pozwoli przetrwać przedsiębiorcom ten najtrudniejszy czas. "Będziemy oczywiście myśleć o kolejnych instrumentach" - zapowiedział.

Szef rządu przypomiał, że wiele firm zostało zwolnionych ze składek ZUS, "działa postojowe, program bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł i wiele innych instrumentów jest dzisiaj w praktycznym działaniu".

Premier podkreślił, że odmrażanie gospodarki jest limitowane programem szczepień, dostępnością szczepionek. "To jest to wąskie gardło" - wskazał. Dodał, że rząd ma sygnały, że od marca lub kwietnia będzie większa liczba dawek - "ale to się pewnie potwierdzi w ciągu tygodnia, dwóch". 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Riki
+38 # Riki 2021-01-19 22:14
Tak myślę czy Ci poslowie i senatorowie i Rządzący żyją na tym świecie czy na jakimś alternatywnym. Duzo ludzi traci pracę... dużo firm jest zamykanych...a oni mówią jak to jest dobrze. Ciekawe gdyby sami prowadzili te interesy które zamykają albo gdyby musieli przez parę miesięcy zarabiali po 2 tys zł na rękę. Panie Premierze czy Pan dostrzega co się dzieje w naszym kraju? Bo zdaje mi się ze Rzad i wszyscy politycy żyją na innej planecie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
wakeup
+28 # wakeup 2021-01-20 08:44
Badają na ile sobie mogą pozwolić. Zamknięcie gospodarki to powolne uśmiercanie sektora MŚP. Cały czas oczywiście trąbią jakie to miliardy złotych pomocy są pompowane, ale po pierwsze, ta pomoc nie jest dla wszystkich. Uzależnianie wsparcia od PKD jest nieuczciwym założeniem, ponieważ obostrzenia covidowe dotykają wszystkich. Brak wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, przy jednoczesnym, bardzo znacznym i dolegliwym ograniczeniu swobód obywatelskich to już po prostu jakiś absurd (o czym świadczą ostatnie wyroki sądów, uchylające kolejne decyzje sanepidu w sprawie kar).
Niszczy się celowo sektor polskich, małych i średnich przedsiębiorców , ponieważ jest to grupa osób samodzielnych i niezależnych finansowo od Państwa. Oczywiście pani Krysia, prowadząca punkt sprzedaży butów gdzie dziennie zaglądnie max 15 osób, w centrum handlowym powyżej 2000m2 nie może działać ale Biedronka, Auchan, LeroyMerlin, Intermarche, już działać mogą. Dlaczego??? Na pandemii zarobiły tylko zachodnie koncerny. Polski przedsiębiorca stracił i traci nadal, aż do upadłości.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+21 # Papież 2021-01-20 09:15
Proszę nie obrażać Najjaśniejszego Premiera Polski. To przecież ewangelista Mateusz. Jeden z dwóch uczniów samego Jezusa Chrystusa II Króla Polski. Zaraz po Jarosławie.

Przecież biskup Długosz jasno powiedział, że Premier Najjaśniejszej "pochyla się nad egzystencją naszego narodu, by żyło się lepiej". Mówiąc językiem ewangelisty Mateusza, macie (Polacy) zapier*alać za miskę ryżu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-30 # polak2010 2021-01-20 13:37
Ciekawe jak jest tak już źle to dlaczego bezrobocie jest na poziomie 6%
I gdzie ci biedni, bezdomni, głodni ludzie na ulicach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+24 # Papież 2021-01-20 13:40
Wrócił nasz ulubieniec! Gdzieś pan był, jak pana nie było? Czyżby afera podsłuchowa z Wałbrzycha, okazująca pełny "imidż" pisowców, wymagała przemilczenia? Została świetnie przykryta Suskim, Jakimowiczem i tą Ewką, która nie robiła sobie "selfiaczków". Banda nieudaczników :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
KMB
-34 # KMB 2021-01-20 14:01
No i banda tłumoków takich jak ty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+20 # AntyPiS 2021-01-20 14:48
O polak2010 a już myślałem, że się coś stało :D A może rzeczywiście nieobyczajny Suski i afera w Wałbrzychu gdzie PiS pokazał swoje prawdziwe oblicze. Bezrobocie jest na razie na tych 6%, ale to będzie bomba z opóźnionym zapłonem bo już na siłę się lokale otwierają bo właściciele lokali gastronomicznyc h otwierają się na siłę bo bankrutują. Tak samo branża fit otwiera się sam mając gdzieś obostrzenia PIS-u z początkiem lutego. To tylko pokazuje, że brakuje niewiele do upadku gospodarki. A jak poleci gastronomia i siłownie to potem wszystko jak domino będzie leciało. KMB wyzywasz kogoś od tłumoków a sam się tak zachowujesz. Nie masz nic ciekawego do napisania i tylko wyzywasz. Kultury w dyskusji trochę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+19 # polak2010* 2021-01-20 15:08
Nie tak dawno pisał jak dobrze ma się LOT.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+16 # polak2010* 2021-01-20 15:06
Cytuję polak2010:
Ciekawe jak jest tak już źle to dlaczego bezrobocie jest na poziomie 6%
I gdzie ci biedni, bezdomni, głodni ludzie na ulicach?


Mam wiedzę, że w naszym kraju sąsiedzkim jest specjalna jednostka do atakowania, na różnych forach społecznościowy ch pojawiają się wpisy, komentarze, istnieje zawodowa jednostka hakerów – przekonywał Suski w rozmowie z "Rzeczpospolitą ". Za jaka kasę "pracujesz"?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+14 # polak2010* 2021-01-20 17:40
Cytuję polak2010:
Ciekawe jak jest tak już źle to dlaczego bezrobocie jest na poziomie 6%
I gdzie ci biedni, bezdomni, głodni ludzie na ulicach?


Polska zakończyła 2020 rok z najwyższą inflacją w UE - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Jednak jesteśmy najlepsi a za chwilę 500+, bedzie miało moc nabywczą 50+
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
+5 # Arch Enemy 2021-01-21 17:50
Cytuję polak2010:
Ciekawe jak jest tak już źle to dlaczego bezrobocie jest na poziomie 6%
I gdzie ci biedni, bezdomni, głodni ludzie na ulicach?

Głodni zjedli bezrobotnych!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Wit
-9 # Wit 2021-01-21 04:23
PIS źle to..tamto...i jeszcze to. Fakt jest taki że w Polsce mamy najmniej dotkliwe restrykcję. Narzekacze patrzycie zawsze na super demokratyczny zachód, to patrzcie teraz ....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ból większy niż twój
+11 # Ból większy niż twój 2021-01-21 07:46
Cytuję Wit:
PIS źle to..tamto...i jeszcze to. Fakt jest taki że w Polsce mamy najmniej dotkliwe restrykcję. Narzekacze patrzycie zawsze na super demokratyczny zachód, to patrzcie teraz ....

Widzimy. Wszyscy nam zazdroszczą!

A tymczasem...


Wartości chrześcijańskic h, czyli w niedziele po mszy wpier**l, żeby cały tydzień chodziła jak w zegarku...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
JPP10000000000
+3 # JPP10000000000 2021-01-22 10:05
Cytuję Wit:
PIS źle to..tamto...i jeszcze to. Fakt jest taki że w Polsce mamy najmniej dotkliwe restrykcję. Narzekacze patrzycie zawsze na super demokratyczny zachód, to patrzcie teraz ....


Co za brednie opowiadasz. Inne kraje wprowadzają ograniczenia i restrykcje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W Czechach masz stan wyjątkowy. W Niemczech i w Anglii przedsiębiorcy dostają ogromne dofinansowania (rekompensujące w 80% poniesione straty). A co mamy u nas? Wszystko pozamykane pomimo, że żadnego stanu wyjątkowego nie wprowadzono co już jest niezgodne z konstytucją. Nie wprowadzono, bo wtedy trzeba by dać ludziom odszkodowania. Pomoc? Jak nie masz właściwego PKD to zapomnij o jakimkolwiek wsparciu, chociażbyś stał na skraju bankructwa. Minister jeden z drugim decyduje kto dostanie cokolwiek a kto zostanie na lodzie. Sanepid sypie kary po 30 tys zł.
Rozumiem, że takie kwestie jak działalność gospodarcza i sektor prywatny, są obce ludziom którzy całe życie pierdzą w stołki na urzędowych, ciepłych posadkach, które po jakimś czasie odziedziczą ich dzieci, ale nie róbcie proszę z ludzi idiotów. Wszyscy widzą co się u nas dzieje i każdy zaczyna mieć już tego dosyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |