Aplikacja STOP COVID pomaga w zapisaniu się na test bez kontaktu z lekarzem POZ


Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.

Z aplikacji STOP COVID w Polsce korzysta ok. 1,5 mln. obywateli. Jej celem jest pomoc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się pandemii.

Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - trafiła najnowsza wersja apki. Daje ona możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący.

Informacja o możliwości zapisu na test na COVID-19 wyświetla się na ekranie użytkownika telefonu po wykonaniu testu oceny ryzyka.

Zapewniono, że aplikacja jest całkowicie bezpieczna i nie ma potrzeby podawania żadnych swoich danych. Została przygotowana we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple. Nie śledzi ona lokalizacji użytkownika i nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które są w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły m.in. takie kraje jak Niemcy.

Prace nad aplikacją od początku są prowadzone transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpraca prowadzona jest z niezależnymi ekspertami. Ponadto aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte o system Bluetooth. Pozwala on np. parować telefon z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi. Dzięki niemu szuka on w otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się, zachoruje – wówczas użytkownik dostaje powiadomienie.

Powiadomienie jest w pełni anonimowe, a jego otrzymanie nie oznacza, że osoba, która je otrzymała jest chora na koronawirusa, ani że musi iść na kwarantannę. "To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem użytkownik aplikacji dostaje praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić" - wyjaśniono.

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwonią pracownicy Centrum Kontaktu pytając m.in. o stan zdrowia oraz dane osoby korzystającej z aplikacji STOP COVID. Wynika to z tego, że nie mają informacji, kto korzysta z apki. Po otrzymaniu potwierdzenia wyników testu przekazują choremu unikalny numer PIN instruując, gdzie w aplikacji trzeba go wprowadzić.

Jeśli osoba wprowadzi ten numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie, kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna. 

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Rlu
-1 # Rlu 2020-11-06 12:47
Tak tak instalujmy covidowe apki i zgłaszajmy się. Następnie będziemy testerami cholerna wie jakiej tam szczepionki. I będzie jak z umowami, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. A firmy się tymi danymi wymieniają i później wydzwaniają z bezsensownymi i idiotycznymi propozycjami. Tak też będzie z tym szczepieniem. STOP TEMU WSZYSTKIEMU
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
KK
+1 # KK 2020-11-06 13:08
Ludzie przestańcie słuchać i nie instalujcie tego potem tylko będzie z tego kłopot.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
BJ
-2 # BJ 2020-11-06 14:21
Nie mówcie mi jak mam żyć internetowi eksperci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
.
-2 # . 2020-11-06 16:37
Śmiechu warte, aplikacja pomaga w zapisie na zbawienny test. Za chwilę to bez aplikacji trzeba będzie stać może w urzędzie 3 godziny w kolejce, a w sklepie 6. Oby tak dalej musimy dogonić chiny w kontroli obywateli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
WK
0 # WK 2020-11-06 21:02
Ja aplikację mam i polecam ale jeśli ktoś się boi technologii i jej nie rozumie to zawsze będzie narzekał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
chochoł
+1 # chochoł 2020-11-06 23:00
Podziękuje, już dość aplikacji zbiera moje dane,
A jeszcze przy zezwoleniu na stosowanie szybkich o wątpliwej pewności testów, nie mam zamiaru zostać zamknięty bez powodu na tydzień czy dwa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Porady

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.