Jak przygotować się do testu drive-thru w Lubaczowie?

Pod szpitalem w Lubaczowie pobierane są wymazy
Pod szpitalem w Lubaczowie pobierane są wymazy

Pod szpitalem w Lubaczowie pobierane są wymazy

Od kilku tygodni przy lubaczowski szpitalu działa mobilny punkt pobrań wymazów (tzw. Drive thru) pod kątem COVID-19, czyli zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2. Z dnia na dzień w powiecie lubaczowskim rośnie ilość zakażonych, więc panuje w nim coraz większy ruch. Nie wszyscy wiedzą jak się do takiego testu przygotować.

Przy szpitalu w Lubaczowie działa tzw. punkt Drive thru, gdzie osoby podejrzane o zakażenie lub zakażone wirusem SARS-CoV-2 mogą wykonać bezpłatny test. Co ważne w tym miejscu nie wykonuje się badań komercyjnych. To oznacza, że test mogą wykonać tylko osoby, które dostały skierowanie od lekarza rodzinnego. Krok po kroku przypominamy w jaki sposób można zapisać się na badania pod kątem zakażenia koronawirusem.

1. Jeśli masz objawy infekcji m.in.: gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem (wirusem SARS-CoV-2), nie idź do pracy,  pozostań w domu i umów telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

2. Jeżeli lekarz stwierdzi, że powinieneś zostać zbadany pod kątem zakażenia koronawirusem, to zostaniesz skierowany na wykonanie testu. PAMIĘTAJ! Poinformuj o tym fakcie pracodawcę. Nie obawiaj się.  Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wykonanie testu i wynik otrzymasz zwolnienie lekarskie.  

3. Następnie musisz zarejestrować się do pobrania wymazu. W godzinach od 12:00 do 19:10 zadzwoń pod numer 794 535 043 i poproś o rejestrację.  Otrzymasz wtedy informację kiedy masz przyjechać w celu wykonania testu. Wymazy przy lubaczowskim szpitalu pobierane są w godzinach od 15:00 do 19:00.

 

4. Przyjedź samochodem pod szpital na pobranie wymazu. PAMIĘTAJ: na minimum 2 godziny przed badaniem: nie spożywaj posiłków, nie pij, nie żuj gumy, nie płucz jamy ustnej i nosa, nie myj zębów, nie przyjmuj leków ani nie pal papierosów. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych zasad, wynik testu może być nieorozstrzygający.

4. Najprawdopodobniej wynik testu otrzymasz w ciągu kilku dni. Pamiętaj, aby do tego czasu pozostać w domu.

5. Lekarz POZ poinformuje Cię o wyniku badania. W przypadku braku kontaktu telefonicznego ze strony lekarza POZ, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie. Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ. 

6. Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium. Jeżeli lekarz skierował Cię do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację systemem gabinet.gov.pl do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeśli jesteś osobą pracującą powinieneś otrzymać również zwolnienie lekarskie.

7.  Po pojawieniu się tej informacji w systemie, powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna rozpoczyna procedurę:

a) zostaniesz poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio kontaktowałeś się – Inspekcja Sanitarna przeprowadzi wywiad i rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne,

b) możesz zostać poproszony o odpowiedzi na inne ważne w dochodzeniu pytania.

8. Na osoby, z którymi miałeś kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli charakter tego kontaktu niósł ryzyko przeniesienia zakażenia (tzw. bliski kontakt). Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. Natomiast w każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują – jeśli są zatrudnione powinny złożyć pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub gdy jest to niemożliwe będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

9. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji „Kwarantanna domowa” - aplikację pobierzesz z App Store lub Google Play, po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.

10. Po 10 dniach, jeżeli nie masz objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z  izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.

11. Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112, poinformuj o tym, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.

Przypominany numer kontaktowy do namiotu Drive-Thru na wymazy Covid-19: 794 535 043.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: