Cmentarze będą zamknięte, nakaz pracy zdalnej. Apel premiera do seniorów


Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w sobotę, niedzielę oraz poniedziałek w całej Polsce będą zamknięte cmentarze. Rząd wprowadza także nakaz pracy zdalnej dla pracowników administracji.

Zamknięte cmentarze w sobotę, niedzielę i poniedziałek

Cmentarze we Wszystkich Świętych oraz w sobotę i poniedziałek będą zamknięte – ogłosił premier. - Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że osoby, które odwiedzą cmentarze poniosą śmierć. To niesie ze sobą ogromne ryzyko. Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie - mówił Mateusz Morawiecki.

- W pierwszych dniach listopada pozostańmy w domach, a dzięki temu zmniejszmy liczbę zachorowań. Mam nadzieję, że pod koniec listopada lub przed świętami będziemy mogli stopniowo odmrażać gospodarkę, a w styczniu może być już dostępna ta pierwsza szczepionka, do której Polska wejściówkę jeszcze w czerwcu wykupiła. Mam nadzieję, że od początku przyszłego roku sytuacja będzie lepsza – mówił premier.

Apel do seniorów

Szef rządu zaapelował też do seniorów. - Drodzy seniorzy, to wasze zdrowie i wasze życie jest najbardziej narażone. Nasz apel przyjmuje formę alarmu i mocnej dyspozycji, żeby seniorzy przez co najmniej dwa tygodnie seniorzy pozostali w domu - zaapelował.

- Seniorzy muszą pozostać w domach, nie spotykać się z dziećmi, z młodzieżą, od tego zależy wasze życie – mówił Mateusz Morawiecki

Praca zdalna

Szef rządu zaapelował też, by tam gdzie nie jest to absolutnie konieczne, pracownicy nie przychodzili do biur, ale podjęli pracę zdalną. - Mamy prostą dyrektywę dla administracji publicznej: wszyscy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnej, muszą pracować zdalnie przez co najmniej 2 tygodnie - mówił Morawiecki.

Praca zdalna dla pracowników administracji publicznej ma rozpocząć się 2 listopada i ma trwać na razie przez co najmniej dwa tygodnie. Szef rządu podkreślił, że może być to wydłużone. – Podobnie mój apel do przedsiębiorców, do pracodawców, do szefów, dyrektorów. Tam gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej – zostawcie ich na pracy zdalnej. Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – powiedział premier.

Konferencja Premiera i Ministra Zdrowia:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: