Rozpoczęła się budowa sieci super szybkiego internetu!

fot. zlubaczowa.pl
fot. zlubaczowa.pl

fot. zlubaczowa.pl

Od września ubiegłego roku robotnicy w powiecie lubaczowskim budują nowoczesną sieć szerokopasmową. Na razie przygotowywane jest okablowanie super szybkiego internetu. Po zakończeniu prac ziemnych, obowiązki mają przejąć informatycy, którzy przygotują sieć do użytku.

Urzędnicy informują, że wkrótce w naszym województwie będzie dostępny szybki i niezawodny internet, który trafi do 90% domów w województwie podkarpackim. W samym powiecie lubaczowskim ma być zainstalowanych prawie 120 kilometrów światłowodów. Instalacja takiej sieci umożliwia mieszkańcom korzystania z internetu o prędkości nawet 30 mb/s. Aby lepiej zobrazować taką prędkość podamy przykład: ściągnięcie filmu o wadze 700 mb zajmie nam jedynie 30 sekund. To wielki skok w internetowej technologii ponieważ średnia prędkość internetu w powiecie lubaczowskim wynosi 400-600 kb/s.

W ramach Projektu powstanie sieć szkieletowa i dystrybucyjna, która będzie stanowiła bazę rozwoju sieci dostępowych „ostatniej mili", umożliwiającej dostęp do Internetu dla indywidualnych gospodarstw domowych, instytucji i firm z terenu województwa. Usługi „ostatniej mili” świadczone będą przez lokalnych operatorów na terenach, gdzie dostęp do Internetu jest obecnie bardzo utrudniony albo całkowicie niemożliwy.

Wart ponad 300 milionów złotych projekt oznacza zwiększenie dostępu do internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza na obszarach, które są zagrożone „wykluczeniem cyfrowym". Sieć zapewni możliwość korzystania z usług teleinformatycznych, ale także umożliwi wymianę danych pomiędzy samorządami, szpitalami uczelniami oraz innymi instytucjami.

Sieć szerokopasmowa będzie mieć ponad dwa tysiące kilometrów, 14 węzłów szkieletowych oraz blisko 200 punktów dystrybucyjnych. W największym skrócie ma to być informatyczna autostrada.

Przedsięwzięcie pn. „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej" jest realizowane przez 5 województw Polski Wschodniej. Umowy z wykonawcami sieci podpisały województwa świętokrzyskie, podlaskie oraz warmińsko-mazurskie, lubelskie oraz podkarpackie. Cały projekt kosztuje aż 1,5 mld złotych.

Planowany termin zakończenia budowy sieci to 31 lipca 2015 r.

http://www.renatabutryn.pl/assets/images/photos/5d347247dfb523317fca59d0dcbbb44f36ffc1e5.JPG

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: