Psy wałęsają się ulicami Oleszyc i okolic. Apel urzędników

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixinio.com
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixinio.com

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixinio.com

Urząd Miasta i Gminy Oleszyce przypomina mieszkańcom o obowiązku sprawowaniu nadzoru nad psami w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie powodowały one zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi oraz innych zwierząt.  Ostrzega także przed karami.

Jak informuje urząd w Oleszycach, w okresie jesiennym i wiosennym na terenie Gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Prawie w każdym przypadku psy te mają swoich właścicieli , a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właścicieli. O uznaniu psa za  „bezpańskiego” czy „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Częste są też niestety przypadki „odprowadzania” dzieci do szkoły przez psy, które następnie przez kilka godzin wałęsają po okolicy.

Urzędnicy przypominają, że każdy posiadacz psa musi wiedzieć, że obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga nakłada na niego wspomniana już ustawa o ochronie zwierząt oraz kodeks wykroczeń. Pies nie może biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru. Obowiązek szczególnej ostrożności, przy trzymaniu zwierzęcia, nakłada bowiem na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń mówiący, że: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”  Zaniechanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psa, może nie tylko skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie.

Urząd Miasta i Gminy Oleszyce ostrzega także, że w przypadku, kiedy pies w wyniku pogryzienia spowoduje u innej osoby obrażenia, właściciel czworonoga może odpowiadać jak za przestępstwo.

Co zrobić gdy zauważyliśmy wałęsające się psy?

W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na Policję , która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia. W przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może kierować do sądu z wnioskiem o ukaranie właściciela psa. Natomiast w razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców, np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców, Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu (tel. (16) 631 51 17). Osoba, która przekazuje zgłoszenie, musi podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.

Aby zgłosić „bezdomnego psa” wałęsającego się od dłuższego czasu po danej miejscowości lub sołectwie, należy wypełnić i przesłać zgłoszenie na adres: sekretariat@oleszyce.pl, podając niezbędne dane.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie. Dlatego bardzo ważne jest, by informować Policję lub ewentualnie Urząd o takich przypadkach, w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska. - apeluje Urząd Miasta i Gminy w Oleszycach

Źródło: oleszyce.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Pitt
+14 # Pitt 2021-10-14 10:45
Tak, to prawda. Niektóre nawet biegają za rowerzystami i próbują szczypać po kostkach... Ale to do czasu aż taki piesek zaatakuje jakieś dziecko. Wtedy będzie płacz i wszyscy będą mądrzy... ale już po szkodzie.

Druga Sprawa do psy wałęsające się razem z właścicielami. Nikt nie sprząta po tych psach, a i czasem po właścicielach też trzeba, bo zostawiają papierki i niedopałki papierosów. Myślę, że tym też trzeba się zainteresować i zrobić porządek, bo właściciele są albo niedomyślni albo po prostu są egoistami i ignorantami bez kultury...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.