Zmarła poetka z Lubaczowa Barbara Mazurkiewicz


W środę (08.09) zmarła Barbara Mazurkiewicz  - poetka, prozaik, felietonistka, fotograf, koordynator kultury i wydawca.

Barbara Mazurkiewicz urodziła się 5 lipca 1954 roku w Lubaczowie. Była redaktor naczelną Dziennika Literackiego “E-Literaci.pl”, koordynatorką kultury, jurorką ogólnopolskich i polonijnych konkursów poetyckich, wydawcą, poetką, felietonistką, a także i fotograficzką. Ojcem pani Barbary był porucznikiem Ludowego Wojska Polskiego – bojownikiem z II Wojny Światowej. W 2017 roku została odznaczona Medalem Zasługi dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka nagrody Zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie i Serwisu literackiego E-Literaci.pl. Laureatka prestiżowej statuetki „Podkarpackie Pióro” 2019. Barbara Mazurkiewicz otrzymała wyróżnienia specjalne autorskie oraz za prace konkursowe przez Kapitułę i Radę Dyrektorów Polish American Poets Academy „HONORARY MENTION AWARDS” 2019. Pełniła funkcję Honorowego Członka Roku 2019 “Polish American Poets Academy”

Wydała kilkanaście tomów poetyckich, tom prozy i sztukę teatralno-filmową. Jej wiersze można znaleźć w serwisach internetowych, tygodnikach prasowych oraz w polskich i międzynarodowych publikacjach Antologii. Od września 2012 r. współpracowała z Niezrzeszoną Grupą Polonii w Niemczech i w Holandii. Od czerwca 2013 r. piastowała stanowisko Dyrektora Kulturalnego na Polskim Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej “Bogu i Ojczyźnie” im. Ks. Kardynała Władysława Rubina w Lubaczowie.

Barbara Mazurkiewicz organizowała warsztaty literackie, spotkania autorskie, wystawy i wernisaże, również swoich prac. W latach 2011-2014 piastowała stanowisko członka Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego ZLP w Warszawie oraz członka Sądu Koleżeńskiego ZLP w Rzeszowie. Była członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie i Stowarzyszenia Literackiego “Witryna” w Stalowej Woli. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Współautorka kilku Antologii Międzynarodowych. Ostatnio, jej wiersze ukazywały się w międzynarodowym czasopiśmie literackim “New Mirage Journal” (New York). Dzięki aktywności na międzynarodowych forach jej poezja pojawiała się nawet w Indiach. Ponadto fragmenty jej twórczości tłumaczone są na język angielski, niemiecki i indyjski w USA, Kanadzie, Szwecji, Australii, Niemczech, Anglii i Belgii.

Pani Barbara podkreślała, że w swojej twórczości wielokrotnie czerpała inspirację z Lubaczowa, w mieście w którym spędziła większość życia.

Barbara Mazurkiewicz zmarła 8 września 2021 roku w wieku 67 lat. Trumna z ciałem złożona została w kaplicy przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w piątek 10 września o godz. 13:00 w kaplicy. Następnie nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: