Masz stary kocioł? Do końca roku musisz go wymienić


Zgodnie z podjętą przez Sejmik Wojewódzka Podkarpackiego uchwałą, mieszkańcy naszego województwa do 1 stycznia 2022 roku muszą wymienić kotły na paliwo stałe mające ponad 10 lat i pozaklasowe.

Od 1 czerwca 2018 roku od na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego ograniczeń w zakresie instalacji, w których następuje spalanie paliw (uchwała antysmogowa). Jak tłumaczą jej autorzy, celem jest ograniczenie tzw. niskiej emisji z sektora komunalno-bytowego, będącej główną przyczyną przekroczeń norm jakości powietrza w naszym województwie.

W efekcie tej uchwały, do końca 2021 roku, mieszkańcy naszego województwa powinni wymienić stare kotły na paliwo stałe, tj. mające ponad 10 lat i pozaklasowe (poniżej 3 lub 4 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012).

Warto też dodać, że mieszkańcy Podkarpacia posiadający kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 muszą go wymienić do 1 stycznia 2028 roku. Jeżeli posiadamy kocioł klasy 5 to możemy używać go bezterminowo. Bardzo ważna informacja odnośnie kominków i np. pieców kaflowych. Od 1 stycznia 2023 będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca (to oczywiście nie dotyczy pieców kaflowych). Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań ,będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.

Osoba, która naruszy przepisy uchwały antysmogowej może być ukarana mandatem od 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Skąd wziąć pieniądze na wymianę kotła?

Skorzystajcie z programu "Czyste powietrze" w ramach którego oferowane są dotacje oraz pożyczki na wymianę kotłów i pieców, montaż odnawialnych źródeł energii, termomodernizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wnioski można składać m.in. przez serwis gov.pl w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Maurycy
+15 # Maurycy 2021-09-07 15:29
Powoli zbliżamy się do cywilizacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Magdalena  sdada
-4 # Magdalena sdada 2021-09-07 16:28
pieniące?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
-10 # Arch Enemy 2021-09-07 18:21
Mam nadzieję, że unię europejską szlag trafi jeszcze za mojego życia. Nawet Adolf H. nie karał Polaków za palenie w kominku!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
-11 # Dmw 2021-09-07 21:48
Tylko orientacja europejska może uratować Polskę-dr. Józef Goebbels
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Liiva
+22 # Liiva 2021-09-07 22:06
Cytuję Arch Enemy:
Mam nadzieję, że unię europejską szlag trafi jeszcze za mojego życia. Nawet Adolf H. nie karał Polaków za palenie w kominku!


Odezwał się popularyzator palenia śmieciami, a reszta "do lasu". A co?! Jesteśmy u siebie i robimy co chcemy, a UE wara!
Po nas to potop! Liczy się teraz hasło teraz k... my, kto się martwi potomnymi....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Arch Enemy
-17 # Arch Enemy 2021-09-08 11:59
*****UE i ***** Julki z Twittera takie jak ty, które nie rozumieją co czytają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
lewak
+11 # lewak 2021-09-08 13:11
Można palić w kominku, pod warunkiem że ten kominek spełnia odpowiednie normy odnośnie emisyjności, przynajmniej na Podkarpaciu. Nawet węglem można palić (oprócz miału i flotu), jeżeli kocioł spełnia te normy. Cieszmy się, że nie mieszkamy w jakimś dużym mieście, np. w Krakowie, w którym nie wolno palić żadnymi paliwami stałymi, niezależnie od klasy kotła. I to chyba nie Unia władzom Krakowa nakazała przyjęcie takich przepisów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jakubson
+33 # Jakubson 2021-09-07 20:06
Dajcie tej biedocie pieniądze na te kotły kur..a
Kupić kocioł w 5 lub 6 klasie efektywności to nie jest 500 ani tysiąc złotych. Ale najlepiej to zastraszyć karami lód i mieć wszystko w du.ie…
I będą nam wmawiać ze dyktatury w Polsce
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Miki
+1 # Miki 2021-09-08 11:39
Zasadniczo większość kotłów mieści się w normach 3 i 4 klasy emisji więc do końca tego roku nikt niczego nie będzie wymieniał. Istotą jest co kto pali w tych kotłach. Więc na początek należy ograniczyć spalanie węgla, a dopiero potem zastanawiać się nad wymiana kotłów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Paweł
+5 # Paweł 2021-09-08 20:08
Chętnie wymienię kocioł węglowy na pompę ciepła . Tylko mnie nie stać . Jeżeli firma mi zainstaluje a potem weźmie dotację - jestem pierwszy w kolejce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |