77 rocznica spalenia wsi i mordu na mieszkańcach Dąbrowy-Kornagi

fot. gminalubaczow.pl
fot. gminalubaczow.pl

fot. gminalubaczow.pl

W niedzielę we wsi Dąbrowa odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 77 rocznicę spalenia wsi i mordu na mieszkańcach, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN – UPA. 

W miejscowym kościele p.w. Św. Brata Alberta została odprawiona msza święta w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. Michał Moń. W Eucharystii wzięli udział mieszkańcy wsi Dąbrowa, przedstawiciele rodzin pomordowanych,  Teresa Pamuła – poseł na Sejm RP, Marta Tabaczek – Przewodnicząca Rady Powiatu, Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów,  Roman Cozac – Przewodniczący rady Gminy Lubaczów, Radni Rady Gminy Lubaczów, Sołtysi, przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych, Koło Miejsko-Gminne w Lubaczowie, Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej- Okręg Lubaczowski, delegacje Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz w Młodowie, instruktorzy i harcerze Hufca ZHP w Lubaczowie, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie.

W homilii ks. Michał przytaczając fragment dramatycznej i wzruszającej wypowiedzi pani Anny – świadka tamtych wydarzeń zawartej w publikacji wydanej przez IPN: „Kornagi. Przysiółek Dąbrowy w powiecie lubaczowskim w latach 1939-1947” odniósł się do mordów dokonanych na ludności cywilnej przez nacjonalistów ukraińskich. Nawoływał, by strzec wiary, gdyż jej brak budzi w ludziach najgorsze instynkty, tak jak to miało miejsce w latach okupacji i powojennych. Zaapelował, aby historia była dla nas nauczycielką, z której należy wyciągać wnioski na przyszłość, i której nie możemy zatracić. Uroczystości mszalne zwieńczyło poświęcenie bukietów z kwiatów, zbóż i owoców.

Następnie Teresa Pamuła – Poseł na Sejm RP, przedstawiciele Samorządu Wsi Dąbrowa, przedstawiciele Gminy Lubaczów oraz harcerze Hufca ZHP Lubaczów złożyli podziękowania Księdzu Michałowi Moniowi, który w dniu wczorajszym pożegnał swoich parafian, z uwagi na objęcie nowej parafii w Kryłowie.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy tablicy upamiętniającej pomordowanych, gdzie pan Wójt – Wiesław Kapel przywołując tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. prosił o pamięć o przeszłości, nie tylko w rodzinach ofiar, ale również w lokalnych społecznościach – szkołach i organizacjach pozarządowych funkcjonujących na terenie gminy. Wyraził również nadzieję, że dzięki pielęgnowaniu pamięci i przekazywaniu historii tamtych dni kolejnym pokoleniom, takie tragiczne wydarzenia już nigdy nie będą miały miejsca i następne pokolenia Polaków będą mogły żyć w pokoju.

Następnie, w imieniu rodzin pomordowanych, zabrała głos hm. Danuta Kacprzak, która ze wzruszeniem przytaczała wspomnienia swojej matki.

W dalszej kolejności złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową 12 ofiar – mieszkańców wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa).

Uroczystość zakończyła się na miejscowym cmentarzu modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodzin pomordowanych.

Zdjęcia: gminalubaczow.pl

IMG_2131.jpgIMG_2145.jpgIMG_2173.jpgIMG_2178-e1629280398188.jpgIMG_2209.jpgIMG_2221.jpgIMG_2237.jpgIMG_2245-e1629280519532.jpgIMG_2258.jpgIMG_2266.jpgIMG_2274.jpgIMG_2281-e1629280571121.jpg

Źródło: gminalubaczow.pl


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: