Spirobus w Horyńcu-Zdroju - sprawdź stan swoich płuc


Horyniec-Zdrój to jedna z 36 lokalizacji, które w tym roku odwiedzi Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia w ramach programu „Weź głęboki oddech”. Już w środę, 7 lipca na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

 Pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa - wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Jest również podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach także przyczynia się do pogorszającej się kondycji płuc Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.

- Szacuje się, że w Polsce na POChP cierpi ok. 2 mln osób. Chorzy kaszlą, odczuwają duszność nawet przy najmniejszym wysiłku i przewlekle wykrztuszanje plwociny. Często nie wiedzą, że rozwija się u nich groźna choroba, która powolnie niszczy ich układ oddechowy, m.in. zmniejszając objętość płuc. Najbardziej narażeni na POChP są nałogowi i bierni palacze, pracownicy przedsiębiorstw z wysokim stężeniem pyłów oraz mieszkańcy regionów występowania smogu. Podstawą w diagnozowaniu POChP jest badanie spirometryczne – wyjaśnia dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, Krajowy Konsultant w dziedzinie fizjoterapii i członek Rady Programowej projektu „Weź głęboki oddech”.

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POCHP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

 Spirobus będzie stacjonował w Horyńcu-Zdrój przy Alei Przyjaźni 7, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Laszek. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie będą się one odbywać.

Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W spirobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos. - informują organizatorzy

Informacja nadesłana

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: