Gmina Lubaczów: Wyjątkowe uchwały i sesja Rady Gminy poświęcona Janowi Pawłowi II

fot. gminalubaczow.pl
fot. gminalubaczow.pl

fot. gminalubaczow.pl

W czwartek, 17 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Lubaczów poświęcona 30 rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II w Lubaczowie.

Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów Roman Cozac serdecznie powitał zaproszonych gości oraz przedstawił tematykę i porządek obrad. Zaznaczył, że Samorząd Gminy Lubaczów pragnie dzisiejszą uroczystą sesją uczcić nie tylko to doniosłe wydarzenie, ale również niezwykłą więź Papieża Polaka z Ziemią Lubaczowską, która była bardzo silna w czasie, gdy Karol Wojtyła był biskupem, arcybiskupem i kardynałem.

Wprowadzenie do uroczystej sesji przedstawił Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów (treść wystąpienia Wójta Gminy Wiesława Kapla)

Następnie zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wspomnień Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Mariana Buczka na temat roli, jaką odegrał arcybiskup Marian Jaworski w przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie. Biskup Marian Buczek podkreślił, że kardynał Marian Jaworski pozostawił głęboki ślad w historii Ziemi Lubaczowskiej w postaci wybudowanych wielu świątyń i budynków sakralnych. Wyraził swoje zadowolenie z faktu nadania przez Radę Gminy Lubaczów nazwy ulicy Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego drodze położonej w miejscowości Lisie Jamy symbolicznie łączącej Ziemię Lubaczowską ze Lwowem.

W kolejnym punkcie uroczystości głos zabrali ks. kanonik Andrzej Stopyra, który zapowiedział stworzenie Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Centrum będzie upamiętniało czas, gdy na tym terenie swoją siedzibę mieli biskupi lwowscy, a także będzie podkreślało wagę i znaczenie Kościoła w życiu społecznym mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej.

Teresa Pamuła – poseł na Sejm RP, w okolicznościowym przemówieniu podkreślała znaczenie i wartość nauczania Jana Pawła II, a także wskazywała na ciążący na nas obowiązek przekazywania dziedzictwa Jana Pawła II młodym pokoleniom. Wskazywała również na zasługi kardynała Mariana Jaworskiego w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i życia religijnego na Ziemi Lubaczowskiej. Natomiast Stanisław Kusek – Wójt Gminy Lubaczów w latach 1990 – 1998, w chronologiczny sposób przedstawił przygotowania do wizyty i podkreślił zaangażowanie samorządów i mieszkańców Gminy Lubaczów w organizację wizyty, wskazywał jednocześnie, jak wielkie było to wyzwanie dla tak niewielkiej społeczności.

Rada Gminy Lubaczów podczas Uroczystej Sesji podjęła jednomyślnie uchwały w sprawie:

  • – upamiętnienia 30 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie,
  • – dokonania wpisu do księgi pamiątkowej Gminy Lubaczów,
  • – nadania nazwy ulicy w Lisich Jamach – Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego.

Po przyjęciu uchwał, Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów Roman Cozac, poinformował zebranych, że uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy Aleja Kardynała Mariana Jaworskiego odbędzie się 25 lipca 2021 r., po mszy świętej Kresowej, podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów.

Następnie, w Księdze Pamiątkowej Gminy Lubaczów, pod pamiątkowym wpisem podpisy złożyli: (treść pamiątkowego wpisu)

  • -Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian BUCZEK,
  • -Ksiądz kanonik Andrzej STOPYRA,
  • -Poseł na Sejm RP- Pani Teresa PAMUŁA,
  • -Wójt Gminy Lubaczów w latach 1990 – 1998, Pan Stanisław KUSEK,
  • -Przewodniczący Rady Gminy Lubaczów – Pan Roman COZAC,
  • -Wójt Gminy Lubaczów – Pan Wiesław KAPEL

Delegacje i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą św. Janowi Pawłowi II – Honorowemu Obywatelowi Gminy Lubaczów, którego imię nosi Szkoła Podstawowa w Lisich Jamach.

Na zakończenie uroczystości odbył się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu Amelii Tabaczek i Tobiasza Ługowskiego.

Źródło: gminalubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Porady

W kinie

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.