Jak wygląda rynek pracy w Lubaczowie?


Trwająca od ponad roku w Polsce Pandemia COVID-19 wpłynęła na sytuację na rynku pracy. Wbrew negatywnym prognozom nie odnotowano gwałtownego wzrostu bezrobocia, ale statystyki pokazują, że rośnie ono systematycznie. Część branż boryka się z ogromnymi problemami, a rozwój innych zdecydowanie przyspieszył. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w mniejszych miejscowościach, takich jak Lubaczów?

Wzrost poziomu bezrobocia w Lubaczowie

Według danych GUS z lutego 2021 stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie lubaczowskim wynosiła 10,1% i była o 1,7% wyższa niż rok wcześniej, kiedy kształtowała się na poziomie 8,4%. Dla porównania bezrobocie rejestrowane w całym województwie podkarpackim wynosi 9,4% i jest o około 3% wyższe niż średnia liczona dla całego kraju, czyli 6,5%.

Jak rozumieć odnotowany wzrost bezrobocia? Pandemia COVID-19 nie ominęła rynku pracy w Lubaczowie, jednak wydaje się, że lokalne problemy nie są zbyt poważne. Większość mieszkańców zatrudnionych jest w rolnictwie, a ta branża nie została w żaden sposób ograniczona. Oczywiście gospodarka to system naczyń połączonych, w związku z czym nawet jej normalnie funkcjonujący sektor odczuwa zamknięcie innych. Na wzrost bezrobocia w okresie pandemii w powiecie lubaczowskim wpłynęły problemy ogólnopolskie. Wiele osób pracujących do tej pory w innych miastach w obliczu trudnej sytuacji postanowiło wrócić w rodzinne strony i przeczekać. W związku z tym dokonały one rejestracji w miejscowym urzędzie pracy, co wpłynęło na zwiększenie liczby bezrobotnych.

Które branże zatrudniają w Lubaczowie?

Wzrost bezrobocia nie świadczy o tym, że w Lubaczowie nie ma w tej chwili dostępnych ofert pracy. Znaleźć je można w Internecie pod hasłem: praca Lubaczów. Za zdecydowaną większość zatrudnienia w Lubaczowie odpowiada sektor rolniczy, co jest zrozumiałe biorąc duże połacie ziemi i wysoką jakość gleby w tym regionie. Wiosna jest okresem, w którym popyt na pracowników w tej branży jeszcze wzrośnie. Pracowników poszukuje również branża przemysłowa i budowlana, gdzie zatrudnienie znajdą zarówno niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, jak i specjaliści obsługujący zaawansowane maszyny, czy osoby odpowiadające za organizację pracy.

W Lubaczowie funkcjonuje również wiele sklepów, które poszukują sprzedawców, kasjerów, magazynierów, czy osób wykładających i liczących towar. Problemu ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również kierowcy, zarówno Ci chętni do pracy jako lokalni dostawcy, jak i kierowcy C+E.

Lubaczów jest jednocześnie siedzibą gminy i powiatu, dlatego znajdują się w nim urzędy, w których pracę znajdują referenci, inspektorzy i specjaliści. Mniej ofert pracy jest dotyczy branży finansowej, jednak osoby z tym wykształceniem mogą je znaleźć w miastach oddalonych o 30-40 km – Radymnie i Jarosławiu.

Szukanie pracy w dobie pandemii

Jak szukać pracy w dobie pandemii? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że firmy z powodu restrykcji sanitarnych nie wpuszczają obcych na swój teren. W związku z tym pracy należy szukać w Internecie, co jest wygodne i bezpieczne. Obecnie nawet część rozmów kwalifikacyjnych odbywa się online. Poszukiwania powinno się zacząć od analizy swojej umiejętności i doświadczenia zawodowego w kontekście aktualnego stanu gospodarki. Może się okazać, że branże, w których do tej pory pracowaliśmy są całkowicie zamknięte lub przeżywają problemy. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie przebranżowienie się i szukanie pracy w innym zawodzie. Wybór zawodu z sektora, który przeżywa rozkwit pozytywnie wpłynie na zadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia. O tym, co kryje się pod pojęciem atrakcyjnego wynagrodzenia można przeczytać na: Czy Twoje wynagrodzenie w 2021 roku jest wystarczająco atrakcyjne?

Lubaczowski rynek pracy jest modelowym przykładem sytuacji, która ma miejsce w wielu podobnych ośrodkach w południowej Polsce. Duże firmy lokalizują swoje fabryki w większych miastach, a za zatrudnienie w mniejszych powiatach odpowiada głównie rolnictwo, mały rodzinny biznes oraz handel.

Materiał partnera

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

żal.pl
+13 # żal.pl 2021-04-10 09:55
W wielkim skrócie rynek pracy wygląda tak że januszexy w okolicy robią co chcą, straszą że jak nie pasuje to wypad bo 10 osób czeka na jego miejsce pracy i człowiek jest zmuszony kurczowo trzymać się tego co ma na chwilę obecną. A o budżetówce to szkoda słów, ci co mieli być upchani to są, grzeją stołeczek i zadowoleni... A szkoda strzępić ryja...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Ja234
+12 # Ja234 2021-04-10 10:40
To zakładaj działalność i zostań " Januszem " biznesu. Kolejny który tylko jęczeć potrafi, ale żeby jakiś własny pomysł to już nie, najlepiej nic nie robić i tylko pieniądze brać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
123
+10 # 123 2021-04-10 11:39
Cytuję żal.pl:
anuszexy w okolicy robią co chcą,

Taaa.....
Narzekaj dalej i czekaj aż Ci manna z nieba spadnie.
Nie byłoby Januszy pracodawców bez Januszy pracowników.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ObywatelS
+3 # ObywatelS 2021-04-10 14:15
Niech rząd da jeszcze więcej niezgodnych z konstytucją obostrzeń! To na pewno pomoże na katastrofalną sytuację na rynku pracy. Od ubiegłego roku setki tysięcy Polaków straciło pracę. Hotele, restauracje, siłownie. POLSKA GOSPODARKA, POLSKI PRZEDSIĘBIORCA JEST NA WYKOŃCZENIU!
DZIĘKI KOMU? WSZYSCY WIEMY!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Red. K
+9 # Red. K 2021-04-10 14:39
Rynek pracy w Lubaczowie jest taki sam jak w Radymnie i Cewkowie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010
-20 # polak2010 2021-04-10 20:27
Ale za to w Ratuszu w Warszawie zatrudnia się ciekawe persony. Kozak-Zagozda (dla zapominalskich Lemingów to hejter sok z buraka) nadal pracuje w ratuszu, prezydent Warszawy odparł: – Owszem pracuje, została przedłużona ta umowa, robi to dobrze.
Nic dodać nic ująć. Nawet się z tym nie kryją, że zatrudniają hejterów)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+10 # polak2010* 2021-04-10 21:28
Nie ogladasz jak tvpis? o tej porze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
polak2010*
+11 # polak2010* 2021-04-10 21:31
Cytuję polak2010:
Ale za to w Ratuszu w Warszawie zatrudnia się ciekawe persony. Kozak-Zagozda (dla zapominalskich Lemingów to hejter sok z buraka) nadal pracuje w ratuszu, prezydent Warszawy odparł: – Owszem pracuje, została przedłużona ta umowa, robi to dobrze.
Nic dodać nic ująć. Nawet się z tym nie kryją, że zatrudniają hejterów)

Iloma obajtek "wszystko może" obstawił swoimi spółki skarbu państwa i za jaką kasę!!!! Przez takich obajtkow może braknąc kasy na "+"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+10 # AntyPiS 2021-04-10 22:06
Cytuję polak2010:
Ale za to w Ratuszu w Warszawie zatrudnia się ciekawe persony. Kozak-Zagozda (dla zapominalskich Lemingów to hejter sok z buraka) nadal pracuje w ratuszu, prezydent Warszawy odparł: – Owszem pracuje, została przedłużona ta umowa, robi to dobrze.
Nic dodać nic ująć. Nawet się z tym nie kryją, że zatrudniają hejterów)


PSL i akcja Obajtki. A nie zapominajmy, że jeszcze niedawno byli Misiewicze. Oto nazwiska ,,Obajtków":
Małgorzata Sadurska

Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA według PSL zarobiła w 2020 r. 1,8 mln zł. Sadurska w latach 2005-2015 była posłanką PiS, a w latach 2015-2017 szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Rafał Mucha

Rafał Mucha rozpoczął pracę w Grupie Enea 21 grudnia 2020 r. i zarobił tam 21 tys. zł - podaje PSL w mediach społecznościowy ch. Jest bratem Pawła Muchy, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta w latach 2016-2020, a od niedawna doradcy prezesa NBP.

Paweł Śliwa

Paweł Śliwa, niegdyś małopolski radny PiS, jest wiceprezesem zarządu PGE. Według PSL w ubiegłym roku zarobił tam prawie 1,6 mln zł.

Aleksandra Agatowska

Prezes Zarządu PZU Życie SA według ludowców w 2020 r. zarobiła 1,5 mln zł. Jest żoną Piotra Agatowskiego, znajomego i stratega marketingowego prezydenta Andrzeja Dudy.

Wanda Buk

Wanda Buk według PSL w ciągu czterech miesięcy 2020 r. zarobiła w PGE 246 tys. zł. Wcześniej była wiceministrem cyfryzacji w rządzie PiS. Jest córką gen. Tadeusza Buka, który zginął w Smoleńsku.

Paweł Gruza

Wiceprezes KGHM w 2020 r. zarobił 1,7 mln zł. Gruza wcześniej był wiceministrem finansów.

Jerzy Kwieciński

Z kolei były szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju do października był prezesem PGNiG. W 2020 r. miał tam zarobić 1,1 mln zł - podaje PSL.

Ernest Bejda

Członek zarządu PZU SA zarobił w ubiegłym roku 675 tys. zł. Bejda wcześniej był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjneg o od 2016 do 2020 r.

Ryszard Wasiłek

Wiceprezes zarządu PGE według ludowców zarobił w 2020 r. prawie 1,6 mln zł. Wcześniej próbował dostać się do sejmiku zachodniopomors kiego z list PiS.

Maciej Łopiński

Przewodniczący rady nadzorczej PZU SA w 2020 r. zarobił tam 195 tys. zł - podaje PSL. Łopiński w ubiegłym roku po odwołaniu Jacka Kurskiego został p.o. prezesa Telewizji Polskiej. Wcześniej był szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i posłem PiS.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Papież
+8 # Papież 2021-04-12 16:21
Cytuję polak2010:
Ale za to w Ratuszu w Warszawie zatrudnia się ciekawe persony. Kozak-Zagozda (dla zapominalskich Lemingów to hejter sok z buraka) nadal pracuje w ratuszu, prezydent Warszawy odparł: – Owszem pracuje, została przedłużona ta umowa, robi to dobrze.
Nic dodać nic ująć. Nawet się z tym nie kryją, że zatrudniają hejterów)

Ciekaw jestem gdzie jest zatrudniony nasz lokalny hejter, sekciarz PiS - polak2010. To jest bardzo ciekawe.

Przypomnij mi chłopcze, gdzie jest zatrudniony Dariusz Matecki, który od lat skupuje i tworzy farmy trolli. Takich właśnie jak ty ;)

Jakub Iwaniec, Łukasz Piebiak - mówią ci coś te nazwiska? Sok z buraka mógłby się od nich uczyć jak tworzyć hejterską sieć trolli. A ty sam jesteś najlepszym tego przykładem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
AntyPiS
+5 # AntyPiS 2021-04-12 19:25
Cytuję Papież:
Cytuję polak2010:
Ale za to w Ratuszu w Warszawie zatrudnia się ciekawe persony. Kozak-Zagozda (dla zapominalskich Lemingów to hejter sok z buraka) nadal pracuje w ratuszu, prezydent Warszawy odparł: – Owszem pracuje, została przedłużona ta umowa, robi to dobrze.
Nic dodać nic ująć. Nawet się z tym nie kryją, że zatrudniają hejterów)

Ciekaw jestem gdzie jest zatrudniony nasz lokalny hejter, sekciarz PiS - polak2010. To jest bardzo ciekawe.

Przypomnij mi chłopcze, gdzie jest zatrudniony Dariusz Matecki, który od lat skupuje i tworzy farmy trolli. Takich właśnie jak ty ;)

Jakub Iwaniec, Łukasz Piebiak - mówią ci coś te nazwiska? Sok z buraka mógłby się od nich uczyć jak tworzyć hejterską sieć trolli. A ty sam jesteś najlepszym tego przykładem.


Pewnie zakrztusił się sokiem z buraka :D Wybaczcie nie mogłem tego nie wykorzystać :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ObywatelS
+9 # ObywatelS 2021-04-11 10:58
wiadomosci.wp.pl/.../

PROSZĘ BARDZO. JEDNI POLACY MAJĄ ŚCIGAĆ INNYCH UCZCIWYCH POLAKÓW KTÓRZY CHCĄ ZAROBIĆ NA CHLEB. PRZEDSIĘBIORCA TRAKTOWANY JAK PRZESTĘPCA. TO JEST WASZA WOLNOŚĆ ZA 500 ZŁ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
a
+4 # a 2021-04-11 14:35
Tylko narzekanie. To przede wszystkim pracownicy tworzą rynek pracy a nie pracodawcy. Jeżeli Januszexy mają takie kokosy to samemu można założyć firmę i wyzyskiwać innych. Nikt tego nie broni. Po drugie każdy wykształcił/wyk walifikował się w jakimś kierunku. Jeżeli nie ma dla Ciebie pracy to widocznie popełniłeś błąd jakiś czas temu. Budżetówka? Mając odpowiednie wykształcenie znajdziesz pracę w lubaczowskiej budżetówce. ZS z tego co wiem poszukuje nauczycieli zawodu. Braki kadrowe nauczycieli są widoczne od dawna. No i podobna bardzo fajna płaca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Dmw
+6 # Dmw 2021-04-11 22:08
Mozna tez tak jak Smoleń z Laskowikiem
-to ja moze w takim razie poprosze z kierownikiem albo jego zastepca! bo jak ja powiem kogo ja znam w tym miescie!
-spokoj!
-jak ja tu komus wystrzele za chwile!!!
-no co ty co ty uczysz? wiesz kim ty jestes? klientem ]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Zomo
0 # Zomo 2021-04-12 05:16 Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |