Oleszyckie lasy pełne historii

Ścieżka historyczno-przyrodnicza w Leśnictwie Kolonia fot. Nadleśnictwo Oleszyce
Ścieżka historyczno-przyrodnicza w Leśnictwie Kolonia fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Ścieżka historyczno-przyrodnicza w Leśnictwie Kolonia fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Leśnicy zapraszają turystów do lasów Nadleśnictwa Oleszyce. Możemy tu m.in. przejść się ścieżką historyczno–przyrodniczą, odwiedzić wiatę leśną, a także wybrać się do nieistniejącej już wsi Miłków.

Dla spacerowiczów leśnicy polecają ścieżkę historyczno–przyrodniczą w leśnictwie Kolonia (Stare Sioło, współrzędne: N50°10ʹ41.3ʺ, E 22°58ʹ05,2ʺ), gdzie na ponad 2,5 km trasie można poznać wojenne dzieje okolicy, jak również zapoznać się z metodami hodowli sadzonek w jednej z najnowocześniejszych polskich szkółek leśnych. Na trasie przejścia znajduje się Las Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej posadzony 22 czerwca 2011 roku. Rośnie tu 724 dęby wyhodowane z nasion poświęconych przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Każde z drzew upamiętnia jedną ofiarę sowieckich zbrodni na ludziach lasu. W osobnej kwaterze posadzono również 96 dębów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Dokładnie w dniu, kiedy wysiewano żołędzie w szkółce, przyszła wieść o katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, dlatego powiększono ten „las pamięci" również o drzewa poświęcone tamtym ofiarom.

Stąd trasa wiedzie po śladach umocnień tzw. Linii Mołotowa, przypominających o dramatycznych wydarzeniach z lat 1939-1941. Można nią dotrzeć do plantacji nasiennych różnych gatunków drzew leśnych, znajdujących się już w obrębie kompleksu szkółkarskiego w leśnictwie Kolonia. Część szkółkarska to 600-metrowa trasa poświęcona aspektom hodowli lasu. Tu można zobaczyć cały cykl hodowli sadzonek, od siewu, po przygotowane już na polach zraszania tysiące kontenerów z młodymi drzewkami rodzimych gatunków, czekającymi na wywóz do lasu.

W tejże szkółce jest również trasa „edukacja leśna dla najmłodszych” o długości 200 m, gdzie można zobaczyć różne stadia rozwojowe drzew i krzewów leśnych. Czas przejścia to około 10 minut, zatem nawet najmłodsi nie zdążą się znudzić.

Las Katyński fot. Nadleśnictwo Oleszyce
Las Katyński fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Las Katyński fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Na terenie lasów Nadleśnictwa Oleszyce warto też odwiedzić wiatę leśną w leśnictwie Zabiała (współrzędne: N 50°11ʹ43,1ʺ, E 22°57ʹ58,1ʺ) z ciekawą ofertą edukacyjną

- Ten nasz nowy obiekt to niejako „serce” systemu, z którego, i do którego, można dotrzeć asfaltowymi drogami z miejsc historycznych: linii Mołotowa, Lasu Katyńskiego czy ścieżek przyrodniczych, jak choćby „Na Laszce” w leśnictwie Miłków – mówi Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce. - Jego infrastruktura, z pojemnym parkingiem i zapleczem do odpoczynku wspomaga rozwijający się ruch turystyczny w powiecie lubaczowskim. Umożliwia też spacer po krótkiej ścieżce, przy której rosną drzewa i krzewy miododajne, połączonej z ekspozycją poświęconą programowi powrotu pszczół do lasu.

Wiata w leśnictwie Zabiała fot. Nadleśnictwo Oleszyce
Wiata w leśnictwie Zabiała fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Wiata w leśnictwie Zabiała fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Dla tych którzy chcącą spróbować swoich sił w rozpoznawaniu gatunków drzew leśnych w kąciku edukacyjnym znajdują się próbki drewna rodzimych gatunków z przekrojami. Przygotowano też palenisko oraz zapewniono możliwość zaparzenia dostępnej na miejscu herbaty czy kawy. Turystom dostępny jest węzeł sanitarny.

Dla osób, które chcą poznawać atrakcje całej okolicy leśnicy polecają mapy Nadleśnictwa Oleszyce, z bogatą treścią nazewniczą, z odniesieniami do punktów, które oznakowano w terenie.

- Z tą mapą można trafić do miejsc naprawdę mało znanych a ciekawych, jak choćby pod obelisk w uroczysku „Tartak”, upamiętniający wymarsz pierwszego oddziału z Galicji do Powstania Styczniowego w 1863 roku; to z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników z Galicji – przypomina nadleśniczy Zagrobelny.

Każdy też może dla siebie odkryć nieistniejącą wieś Miłków ze śladami jej historii i mogiłami czterech żołnierzy 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. Kustronia, którzy polegli w bitwie pod Oleszycami 17 września 1939 r.

Krzyż w nieistniejącej wsi Miłków fot. Nadleśnictwo Oleszyce
Krzyż w nieistniejącej wsi Miłków fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Krzyż w nieistniejącej wsi Miłków fot. Nadleśnictwo Oleszyce

Źródło: RDLP w Krośnie

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Michał Jordan
+1 # Michał Jordan 2020-07-02 11:13
A ja mam wielką prośbę do Nadleśnictwa Oleszyce o udostępnienie na swojej stronie, bądź nawet tutaj, dokładnej mapki dzięki, której trafimy w te wszystkie miejsca i super by było gdyby były zaznaczone parkingi...
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Studia dziennikarskie, studia pedagogiczne
( / Inne)

Studia dziennikarskie, studia pedagogiczne
08-05-2020

Volkswagen Passat
( / Motoryzacja)

Volkswagen Passat
07-28-2020

Szczeniak - suczka
( / Dom i ogród)

Szczeniak - suczka
07-25-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.