Gmina Lubaczów: Upamiętnili mieszkańców deportowanych na Sybir [ZDJĘCIA]

fot. gminalubaczow.pl
fot. gminalubaczow.pl

fot. gminalubaczow.pl

W miniony czwartek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Lubaczów poświęcona upamiętnieniu mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych na Sybir w 1940 roku.

Goście zebrani na tej uroczystości wysłuchali przemówień Wiesława Kapla- Wójta Gminy Lubaczów, Dariusza Sałka, Barbary Janczury oraz dr Zygmunta Kubraka. Wszystkie wystąpienia łączył przejmujący obraz tragicznego losu, jaki spotkał ludzi zesłanych do Związku Sowieckiego, niespodziewanie pojmanych, przewożonych w bydlęcych wagonach i zmuszanych do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach klimatycznych ówczesnej Syberii. To obraz nieludzkich praktyk sowieckiego aparatu terroru. To wstrząsające historie pojedynczych osób, mieszkańców ziemi lubaczowskiej, które składają się na historię naszego narodu.

Z każdego przemówienia płynęło wezwanie, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu ojczyzny, o całych rodzinach, tych którzy tam zmarli i o tych którzy powrócili, by dać świadectwo prawdzie.

Podczas tego wydarzenia Pani Barbara Janczura złożyła na ręce Wiesława Kapla – Wójta Gminy Lubaczów podziękowania za wsparcie Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie i dążenie do poznawania lokalnej historii oraz losów Sybiraków, a także godne ich upamiętnianie. Wójt Gminy otrzymał dyplom i odznaczenie nadane przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków oraz pamiątkową statuetkę.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – Dariusz Iwaneczko w liście skierowanym do Przewodniczącego Rady Gminy Lubaczów podkreślił uznanie dla działań samorządu zmierzających do uwiecznienia tragicznych wydarzeń roku 1940.

Podczas sesji Radni Rady Gminy przyjęli także dwie uchwały upamiętniające wywózki na Sybir: w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy masowych deportacji Polaków na Sybir oraz dokonania wpisu do księgi pamiątkowej Gminy Lubaczów.

W pamiątkowym wpisie zawarto nazwiska rodzin, które zostały poddane deportacjom, a także słowa uznania dla osób i instytucji, które przyczyniają się do utrwalania i przekazywania prawdy o ich tragicznych losach.

Wpisu dokonali: Barbara Janczura (Członek Zarządu Terenowego Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie), Wiesław Kapel oraz Roman Cozac (Przewodniczący Rady Gminy).

Dr Zygmunt Kubrak w swym wystąpieniu oprócz losów rodzin deportowanych na Syberię, przedstawił także historię Juliana Dąbka- kierownika szkoły w Lisich Jamach przed wybuchem II wojny światowej, który jako młody mężczyzna doświadczył okrucieństwa sowieckiego totalitaryzmu.

W budynku szkoły znajduje się tablica poświęcona tej postaci. Podczas sesji kwiaty pod nią złożyły delegacje samorządu gminy Lubaczów, Zespołu szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz Pani Barbara Janczura wraz z dr. Zygmuntem Kubrakiem.

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca w Kościele Parafialnym Pw. Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej o godzinie 12.00 odbędzie się Msza Święta w intencji mieszkańców gminy Lubaczów wywiezionych przez sowietów na Sybir w 1940 roku, zmarłych na nieludzkiej ziemi i ocalonych, po której nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Zdjęcia: gminalubaczow.pl

IMG_5946.jpgIMG_5948.jpgIMG_5949.jpgIMG_5957.jpgIMG_5965.jpgIMG_5967.jpgIMG_5981.jpgIMG_5993.jpgIMG_5996.jpgIMG_6000.jpgIMG_6005.jpgIMG_6009.jpg

Źródło: gminalubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.