Powiat Lubaczowski oraz gminy Narol i Lubaczów dołączyły do Euroregionu „Roztocze”

fot. P. Głaz
fot. P. Głaz

fot. P. Głaz

Od 20 maja oficjalnie funkcjonuje Euroregion „Roztocze”- Stowarzyszenie Samorządów, które m.in.zamierza pozyskiwać środki na rozwój infrastruktury Roztocza, a dzięki temu przyciągać turystów i poprawiać komfort życia mieszkańców. Do Stowarzyszenia należą: Gmina Lubaczów, Gmina Narol i Powiat Lubaczowski.

Spotkanie założycielskie, w którym wzięli udział przedstawiciele 33 samorządów z terenu województwa lubelskiego i podkarpackiego, odbyło się w Tomaszowie Lubelskim. Uczestniczył w nim m.in.  Zenon Swatek, starosta lubaczowski. Wcześniej, na ostatniej sesji Rady Powiatu w Lubaczowie, radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do tworzenia Stowarzyszenia Samorządów Euroregion „Roztocze”.

Za utworzeniem Euroregionu przemówiły argumenty związane z rozwojem turystyki w tym regionie czy m.in. fakt produkowania tu zdrowej żywności, która może stać się cennym towarem eksportowym. Producentów domowych serów, wędlin, miodów czy wyrobów zielarskich nie brakuje również i w powiecie lubaczowskim. Jednak Euroregion to nie tylko promocja.

–Będziemy mogli realizować również projekty infrastrukturalne jak drogi, oznakowania tras, szlaków rowerowych, które są do wytyczenia czy przebudowania– podczas spotkania przekonywał Michał Mulawa, wicemarszałek woj. lubelskiego.

-Przystąpienie do tworzenia Euroregionu Roztocze, to pierwszy krok w stronę zatarcia granic w obrębie Roztocza, które rozciąga się przecież od Kraśnika, aż po Lwów. Kolejny, to utworzenie wspólnej marki turystycznej, która w pewnym sensie istnieje już na arenie międzynarodowej w postaci Transgranicznego Rezerwatu Biosfery “Roztocze”, wpisanego na listę UNESCO w 2019 roku, który już jest marką samą w sobie- podkreśla z kolei Paweł Głaz, wicestarosta lubaczowski.

Źródło: powiatlubaczowski.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: