Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 26 kwietnia

Okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 26 kwietnia 2020. Przysługuje on osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej) zwolnionej z pracy, która musi zająć się dzieckiem w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Wydłużenie okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez kolejny okres - do 26.04.2020.  
Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekowała się „niania” z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą albo dzienny opiekun jeśli z powodu COVID-19 nie mogą opiekować się dzieckiem. 

Rozszerzenie uprawnień na rodziców dzieci niepełnosprawnych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie
w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej www.zus.pl

Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają zasiłek za dalszy okres.

Osobom, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, wniosek  taki będzie potraktowany  jako wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Komentarze   

Ama
+5 # Ama 2020-04-16 07:51
A co z dziećmi, które ukończyły 8 lat, 9 , zdaje się że prawo zabrania zostawiania je bez opieki. Dobry sąsiad zadzwoni i opieka społeczna ma zajęcie. Nie wszyscy maja bony do dzieci. Coś rząd zapomniał, do 18-tego roku dziecko nie może zostac samo do sklepu lub z psem ale w domu maluch bez opieki może być. Chore to i śmieszne i straszne. Kto wymyśla i pisze takie bzdety
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
iza
-4 # iza 2020-04-16 08:52
bez przesady, 9 latek w domu przez parę godzin wytrzyma, nie mówiąc już o 12 latkach.Przecie ż dzieci w tym wieku same przychodziły ze szkoły i jakoś nie było problemu, A teraz każdy rodzic chce na opiekę, a kto w końcu ma pracować ,sami 50- latkowie? przecież wiadomo , że budżet państwa tego nie wytrzyma.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kameleony
+5 # Kameleony 2020-04-16 09:38
To nie jest parę godzin. Jeśli rodzic pracuje 8 godzin plus pół godziny na dojazd w obie strony. Jeśli dziecko idzie do szkoły i jest tam do 13 to w domu będzie samo ok 3 godziny. Poza tym zje obiad w szkole. Nie każdy rodzic pracuje od 7-15. Jeśli pracuje od14 do22? To ,ostaw 9 czy 10 letnie dziecko samo w domu wolnostojącym. Bo w bloku ewentualnie na sąsiada można liczyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

Najbliższe wydarzenia