ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

ZUS: Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności


Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

– Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaznacza, że wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

Aby wypełnić uproszczony wniosek wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. – Należy tam również krótko, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia szefowa ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przeczytać i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Więcej informacji oraz wniosek dostępny jest na stronie internetowej ZUS:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/uproszczony-wniosek-o-odroczenie-terminu-platnosci-skladek_zawieszenie-splaty-umowy-o-rozlozenie-zadluzenia-na-raty_-zawieszenie-splaty-umowy-o-odroczeniu-terminu-platnosci-skladek-na-3-miesiace/3238683

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ewa
+4 # Ewa 2020-03-24 11:32
A gdzie wniosek o umorzenie składek na 3 miesiące?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
trzeźwy
+3 # trzeźwy 2020-03-24 12:15
Wierzysz w cuda?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
buhaha
-14 # buhaha 2020-03-24 12:56
Dlaczego mają składki umarzać ?Kredyty w banku też mają umarzać? Może jeszcze lokalne podatki mają UMORZYĆ . Wynajmuję lokal to też mam umorzyć płatność ? buhahahaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
NN
+11 # NN 2020-03-24 13:13
może dlatego powinni umorzyć że niektórzy przedsiębiorcy nie mają zwyczajnie możliwości zarobić. co innego jak spadają obroty a co innego jest wtedy jak odgórnie masz ZAKAZ prowadzenia działalność.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
buhaha
-9 # buhaha 2020-03-24 13:51
Co np. z ubezpieczeniem zdrowotnym jak umorzą składki? Może jeszcze mają biednych przedsiębiorców ubezpieczyć za friko? Jakby umorzyli to byłby to okres bezskładkowy nie wliczający się do lat pracy ,dlatego jest odroczenie płatności.Kto ma zakaz prowadzenia działalności?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
NN
+4 # NN 2020-03-25 10:47
np bary które nie mają możliwości sprzedaży na wynos. skoro policja chodziła i sprawdzała czy jest zamknięte to chyba jest ZAKAZ!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
jhagcjch
+9 # jhagcjch 2020-03-24 13:50
Cytuję buhaha:
Dlaczego mają składki umarzać ?Kredyty w banku też mają umarzać? Może jeszcze lokalne podatki mają UMORZYĆ . Wynajmuję lokal to też mam umorzyć płatność ? buhahahaha

A gdzie ty pracujesz? Chyba nie zdajesz sobie sprawy ze stracisz prace jak pracodawca nie będzie miał za co utrzymać stanowiska pracy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
Ewa
+6 # Ewa 2020-03-24 12:34
Tak, cuda się zdarzają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
z okolicy
+2 # z okolicy 2020-03-24 17:00
nie w zus-ie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
premier
+2 # premier 2020-03-25 13:08
Bóg daruje ,ZUS nigdy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi