W Radrużu rozmawiano o rozwoju regionu

fot. Marcin Materniakfot. Marcin Materniak

W Radrużu odbyło się spotkanie Zarządu Podkarpackiego Regionalnej Organizacji Turystycznej z samorządowcami oraz społecznikami z powiatu lubaczowskiego.

Po raz pierwszy Zarząd Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej spotkał się na wyjazdowym posiedzeniu i jako jego miejsce wybrał wyjątkowy zakątek Podkarpacia, jakim jest Ziemia Lubaczowska. Przedstawiciele organizacji odpowiedzialnej za wizerunek województwa jako swoje miejsce obrad wybrali Radruż. Nie wyobrażam sobie lepszej lokalizacji na taką rozmowę niż Radruż, wszak to tu znajduje się wyjątkowa cerkiew wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i to ona powinna być jednym z motorów napędowych rozwoju turystyki w naszej okolicy - podkreśla członek zarządu PROT Marcin Piotrowski z Chutoru Gorajec. Wyjazdowe XXIX posiedzenie zarządu PROT stało się pretekstem do rozmowy z branż turystyczną i samorządowcami nad kierunkami rozwoju naszego regionu.

Prowadząca spotkanie Dyrektor Biura Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Anna Brzechowska-Rębisz podkreślała, że Wschodnie Roztocze często też zwane Ziemią Lubaczowską jest jedną z najciekawszych destynacji turystycznych Polski Wschodniej, a jej najsilniejszym atutem jest rozwijająca się bardzo prężnie ekoturystyka. Podkreślała również znaczenie turystyki festiwalowej w naszym regionie, której motorami napędowymi są trzy znane w całej Polsce festiwale (Festiwal Dziedzictwa Kresów, Cieszanów Rock Festiwal i Folkowisko). Zaznaczyła jednak, że dużym problemem tej części Roztocza jest słaba sieć bazy noclegowej. Namawiała w szczególności do tworzenia agroturystyk, podając za przykład sukces prężnie działających w naszej okolicy ośrodków Leśniczówka Cichowe Łozy, Dzikowisko czy Leśna Chata.

Jednym z najciekawszych elementów spotkania była prezentacja nowatorskich sposobów promocji regionu, które obecnie stosuje PROT. Skupia się ono na mediach społecznościowych i tworzeniu filmów z udziałem influenserów, czyli tak popularnych obecnie blogerów i youtuberów. Ważnym elementem jest też promocja kulinarnych produktów regionalnych wśród których specjalną pozycję zajmuje proziak. O sposobach jego produkcji powstała nawet cała seria filmów https://www.youtube.com/watch?v=sCgvxZjQQv8.

W spotkaniu z zarządem PROT licznie udział wzięli też samorządowcy z terenu powiatu Lubaczowskiego, którym na sercu leży rozwój turystyki i promocja regionu. Byli wśród nich burmistrzowie wójtowie Cieszanowa, Narola, Horyńca Zdrój, Wielkich Oczu, Lubaczowa i Starego Dzikowa. Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny podkreślał znaczenie wspólnej promocji, a wicestarosta Paweł Głaz przypominał o konieczności poprawy szlaków komunikacyjnych do naszego regionu, oraz lepszego oznaczenia atrakcji turystycznych. Głos w dyskusji zabrali też społecznicy. Grzegorz Ciećka ze Stowarzyszenia Folkowisko apelował o lepsze wykorzystanie wyjątkowego symbolu Ziemi Lubaczowskiej, jakim jest kamieniarka bruśnieńska.

Spotkanie które odbyło się w środę 12 stycznia w Radrużu było kolejnym ważnym elementem budowy strategii rozwoju turystycznego Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej. - podkreśla Marcin Piotrowski

fot. Marcin Materniak/Marcin Piotrowski

foto Marcin Materniak (1).jpgfoto Marcin Materniak  (2).jpgfoto Marcin Materniak (3).jpgfoto Marcin Materniak (5).jpgfoto Marcin Piotrowski (2).jpgfoto Marcin Piotrowski (4).jpgPROT foto Marcin Piotrowski (1).JPGPROT foto Marcin Piotrowski (2).JPGPROT foto Marcin Piotrowski (3).JPGPROT foto Marcin Piotrowski (4).JPGPROT foto Marcin Piotrowski (11).JPGPROT foto Marcin Piotrowski (13).JPG


AdmirorGallery 5.0.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.
Secured & Audited by: Security Audit Systems