ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

W powiecie lubaczowskim od lutego do „małego ZUS plus” zgłosiło się 35 przedsiębiorców


Od 1 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. Przed zmianami z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys. Według szacunków z nowej formuły programu, w skali kraju, może skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców.

ZUS będzie rozpatrywał wnioski złożone przed 1 lutym

Prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że ulga nie jest przeznaczona dla osób, które dopiero założyły swoją działalność. „One mogą skorzystać z innych możliwości. Najpierw 6-miesięczna ulga na start, a następnie dwa lata pasa startowego – preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie te ulgi są dobrowolne" – mówi profesor.

Jak podkreśla, od lutego w „małym ZUS plus”  zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku” – wskazuje profesor.

Nie zmienił się za to sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60 proc.  prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach.

Jak można zgłosić się do „małego ZUS”?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki do ulgi, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla Małego ZUS: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już od stycznia 2020 r. korzystają z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach i chcą kontynuować korzystanie z ulgi według nowych zasad. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian

Od 1 lutego „mały ZUS” jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko ta osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (6 miesięcy), jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował, oraz preferencyjnych składek (2 lata). Z „małego ZUS” można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie biznes.gov.pl oraz www.zus.pl.

Liczba zgłoszeń w lutym w podziale na placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim:

Brzozów – 24;
Dębica – 118;
Krosno – 121;
Sanok – 93;
Jasło – 75;
Lubaczów – 35;
Jarosław – 73;
Leżajsk – 57;
Mielec – 158;
Przemyśl – 70;
Przeworsk – 19;
Stalowa Wola – 121;
Tarnobrzeg – 66;
Rzeszów – 548.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

ghhh
+6 # ghhh 2020-02-12 00:00
czyli około 1600 osób skorzysta w województwie możne dwa razy tyle . prawda jest taka ze ta piramida ZUS kończy się i chcą zrzucić wine na prowadzących działalność gdyż łatwo się wybronią ,,mało płaciłeś wiec nic nie dostaniesz,,cie kawe dlaczego zus nie czepi się ściągnięcia zaległości z kopalń ,tam potrafią wszystko umorzyć i niezłe emerytury płacić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
ghhh
+6 # ghhh 2020-02-12 00:01
to jest po....ny kraj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi
rees
+4 # rees 2020-02-12 18:20
Zgadzam się. Na dłuższą metę ten system okaże się niewydajny. Zresztą Państwo samo przeczy sobie w swoich poczynaniach. Z jednej strony daje mały zus, ulgę na start itp. żeby jak najwięcej osób zakładało działalność i odprowadzało składki do upadającego systemu a z drugiej strony hojną ręką te pieniądze wypuszcza na pińćset plus i inne niepotrzebne programy. Co więcej, programy które nie zachęcają wcale do pracy a wręcz przeciwnie! Zsumujmy to z niewydajnym systemem szkolnictwa, obniżającym się poziomem i masową produkcją magistrów niepotrzebnych kierunków i wyjdzie nam jaka przyszłość nas czeka i na jakie przywileje emerytalne możemy liczyć.
Przykro mi ale przedsiębiorcy na to wszystko nie narobią. Zresztą i tak dzisiaj, lepiej założyć firmę gdziekolwiek indziej niż w Polsce. Chociażby w Czechach. Inny świat. Przede wszystkim inne podejście do przedsiębiorcy.
Ps. Do sytuacji u nas dodajcie jeszcze siedziby zus w każdym mieście i armię urzędników z tych właśnie kierunków o których pisałem powyżej :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia (odwołane)

W kinie (MDK zamknięty)

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.