Do 250 tys. zł premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich objętych ASF

fot. piviso.com/flickr.com
fot. piviso.com/flickr.com

fot. piviso.com/flickr.com

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

O premię może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który m.in. podlega ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Ponadto rolnik musi mieć przyznaną jednolitą płatność obszarową do użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa za 2019 r., a jeżeli jej nie otrzymał, musi mieć przyznaną taką płatność za 2020 r. W tym drugim przypadku dokument potwierdzający przyznanie jednolitej płatność obszarowej za 2020 r. można dostarczyć na etapie składania wniosku o wypłatę premii.

Od ubiegłego roku o pomoc z tego działania PROW 2014-2020 mogą ubiegać się również te osoby, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku miały zawieszoną lub zakończoną pozarolniczą działalność gospodarczą oraz te, które swój biznes na wsi już prowadzą i chcą go rozszerzyć o nowy rodzaj działalności.

Katalog działalności gospodarczych objętych wsparciem jest szeroki i obejmuje usługi, produkcję czy sprzedaż różnych produktów niezwiązanych z rolnictwem.

Wysokość pomocy zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy. W przypadku utworzenia jednego miejsca pracy można liczyć na otrzymanie bezzwrotnej premii w wysokości 150 tys. zł, przy dwóch nowych miejscach pracy premia wzrasta do 200 tys. zł, a przy trzech do 250 tys. zł.

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej jest wypłacana w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc.) rolnik otrzyma, gdy spełnieni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy (liczone od dnia doręczenia decyzji). Pozostałe 20 proc. premii wpłynie na jego konto po rozliczeniu realizacji biznesplanu. Na złożenie wniosku o płatność drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata (liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii) i nie później niż do 31 sierpnia 2023 r.

Co ważne: 70 proc. kwoty premii musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, czyli np. zakup maszyn i urządzeń, środków transportu czy wyposażenia. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć
na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności. Beneficjent po zarejestrowaniu działalności gospodarczej może pozostać w KRUS do dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty premii.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

J23
# J23 2020-02-03 08:37
Jak długo po otrzymaniu i wykorzystaniu premii wymagany jest okres prowadzenia działalności ?
Kuba
+1 # Kuba 2020-02-03 17:51
Tylko głupi na to się połasi, żeby otrzymać pomoc trzeba całkowicie zlikwidować hodowlę i to już w chwili składania wniosku o wypłatę pierwszej raty pomocy, agencja ma potem do 9 miesięcy na wypłatę pieniędzy, potem jeszcze założenie firmy zakupy itp zanim firma ruszy i zacznie zarabiać minie co najmniej 3 miesiące czyli przez około rok nic nie zarabiasz bo nie masz ani firmy ani hodowli z ktòrej do tej pory się utrzymywałeś, to by było dobre gdyby na zlikwidowanie hodowli był poświęcony okres roku od wypłaty drugiej raty pomocy gdy firma już działa przynosi zysk i masz z czego żyć.
Gościu
+4 # Gościu 2020-02-04 10:19
KOMUŚ BARDZO ZALEŻY BY ZA WSZELKA CENĘ ZNISZCZYĆ POLSKĄ BRANŻE WIEPRZOWĄ!!!
Tmw
+3 # Tmw 2020-02-04 10:29
Jak to komu?zagraniczn ym kontrahentom ,ktorzy maja na celu eksportowac swoje towary nafaszerowane chemia i truje ludzi. To jest wszystko szczegolowo zaplanowane.
Farsz
+4 # Farsz 2020-02-04 11:48
Nasza żywność produkowana przez każdą większą firmę jest tak samo faszerowana chemią, inaczej nie byłaby w stanie konkurować z potentatami. Kup sobie opakowanie kiełbasy, nie w markecie tylko w małym sklepie mięsnym, drogiej kiełbasy po 30-40 zł za kg, więc teoretycznie lepszej i zdrowszej, a zobaczysz na opakowaniu co w niej jest.
Tmw
+8 # Tmw 2020-02-04 12:12
Oczywiscie. Wedliny swojskie od chlopa sa pachnace i smaczne. A ze sklepu to jakbym jadl styropian polany woda i to jeszcze trujacy. No ale nie myslalem ze dozyje czasow w ktorych chlop nie moze zabic swojej wlasnej swini bo grozi mu 5 tysiecy kary plus 3 lata zakaz wykonywania zawodu. Juz nawet za okupacji tak nie bylo. Niemiec zabral kontyngenty ale chlopinie cos tam zostalo. Za komuny nie bylo zadnych asf ,ptasich,krowic h chorob i jakos nikt nie umarl. To co sie dzieje dzisiaj wobec rolnikow jest poyebane. A przeciez rolnicy PiS poparli. Wezma kiedys widly i wzorem zamordowanego Leppera pojda na Wiejska
blzg
+9 # blzg 2020-02-04 14:43
I niech mi ktoś powie że działanie rządu za pomocą slużb weterynaryjnych nie ma na celu likwidacji polskiej wieprzowiny! I teraz jeszcze te dofinansowania gwóźdż do trumny EHHHH TU NIE CHODZI O ŻADEN ASF tylko o interesy panowie politycy i ich pachołki obudżcie sie

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.