Mirosław Karapyta skazany na trzy lata więzienia

fot. kadr TVP Rzeszów
fot. kadr TVP Rzeszów

fot. kadr TVP Rzeszów

Były marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta został prawomocnie skazany na trzy lata więzienia. Jest to kara niższa o rok od wymierzonej przez sąd pierwszej instancji.

Mirosław Karapta został skazany w styczniu 2019 roku w sądzie pierwszej instancji  na karę 4 lat bezwzględnego więzienia. Wtedy były marszałek województwa podkarpackiego został uznany winnym 9 z 16 zarzucanych mu przestępstw. Odpowiadał wtedy m.in. za gwałt i korupcję. Już podczas procesu w ubiegłym roku Karapyta twierdził, że jest niewinny i odwoła się od wyroku.

29 stycznia odbyła się rozprawa apelacyjna, w wyniku której Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał Mirosława Karapytę na trzy lata więzienia za przyjmowanie korzyści majątkowych oraz wykorzystanie seksualne kobiety pod presją gróźb.  Sąd apelacyjny zmienił kwalifikację jednego z czynów: zamieniając gwałt na inną czynność seksualną. Za popełnienie tego przestępstwa sąd wymierzył mu karę jednego roku i sześciu miesięcy więzienia, a za przyjmowanie korzyści majątkowych jednego roku i czterech miesięcy pozbawienia wolności. W sumie przez sąd apelacyjny został winnym 6 z 16 zarzucanych mu przez prokuraturę przestępstw. 

Mirosław Karapyta zapowiedział, że będzie wnioskował do Sadu Najwyższego o kasację wyroku.

Minister Zbigniew Ziobro chce zaskarżyć wyrok

Minister Sprawiedliwości odniósł się do ogłoszonego dzisiaj wyroku. Jego zdaniem "czyny korupcyjne i inne poważne przestępstwa", które były zarzucane b. marszałkowi, a także funkcja, jaką sprawował, "z całą pewnością przemawiały za znacznie surowszym wymiarem kary". Działalność marszałka nazwał "niegodziwą, przestępczą, bezprawną, prowadzoną bez skrupułów". Podkreślił, że takie właśnie było stanowisko prokuratury.

"W związku z tym zaczekam na stanowisko w tej sprawie prokuratury, która prowadzi postępowanie, i rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku. Jeśli chodzi o samą karę, to ograniczone są możliwości kasacji, bo dotyczą tylko i wyłącznie zbrodni, ale być może będziemy chcieli rozważyć inną podstawę zaskarżenia, jeśli taka będzie możliwa" - dodał.

"Pozostawiam też państwa ocenie, czy tego rodzaju drastyczne naruszenie prawa karnego, które zarzucono panu Karapycie, jest mierzone odpowiednio sprawiedliwie, jeśli zmierzyć to z wyrokami często znacznie surowszymi zapadającymi wobec przysłowiowego Kowalskiego" - powiedział Ziobro.

Źródło: radio.rzeszow.pl, portalsamorzadowy.pl, nowiny24.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Janusz4644
+5 # Janusz4644 2020-01-29 18:46
A rzecznik?
Tmw
-14 # Tmw 2020-01-29 20:04
Na co czeka Pan Prezydent? podpisac ustawe zeby ten cyrk objazdowy sie wreszcie skonczyl! jesli nie podpisze tej ustawy,nie otrzyma mojego glosu,w ogole nie pojde na glosowanie. Panie Prezydencie,ja wiem ze glos takiego wyborcy gdzies tam ze wschodu Polski nie bedzie slyszalny,ale prosze w imieniu swoim i Pana wyborcow-niech Pan podpisze ustawe,bo wreszcie trzeba zrobic porzadek z kasta. Zyska Pan nowych wyborcow zwlaszcza mlodych
Tmw
+4 # Tmw 2020-01-29 20:27
To wszystko przez ta zasrana gruba kreske Dickmana. Trzeba bylo wypieprzyc towarzyszy po 89 r. Jakos wszedzie sie dalo,w Polsce nie. Ja gdybym ukradl wiertarke,paind rive,wzial lapowke albo zabral 50 zl z lady moment bylbym ukarany. A tu nic. Bo jeden z drugim byl roztargniony albo mala szkodliwosc. A niepelnosprawny umyslowo czlowiek ktory ukradl batonika,nie zdajac sobie z tego sprawy od razu ukarany. Poyebane to jest. Panie Prezydencie-pod pis i to jak najszybciej
osagosa
+9 # osagosa 2020-01-30 11:26
Widzę, tvppis robi swoje, w krew weszło powtarzanie utartych sloganów jak mantrę. Wyłącz tv, włącz myślenie (moja życzliwa rada)!
osagosa
+23 # osagosa 2020-01-30 11:29
Ja nie bronię Karapyty, w żadnym wypadku, łajdak z niego do kwadratu, ale Kuchciński w niczym lepszy nie jest, rozpasało się to wasze pisowskie towarzystwo i od koryta odejść nie chce...
Naga broń
-1 # Naga broń 2020-01-31 17:53
pałukowcy z NASA
+1 # pałukowcy z NASA 2020-02-03 19:09
Cytuję Naga broń:

"[Komisarz] - Czy wie Pan, że przez Pana to miasto opanowały pawiany?
[Frank] - To chyba wina wyborców..."

PSL - w punkt!
Ama
+26 # Ama 2020-01-29 22:32
Pan Karapyta skazany a wobec innego pana K. Nic, cisza , i gdzie tu prawo i sprawoedliwość
xx
+11 # xx 2020-01-29 22:35
na Nowogrodzkiej;- )
Qba
+8 # Qba 2020-01-30 16:52
Cytuję Ama:
Pan Karapyta skazany a wobec innego pana K. Nic, cisza , i gdzie tu prawo i sprawoedliwość

A brat Patryka J.?.
xx
+6 # xx 2020-01-30 17:33
Koligacje rodzinne czynią go nietykalnym
Zimno wszedzie
+15 # Zimno wszedzie 2020-01-30 08:15
Ten karapyta z perspektywy czasu to taki fircyk a nawet błazen pospolity pod płaszczykiem PSL u. Co innego Jaś bury , ten to potrafił kombinować ! Złoto na plebani schował wspólnie i w porozumieniu , a skoro na plebani to kto go ruszy- jak tam kasy fiskalnej brak, a i w sądach daszek POstawił , co by mu PiS kliwe ptaszki nie sraly za kołnierz. Słowem jak mawia Braun - loże, mafię i sądy będą go bronić do końca świata i o jeden dzień dłużej. Hulaj Jasiu " piekła niema". Pomyśleć ,że w latach osiemdziesiątyc h krowy wypasał w krótkich spodniach. Chłop potrafi , oj potrafi zadrwić ?
dębowy wór
# dębowy wór 2020-01-31 09:45
Sugestywny Jesteś. Honorowy Obywatel Lubaczowa, Cieszanowa i Ropczyc okazał się błaznem? Przecież to doktor, to nic że u Jarosza i ledwo "przepchnięty" doktorat na UŚ. Był pyszałkowaty, usłużny i się zagubił i innych ludzi wciągnął. Został złożony w ofierze podkarpackiej pajęczyny. Najbardziej chyba brakuje mu brylowania i biesiadowania. Wielki Jan to ekstraklasa, długi łańcuch beneficjentów. Jako król wschodu południowego, idąc za światłem wiedział gdzie i komu ma złożyć złoto.
rz
-7 # rz 2020-01-30 10:37
PSLGBT i systemowy Kukiz15!!!
Ama
+11 # Ama 2020-01-30 10:55
A pozostali wszyscy świeci a tak w tych krótkich spodenkach niejeden pasł krowy , ci którzy tu piszą tez.
serdecznie
+19 # serdecznie 2020-01-30 16:22
pozdrawiam Panią, która zrobiła Mirkowi loda w zamian za przyjęcie przyjaciółki do pracy!
To jest prawdziwa przyjażń
NASA
+2 # NASA 2020-01-30 16:28
Racja co do tego że trzeba było po 98 roku usunąć towarzyszy z przestrzeni publicznej definitywnie, a nie zamykać im do koryta drzwi i spokojnie patrzeć jak sobie otwierają okno. A później płacz i lament że gangrena przez lata toczy powiat! Do kogo dziś mają mieć pretensje drodzy wyborcy -niewolnicy?
SRASA
+10 # SRASA 2020-01-30 17:02
30 stycznia 1987 r. Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na stanowisko sędzi Sądu Rejonowego w Poznaniu. "Wzruszająca rocznica" - zakpił na Twitterze dziennikarz Tomasz Skory. Powołanie Przyłębskiej przez komunistyczny organ nie przeszkadza politykom PiS grzmieć o postkomunistycz nym układzie w sądownictwie.
xx
+5 # xx 2020-01-30 17:35
30 stycznia 1987 r. Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na stanowisko sędzi Sądu Rejonowego w Poznaniu. "Wzruszająca rocznica" - zakpił na Twitterze dziennikarz Tomasz Skory. Powołanie Przyłębskiej przez komunistyczny organ nie przeszkadza politykom PiS grzmieć o postkomunistycz nym układzie w sądownictwie.

PREZES ODPRAWIŁ EGZORCYZMY I STAŁA SIE PRAWA A JAKŻE SPRAWIEDLIWA
n
-8 # n 2020-01-31 08:31
Cytuję SRASA:
30 stycznia 1987 r. Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na stanowisko sędzi Sądu Rejonowego w Poznaniu. "Wzruszająca rocznica" - zakpił na Twitterze dziennikarz Tomasz Skory. Powołanie Przyłębskiej przez komunistyczny organ nie przeszkadza politykom PiS grzmieć o postkomunistycznym układzie w sądownictwie.

Ciekawe kto powołał twoich idoli z Sądu Najwyższego?
NASA
-2 # NASA 2020-01-30 17:26
i pamiętaj juzóź, jakby co to klam i myl tropy. No.
rz
-9 # rz 2020-01-30 19:02
A co tam u Jasia B z SN i PSLGBT???

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.