Rekonstrukcja Bitwy pod Oleszycami-Dachnowem okiem kamery [ZOBACZ FILM]


„Bój pod Dachnowem” to fascynujący spektakl historyczny, który przeniósł nas w czasie do września 1939 roku. Ponad 50 rekonstruktorów odtworzyło fragment walk stoczonych w dniach 15-16 września 1939 roku pod Oleszycami przez 21. Dywizję Piechoty Górskiej gen. bryg. Józefa Kustronia z przeważającymi siłami niemieckiej 45. Dywizji Piechoty gen.por. Friedricha Materny.

Widowisko poświęcone było epizodowi oleszyckiej bitwy, bo tak znana jest w historiografii, w której pułk Korpusu Ochrony Pogranicza ppłk. Wojciecha Wójcika uderzył na Dachnów. Wydarzyło się to o świcie 15 września 1939. Jak pisze historyk Tomasz Róg w swojej broszurze przygotowanej z okazji 80 rocznicy bitwy: Atak zaplanowano na godzinę 2 w nocy. Do wykonania planu nie doszło wskutek opóźnień w marszu niektórych oddziałów spowodowanych pobłądzeniem w lasach z powodu braku map. Najszybciej, bo nad ranem 15 września, na pozycje wyjściowe pod Dachnowem dotarł pułk KOP. Około godziny 6 ruszył on do ataku na wieś, który zaskoczył niemiecką 2. kompanię 130. pułku piechoty przy wydawaniu śniadania. Niemcy wycofali się w panice, porzucając 4 ciężkie karabiny maszynowe, 4 granatniki i amunicję. Polscy żołnierze zajęli zachodnią część miejscowości. Podczas natarcia zginęło 5 kopistów z 1. kompanii batalionu KOP „Snów”, a jeden został ranny. Wkrótce jednak silny kontratak nieprzyjaciela zmusił oddziały polskie do wycofania się na skraj lasu pod Dachnowem. Około godziny 9.30 ruszył atak niemiecki wsparty przez artylerię i 16 czołgów. Kopiści podpuścili żołnierzy niemieckich na odległość 200-300 metrów i celnym ogniem karabinów przeciwpancernych wz. 35 Ur. Kolejne natarcie niemieckie siłami dwóch batalionów z kierunku Dachnowa i Futor także zostało odparte, przy dużych stratach niemieckich.

W widowisku historycznym, które odwzorowało wrześniowe wydarzenia udział wzięli rekonstruktorzy z całej Polski. Największą atrakcją dla publiczności, oprócz widowiskowych efektów pirotechnicznych i wspaniałego historycznego komentarza przygotowanego przez dr. hab. Andrzeja Olejko, była biorąca udział w rekonstrukcji polska tankietka TKS.

Organizatorami wydarzenia były: Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie wraz z OSP Dachnów. Podczas pikniku militarno-historycznego swój sprzęt i umiejętności prezentowały różne służby mundurowe, w tym: Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, @Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wojewoda Podkarpacki, a do współorganizacji włączyło się aktywnie Muzeum Kresów w Lubaczowie. Finansowego wsparcia udzieliły: Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Oleszyce, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Narol Lasy Państwowe, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie , a także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.