Rekonstrukcja Bitwy pod Oleszycami-Dachnowem okiem kamery [ZOBACZ FILM]


„Bój pod Dachnowem” to fascynujący spektakl historyczny, który przeniósł nas w czasie do września 1939 roku. Ponad 50 rekonstruktorów odtworzyło fragment walk stoczonych w dniach 15-16 września 1939 roku pod Oleszycami przez 21. Dywizję Piechoty Górskiej gen. bryg. Józefa Kustronia z przeważającymi siłami niemieckiej 45. Dywizji Piechoty gen.por. Friedricha Materny.

Widowisko poświęcone było epizodowi oleszyckiej bitwy, bo tak znana jest w historiografii, w której pułk Korpusu Ochrony Pogranicza ppłk. Wojciecha Wójcika uderzył na Dachnów. Wydarzyło się to o świcie 15 września 1939. Jak pisze historyk Tomasz Róg w swojej broszurze przygotowanej z okazji 80 rocznicy bitwy: Atak zaplanowano na godzinę 2 w nocy. Do wykonania planu nie doszło wskutek opóźnień w marszu niektórych oddziałów spowodowanych pobłądzeniem w lasach z powodu braku map. Najszybciej, bo nad ranem 15 września, na pozycje wyjściowe pod Dachnowem dotarł pułk KOP. Około godziny 6 ruszył on do ataku na wieś, który zaskoczył niemiecką 2. kompanię 130. pułku piechoty przy wydawaniu śniadania. Niemcy wycofali się w panice, porzucając 4 ciężkie karabiny maszynowe, 4 granatniki i amunicję. Polscy żołnierze zajęli zachodnią część miejscowości. Podczas natarcia zginęło 5 kopistów z 1. kompanii batalionu KOP „Snów”, a jeden został ranny. Wkrótce jednak silny kontratak nieprzyjaciela zmusił oddziały polskie do wycofania się na skraj lasu pod Dachnowem. Około godziny 9.30 ruszył atak niemiecki wsparty przez artylerię i 16 czołgów. Kopiści podpuścili żołnierzy niemieckich na odległość 200-300 metrów i celnym ogniem karabinów przeciwpancernych wz. 35 Ur. Kolejne natarcie niemieckie siłami dwóch batalionów z kierunku Dachnowa i Futor także zostało odparte, przy dużych stratach niemieckich.

W widowisku historycznym, które odwzorowało wrześniowe wydarzenia udział wzięli rekonstruktorzy z całej Polski. Największą atrakcją dla publiczności, oprócz widowiskowych efektów pirotechnicznych i wspaniałego historycznego komentarza przygotowanego przez dr. hab. Andrzeja Olejko, była biorąca udział w rekonstrukcji polska tankietka TKS.

Organizatorami wydarzenia były: Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie wraz z OSP Dachnów. Podczas pikniku militarno-historycznego swój sprzęt i umiejętności prezentowały różne służby mundurowe, w tym: Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, @Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wojewoda Podkarpacki, a do współorganizacji włączyło się aktywnie Muzeum Kresów w Lubaczowie. Finansowego wsparcia udzieliły: Nadleśnictwo Lubaczów, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Oleszyce, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Narol Lasy Państwowe, Bank Spółdzielczy w Lubaczowie , a także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.