Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej [ZDJĘCIA]

fot. narol.pl
fot. narol.pl

fot. narol.pl

W sobotę 21 września odbył się Rowerowy Rajd Pamięci Bohaterów Ziemi Narolskiej. Włączony w obchody wydarzeń z września 1939 rajd przebiegał drogami gminy Narol i Susiec łącząc punkty związane z historią Narolszczyzny oraz miejsc pamięci.

Podczas przejazdu uczestnicy składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze, a także mieli okazję posłuchać o historii bohaterów i miejsc związanych z walkami o Ojczyznę. Dzięki zaangażowaniu Nadleśnictwa Narol, można było poznać także walory przyrodnicze roztoczańskiej części Podkarpacia, a na koniec zwiedzić Izbę Pamięci w Lipsku…

Rajd rozpoczęła już od ósmej rano rejestracja uczestników przed Ratuszem Miejskim w Narolu. Zimny poranek nie zniechęcił miłośników rowerowego podróżowania do zameldowania się na miejscu, choć spora grupa zgłoszonych osób zrezygnowała. Uczestników powitał Burmistrz Narola Grzegorz Dominik, który wraz z Przewodniczącym Rady Krzysztofem Szawarą i Sekretarzem Urzędu Miasta i Gminy Danielem Lombrem złożyli kwiaty pod pomnikiem w Narolu. Po ciepłej kawie i herbacie rowerzyści ruszyli w trasę, najpierw pod pomnik bohaterów Armii Kraków w Lipsku gdzie oficjalnie rozpoczęto rajd. Trasa pierwszej edycji przebiegała przez miejscowości: Lipsko – Lipie - Narol-Wieś – Paary – Huta Szumy – Rebizanty – Huta Różaniecka – Ruda Różaniecka – Płazów – Łówcza – Huta Złomy – Dębiny – Jędrzejówka – Lipsko. Kolumnę otwierał Burmistrz Narola Grzegorz Dominik, a zamykał Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Szawara. Nad bezpieczeństwem czuwał Komendant Gminny OSP Edward Babik, wspierany w punktach newralgicznych przez funkcjonariuszy Policji.

Zanim uczestnicy udali się na pierwszy posiłek, grupa zawitała do Rebizantów, żeby zobaczyć magiczne szypoty na Tanwi. W Hucie Różanieckiej, w schronisku oprócz posiłku regeneracyjnego czekało na uczestników spotkanie z leśnikami. Walory przyrodnicze Roztocza oraz Puszczy Solskiej prezentował Marceli Kot z Nadleśnictwa Narol. W Rudzie Różanieckiej na niedawno wyremontowanym cmentarzu partyzanckim o losach pochowanych w mogiłach bohaterach opowiadała Justyna Grechuta – nauczyciel miejscowej szkoły. Chwilę później rowerzyści składali już wiązankę i zapalali znicze przy tablicy poświęconej kpt. Władysławowi Ważnemu PS. „Tygrys” wsłuchując się w słowa Doroty Wróbel – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Różanieckiej. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość zwiedzenia specjalnej ekspozycji poświęconej kpt. Władysławowi Ważnemu znajdującej się w szkole.

Kolejnym przystankiem była Łówcza, do której grupa dotarła przez Płazów, składając kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. W położonej nad Łówczanką miejscowości czekał już na rowerzystów Mieczysław Hawryliszyn. Emerytowany nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły, pasjonat regionu i historii, autor książek. To on najpierw opowiedział o walkach z bandami UPA w nocy z 27 na 28 marca 1945 roku oraz losach miejscowości i bohaterskich mieszkańcach, by udać się na wzgórze cerkiewne, gdzie przybliżył historię cerkwi pw. św. Paraskewy z 1808 roku oraz pobliskiego cmentarza i rodzin dawnych właścicieli Łówczy. Niespodziankę dla uczestników sprawił sołtys Łówczy Ryszard Krawczyk, który zaopatrzony w ogromny klucz udostępnił uczestnikom wnętrze tej pięknej świątyni.

Następnym punktem na trasie rajdu była Jędrzejówka. Tutaj złożono wieńce i zapalono znicze przy tablicy upamiętniającej mieszkańców i obrońców tej miejscowości poległych w latach 1939-1946, by dodatkowo zatrzymać się na chwilę na położonym nieopodal drogi cmentarzu cholerycznym. Ostatnim miejscem pamięci na trasie rajdu był pomnik poległych w obronie swych domostw przed bandami UPA w maju 1944 roku. Stąd rowerzyści udali się do Izby Pamięci w Lipsku, gdzie czekał już Antoni Steczkiewicz – sołtys Lipska, który oprowadził uczestników po wszystkich salach wystawowych, dzieląc się swoją wiedzą o zabranych tam eksponatach.

Na utrudzonych ponad 50-kilometrową jazdą uczestników czekał na mecie posiłek, gorąca herbata i lokalne specjały przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jędrzejówce. Przy ognisku rozmawiano nie tylko o ponad sześciogodzinnej wędrówce, odwiedzonych miejscach i wysłuchanych prelekcjach, ale już planowano kolejne rajdy i wędrówki rowerowe.

W organizację rajdu zaangażowane były służby gminne, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, Strażacy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jędrzejówce, Nadleśnictwo Narol, Szkoła Podstawowa w Rudzie Różanieckiej, Schronisko Młodzieżowe w Hucie Różanieckiej, Lipska Grupa Pod Wezwaniem oraz sołtysi z Lipska i Łówczy i sponsorzy.

Zdjęcia: narol.pl

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg23.jpg24.jpg25.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg32.jpg34.jpg36.jpg37.jpg39.jpg40.jpg41.jpg

Źródło: narol.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.