Pamięć o gen. Dąbku oraz pomordowanych mieszkańcach Dąbkowa i Opaki wciąż żywa

fot. gminalubaczow.pl
fot. gminalubaczow.pl

fot. gminalubaczow.pl

W niedzielę w Dąbkowie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci gen. Stanisława Dąbka, połączone z uczczeniem pamięci o mieszkańcach Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947, oraz o ofiarach represji sowieckich i niemieckich poległych w czasie II wojny światowej.

Obchody zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbkowie, odprawiona w koncelebrze ks. kan. Andrzeja Stopyry i ks. Witolda Słotwińskiego, z udziałem pocztów sztandarowych: Związku Kombatantów RP, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubaczów, Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie,  oraz Gminy Lubaczów.

Podczas liturgii proboszcz podkreślał  jak ważne jest przywołanie pamięci o bohaterach wojennych, ich czynach i heroicznej postawie. Wymienił nazwiska mieszkańców Dąbkowa i Opaki – ofiar II wojny światowej: Franciszka Mazepy- poległego w wojnie obronnej Polski w 1939 r., Szymona Ptasznika- zamordowanego z rąk sowietów w 1940 r. oraz Szymona Cencorę, Józefa Jońca, Piotra Łukasiewicza i  Jana Szweca- zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w sierpniu 1941 r. w lesie Niwki pod Lubaczowem.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik – obelisk, gdzie nastąpiła modlitwa w intencji św. pamięci gen. Stanisława Dąbka, poległych i pomordowanych mieszkańców Dąbkowa i Opaki oraz ofiar represji sowieckich i niemieckich poległych w czasie II wojny światowej. W dalszej części głos zabrał Wójt Gminy Lubaczów –Wiesław Kapel, który wzywał do zachowania pamięci o ofiarach zbrodni wojennych dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię jak i nazistowskie Niemcy, oraz rozpowszechniania prawdy o tych wydarzeniach. Podkreślił również bohaterskość żołnierzy walczących z wrogiem,  przytaczając postać gen. Stanisława Dąbka.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej „W hołdzie mieszkańcom Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki- ofiarom II wojny światowej” oraz złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku- obelisku przez delegacje: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Związku Inwalidów Wojennych RP, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen brygady Józefa Kustronia, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubaczów, Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Młodowie,  potomków rodzin pomordowanych, Samorządu Sołectw Opaki i Dąbkowa, Samorządu Gminy Lubaczów oraz Powiatu Lubaczowskiego.

Po złożeniu kwiatów Pani Karolina Strojna- sołtys sołectwa Dąbków, odczytała okolicznościowy wiersz napisany przez Panią Elżbietę Frankowską- mieszkankę Dąbkowa
pt. „Na cześć generała”:

Na cześć żołnierza polskiego wojaka,
Stanisława Dąbka – generała.
Z obcej nazwy Felsendorf, nasza wioska
Dąbkowem nazwana została.

Ten twardy żołnierz wojska polskiego
chłopski syn z Dąbkowa.
Walczył z atakami agresora ukraińskiego,
dowodził obroną Lubaczowa.

Bohaterstwem wykazał się w obronie Wybrzeża,
honor cenił nad życie.
wybitny dowódca polskiego oręża,
obowiązek swój spełnił należycie.

Umilkł Twój głos na Oksywskim wale,
skończyła się służba Twa.
Wśród swych żołnierzy śpisz generale,
dziś trębacz „Ciszę” Ci zagra.

Po odegraniu na trąbce „Ciszy” nastąpiło złożenie kwiatów pod krzyżem niepodległościowym, postawionym przez mieszkańców w 1934 r.

Wartę honorową pod pomnikiem – obeliskiem pełnili Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen brygady Józefa Kustronia oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubaczów.

Zbrodnie popełnione przez ukraińskich nacjonalistów i niemieckich nazistów przyniosły zagładę setek tysięcy Polaków, pamięć o Nich zobowiązuje by przyszłość budować na prawdzie, a współczesnym Polakom nie wolno o tym zapomnieć.

Zdjęcia: gminalubaczow.pl

{AG]pamiec-dabek{/AG}

Źródło: gminalubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Romek
+2 # Romek 2019-09-25 07:57
Piękna uroczystość gratulacje dla wójta Kapla i przewodniczącej Marty.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.