Wyjątkowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Rudzie Różanieckiej


Ruda Różaniecka to miejscowość o pięknych tradycjach patriotycznych, co potwierdziły po raz kolejny uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny, które miały miejsce 1 września 2019 roku na odnowionym cmentarzu partyzanckim. Połączone one były z 75. rocznicą walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej.

Cmentarz partyzancki w Rudzie Różanieckiej odnowiony został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonano nowe ogrodzenie i dokonano wymiany płyt nagrobnych na 20 mogiłach wojennych żołnierzy Armii Krajowej. Całość upiększył kamienny postument z orłem pod krzyżem wykonany przez artystę  Grzegorza Wajsa. Z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Narol za realizację prac remontowych odpowiadał  Robert Pinkowicz, który od wielu lat  z wyczuciem merytorycznym i estetycznym angażuje się w poprawę obiektów cmentarnictwa wojennego na terenie gminy Narol.

II wojna światowa w dziejach Rudy Różanieckiej zapisała się tragicznymi wydarzeniami: od pierwszych bomb, które spadły we wrześniu 1939 r. w okolicach Rudy, przegranych walk obronnych poprzez trudne życie okupacyjne, a szczególnie wysiedlenie w 1943 r. mieszkańców wsi do obozu na Majdanku, po czas konspiracji. To w Rudzie Różanieckiej działała partyzantka Armii Krajowej, która skutecznie broniła mieszkańców Rudy, a nawet okolicznych miejscowości przed atakami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tragicznym wydarzeniem była niemiecka operacja przeciwpartyzancka „Sturmwild II”. 21 czerwca 1944 r. doszło do oblężenia Puszczy Solskiej, w wyniku którego zginęło wielu partyzantów AK z Rudy Różanieckiej, spoczywających na cmentarzu partyzanckim.

Tamte wydarzenia przywołał we wzruszających wspomnieniach  Władysław Obirek, który jako dziecko przeżył tragizm II wojny światowej.

Mieszkańcy Rudy Różanieckiej i zaproszeni goście swoją obecnością oddali hołd bohaterom. Dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej i Dorota Wróbel podziękowała obecnym na uroczystości kombatantom za poświęcenie zdrowia, mienia i marzeń dla wolnej Polski. Mszę w ich intencji odprawili: ksiądz komandor Krzysztof Pietrzniak oraz wicedziekan dekanatu narolskiego ksiądz Waldemar Górski.

Na uroczystości starostę lubaczowskiego reprezentował Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Mariusz Pieróg. Obecni goście w osobach  Przewodniczącego Rady Miejskiej w Narolu,  Krzysztofa Szawary i Nadleśniczego Nadleśnictwa Narol,  Janusza Skalskiego w okolicznościowych wystąpieniach podkreślili potrzebę pamięci o bohaterskich czynach poległych patriotów.

Swoją obecnością obchody uświetnili także dyrektorzy miejscowych zakładów pracy, właściciele firm i szefowie organizacji:  Janusz Zastawny – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej Jan Szałański – właściciel firmy usługowej,  Zygmunt Ważny – właściciel Zakładu Usług Leśnych, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej  Dariusz Stankiewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Krystyna Wróbel, 3 Drużyna Harcerska z Rudy Różanieckiej, nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miejscowości.

Wyjątkowym wydarzeniem była rekonstrukcja bitwy partyzanckiej  przedstawiona przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja i „Ordon” z Łańcuta. Niecodzienne widowisko wywołało wiele emocji i niezapomnianych przeżyć. Całość obchodów uświetnił Chór Tanew działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu.

Organizacja tak wspaniałych obchodów była możliwa  dzięki ogromnemu zaangażowaniu radnego gminnego  Mariusza Franusa i sołtysa wsi  Witolda Roznera. Szczególne podziękowania za pomoc w przedsięwzięciu rekonstrukcyjnym kierowane są do Nadleśnictwa Narol.

IMG_7803.jpgIMG_7838.jpgIMG_7848.jpgIMG_7867.jpgIMG_7873.jpgIMG_7879.jpgIMG_7881.jpgIMG_7885.jpgIMG_7888.jpgIMG_7902.jpgIMG_7915.jpgIMG_7924.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+4 # Ama 2019-09-04 21:40
Piękna uroczystość. Gratulacje dla organizatorów

UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ogłoszenia

Zatrudnię magazyniera-kierowcę
( / Praca)

noimage
07-02-2020

Szczeniaki
( / Dom i ogród)

noimage
07-01-2020

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.