Wyjątkowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Rudzie Różanieckiej


Ruda Różaniecka to miejscowość o pięknych tradycjach patriotycznych, co potwierdziły po raz kolejny uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny, które miały miejsce 1 września 2019 roku na odnowionym cmentarzu partyzanckim. Połączone one były z 75. rocznicą walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej.

Cmentarz partyzancki w Rudzie Różanieckiej odnowiony został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykonano nowe ogrodzenie i dokonano wymiany płyt nagrobnych na 20 mogiłach wojennych żołnierzy Armii Krajowej. Całość upiększył kamienny postument z orłem pod krzyżem wykonany przez artystę  Grzegorza Wajsa. Z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Narol za realizację prac remontowych odpowiadał  Robert Pinkowicz, który od wielu lat  z wyczuciem merytorycznym i estetycznym angażuje się w poprawę obiektów cmentarnictwa wojennego na terenie gminy Narol.

II wojna światowa w dziejach Rudy Różanieckiej zapisała się tragicznymi wydarzeniami: od pierwszych bomb, które spadły we wrześniu 1939 r. w okolicach Rudy, przegranych walk obronnych poprzez trudne życie okupacyjne, a szczególnie wysiedlenie w 1943 r. mieszkańców wsi do obozu na Majdanku, po czas konspiracji. To w Rudzie Różanieckiej działała partyzantka Armii Krajowej, która skutecznie broniła mieszkańców Rudy, a nawet okolicznych miejscowości przed atakami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tragicznym wydarzeniem była niemiecka operacja przeciwpartyzancka „Sturmwild II”. 21 czerwca 1944 r. doszło do oblężenia Puszczy Solskiej, w wyniku którego zginęło wielu partyzantów AK z Rudy Różanieckiej, spoczywających na cmentarzu partyzanckim.

Tamte wydarzenia przywołał we wzruszających wspomnieniach  Władysław Obirek, który jako dziecko przeżył tragizm II wojny światowej.

Mieszkańcy Rudy Różanieckiej i zaproszeni goście swoją obecnością oddali hołd bohaterom. Dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej i Dorota Wróbel podziękowała obecnym na uroczystości kombatantom za poświęcenie zdrowia, mienia i marzeń dla wolnej Polski. Mszę w ich intencji odprawili: ksiądz komandor Krzysztof Pietrzniak oraz wicedziekan dekanatu narolskiego ksiądz Waldemar Górski.

Na uroczystości starostę lubaczowskiego reprezentował Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Mariusz Pieróg. Obecni goście w osobach  Przewodniczącego Rady Miejskiej w Narolu,  Krzysztofa Szawary i Nadleśniczego Nadleśnictwa Narol,  Janusza Skalskiego w okolicznościowych wystąpieniach podkreślili potrzebę pamięci o bohaterskich czynach poległych patriotów.

Swoją obecnością obchody uświetnili także dyrektorzy miejscowych zakładów pracy, właściciele firm i szefowie organizacji:  Janusz Zastawny – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej Jan Szałański – właściciel firmy usługowej,  Zygmunt Ważny – właściciel Zakładu Usług Leśnych, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej  Dariusz Stankiewicz, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich i Krystyna Wróbel, 3 Drużyna Harcerska z Rudy Różanieckiej, nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miejscowości.

Wyjątkowym wydarzeniem była rekonstrukcja bitwy partyzanckiej  przedstawiona przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja i „Ordon” z Łańcuta. Niecodzienne widowisko wywołało wiele emocji i niezapomnianych przeżyć. Całość obchodów uświetnił Chór Tanew działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu.

Organizacja tak wspaniałych obchodów była możliwa  dzięki ogromnemu zaangażowaniu radnego gminnego  Mariusza Franusa i sołtysa wsi  Witolda Roznera. Szczególne podziękowania za pomoc w przedsięwzięciu rekonstrukcyjnym kierowane są do Nadleśnictwa Narol.

IMG_7803.jpgIMG_7838.jpgIMG_7848.jpgIMG_7867.jpgIMG_7873.jpgIMG_7879.jpgIMG_7881.jpgIMG_7885.jpgIMG_7888.jpgIMG_7902.jpgIMG_7915.jpgIMG_7924.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

Ama
+4 # Ama 2019-09-04 21:40
Piękna uroczystość. Gratulacje dla organizatorów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.