Gmina Lubaczów: Uczcili pamięć mieszkańców bestialsko zamordowanych przez bandy UPA [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. gminalubaczow.pl
fot. gminalubaczow.pl

fot. gminalubaczow.pl

11 sierpnia we wsi Podlesie oraz 15 sierpnia w Dąbrowie odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą mordu na mieszkańcach Podlesia i Baszni Górnej oraz wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa) przez nacjonalistów ukraińskich.

Uroczystości w Podlesiu

W niedzielę 11sierpnia  odbyły się obchody 75 rocznicy mordu na mieszkańcach wsi Podlesie i Basznia Górna przez nacjonalistów ukraińskich. Uroczystości zainaugurowała Msza Św. w kościele filialnym w Podlesiu, której przewodniczył ks. dr Leszek Bruśniak – proboszcz parafii Baszni Dolnej, pod koniec której młodzież przedstawiła montaż słowno – muzyczny upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.

Po Mszy przed kościołem okolicznościowe przemówienia wygłosili Teresa Pamuła – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali szczególnie potrzebę pielęgnowania pamięci o tragedii ludności polskiej. Po nich nastąpiło odczytanie Apelu Poległych, a Wojskowa Asysta Honorowa 34 batalionu lekkiej piechoty w Jarosławiu – 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddała salwę honorową, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową 31 ofiar – mieszkańców Podlesia i Baszni Górnej.

Wydarzenie zakończyło się na miejscowym cmentarzu ewangelickim modlitwą i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodziny Kosiorów i Stafów.

Zdjęcia: gminalubaczow.pl

IMG_2291.jpgIMG_2316.jpgIMG_2317.jpgIMG_2320.jpgIMG_2334.jpgIMG_2337.jpgIMG_2339.jpgIMG_2340.jpgIMG_2352.jpgIMG_2369.jpgIMG_2384.jpgIMG_2421.jpg

Uroczystości w Dąbrowie

Z kolei w czwartek 15 sierpnia w kościele w miejscowości Dąbrowa została odprawiona Msza Św. w intencji  pomordowanych mieszkańców wsi Kornagi, koncelebrowana przez ks. kanonika Andrzeja Stopyrę, proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika  w Lubaczowie. W homilii ks. proboszcz odniósł się do mordów dokonanych na ludności cywilnej przez nacjonalistów ukraińskich. Apelował aby historia była dla nas nauczycielką, z której należy wyciągać wnioski na przyszłość i której nie możemy zatracić. Nawiązując do obchodzonego tego dnia święta Wojska Polskiego, proboszcz  wspominał: „Dzień 15 sierpnia jest dniem chwały polskiego pogranicza. Dzień w którym odczuwamy dumę a jednocześnie uświadamiamy sobie, że  zawdzięczając ojczyźnie własne życie i szczęście, niejednokrotnie musieliśmy jako naród stawać w obronie szczęścia, godności pomyślności i życia. Niech Bóg, Honor, Ojczyzna nie będą tylko słowami wypisanymi  na sztandarach.”

Dalsza część uroczystości miała miejsce na dziedzińcu przy kaplicy, gdzie Teresa Pamuła-Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego przypomniała historię tragicznej nocy z 14 na 15 sierpnia 1944r., która stała się udziałem tej miejscowości, wspominając inne wsie zroszone krwią niewinnych ludzi (Rudka k. Brusna, Cieszanów, Basznia Górna – Podlesie, Krowica Sama, Dąbków, Dąbrowa). Dziękowała jednocześnie wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o przeszłości, przekazują historię tamtych dni kolejnym pokoleniom ocalając ją od zapomnienia. Następnie Starszy Chorąży Związku Strzeleckiego Tomasz Szczygieł odczytał Apel Pamięci Poległych, po którym nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową 12 ofiar – mieszkańców wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa).

Wiązanki złożyli: przedstawiciele rodzin pomordowanych, Teresa Pamuła-Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Tomasz Bereza- z Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie, oraz delegacje: Samorządu Gminy Lubaczów, Samorządu wsi Dąbrowa, Związku Inwalidów Wojennych Oddział w Lubaczowie, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej II Wojny Światowej Okręgu Lubaczowskiego, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie, Jednostki Strzeleckiej 2033 „Strzelec” im. gen. brygady Józefa Kustronia w Lubaczowie.

Uroczystość upamiętniająca zakończyła się na miejscowym cmentarzu modlitwą i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodzin pomordowanych.

Zdjęcia: gminalubaczow.pl

IMG_9375.jpgIMG_9387.jpgIMG_9407.jpgIMG_9410.jpgIMG_9414.jpgIMG_9449.jpgIMG_9455.jpgIMG_9458.jpgIMG_9468.jpgIMG_9477.jpgIMG_9493.jpgIMG_9497.jpg

Źródło: gminalubaczow.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.