Lipiec na drogach powiatu. Policjanci zatrzymali 48 nietrzeźwych rowerzystów!

fot. archiwum KWP Rzeszów
fot. archiwum KWP Rzeszów

fot. archiwum KWP Rzeszów

W lipcu, na drogach powiatu lubaczowskiego doszło do jednego wypadku drogowego, w którym jedna osoba została ranna. Policjanci wyeliminowali z ruchu 12 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pomimo tego, że wcześniej pili alkohol. Odnotowali 25 kolizji drogowych.

Policjanci podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach powiatu lubaczowskiego w lipcu. W ubiegłym miesiącu doszło do 1 wypadku drogowego, w którym jedna osoba została ranna. (lipiec 2018 r. – jeden wypadek, jedna osoba ranna).

Policjanci odnotowali 25 kolizji drogowych ( lipiec 2018 r. – 41 kolizji) i wyeliminowali z jazdy 10 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu alkoholu (lipiec 2018 r. – 6 nietrzeźwych kierujących). Zatrzymali również 2 osoby, u których badanie stanu trzeźwości wykazało poniżej 0,5 promila alkoholu w organizmie (lipiec 2018 r.- 1 kierowca po użyciu alkoholu).

Funkcjonariusze udaremnili również dalszą jazdę 48 rowerzystom, którzy zanim wsiedli na swoje jednoślady pili alkohol ( lipiec 2018 – 9 nietrzeźwych rowerzystów).

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych - w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Rzecznik policji w Lubaczowie apeluje: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze. 

Źródło: KPP Lubaczów

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: