Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Zapal Znicz Pamięci!


W sobotę 11 lipca przypada 75. rocznica „Krwawej Niedzieli”. Strzelcy z Lubaczowa w ten dzień zapalą "Znicz Pamięci", by uczcić pamięć pomordowanych Polaków przez bandy OUN-UPA.

„Zapal Znicz Pamięci” to akcja dla upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego w latach 1939 – 1947  na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości przez zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien, Ukraińskiej Policji Pomocniczej i innych ukraińskich szowinistycznych formacji. Wybór dnia 11 lipca nie jest przypadkowy. Jest to bowiem rocznica dnia „Krwawej Niedzieli” 11 lipca 1943 roku kiedy banderowcy, wspierani przez tzw. „siekierników”, czyli chłopów ukraińskich, uzbrojonych w siekiery, widły, noże zamordowali w okrutny sposób tysiące bezbronnych Polaków, paląc przy tym dziesiątki wsi wołyńskich. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa śmierć poniosło około 200 tysięcy osób – mężczyzn, kobiet, dzieci…

W powiecie lubaczowskim akcję koordynują strzelcy z Lubaczowa, którzy w 2016 roku podjęli uchwałę o upamiętnieniu ofiar „Krwawej Niedzieli”. Zarząd podjął decyzją o przeprowadzeniu corocznej akcji „Zapal znicz pamięci” pod patronatem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie  wraz z CKIS Cieszanów.

W środę 11 lipca delegacja Lubaczowskich Strzelców w raz z pracownikami IPN-u wyruszy na teren Gminy Lubaczów, Cieszanów i Horyniec Zdrój by złożyć symboliczne znicze pamięci.

W 1944-1947 na terenie powiatu lubaczowskiego z rąk OUN-UPA zginęło ponad 3500 osób, z czego dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. Pod tym linkiem znajduje się lista Polaków zamordowanych w byłym województwie lwowskim (w większości przez UPA). Natomiast poniżej znajduje się mapka działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: