Forum Regionów Trójmorza z udziałem przedstawicieli Lubaczowa.

W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik
W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik

W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik

We wtorek (03.07) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbyło się Forum Regionów Trójmorza. W wydarzeniu tym wzięli udział radni Rady Miejskiej w Lubaczowie.

W dniu 3 lipca 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbyło się Forum Regionów Trójmorza. Wydarzenie swoim patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Inicjatywa nawiązuje do koncepcji gospodarczo- politycznej zapoczątkowanej w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji skupiającej państwa Europy, zlokalizowane w pasie pomiędzy morzem Bałtyckim, Adriatyckim  i Czarnym. Forum jak podkreślają jego organizatorzy, stanowi próbę uzupełnienia dotychczasowych działań, mających na celu pogłębianie współpracy pomiędzy państwami o czynnik regionalny, służący umacnianiu wspólnej idei Trójmorza.

Forum otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, który  witając gości oraz dziękując zaproszonym uczestnikom za przybycie stwierdził, że istotnym jest aby w ślad za współpracą i polityką krajową  podążała również polityka regionalna. Pan Marszałek podkreślił, iż organizacja Forum stanowi wyraźne uzupełnienie dotychczasowych działań podejmowanych na rzecz integracji regionów Trójmorza. Zaznaczył również, iż zorganizowane w Jasionce Forum nie będzie tylko  jednorazowym wydarzeniem, lecz w kolejnych edycjach jego celem będzie poruszanie ważnych tematy na rzecz działania dla wspólnego dobra regionów, w ramach idei Trójmorza.

Następnie głos zabrał Pan Prezydent Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że z dużą satysfakcją przyjmuje obecność na Forum przedstawicieli Rządu oraz działaczy samorządowych głównie z terenu Podkarpacia. Pan Prezydent wspomniał, że kiedy w 2015 roku wraz z Prezydent Chorwacji Panią Kolindą Grabar-Kitarović wdrażali koncepcję Trójmorza, zależało im przede wszystkim na wzmocnieniu trzech uzupełniających się aspektów współpracy regionalnej: lepszej infrastrukturalnej integracji Europy Środkowej, skoncentrowaniu państw leżących w obszarze Trójmorza na realizacji konkretnych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i biznesowych oraz na wspólnym przejściu od teorii i rozmów politycznych do fazy praktycznego wykonania podjętych zamierzeń. Pan Prezydent uwypuklił wagę koncepcji Trójmorza dla wzmocnienia europejskich wartości tj: jedności, solidarności i równości.

W trakcie paneli dyskusyjnych, rozmawiano przede wszystkim o perspektywach i dalszej współpracy w dziedzinie gospodarki, transportu i komunikacji w ramach inicjatywy Trójmorza, przede wszystkim na szczeblu regionalnym. Podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Obserwatorium Regionów Trójmorza. Poruszono również kwestię budowy Via Carpatii, w której uczestnicy forum dostrzegli zarówno wyzwanie jak i dużą szansę na rozwój regionów zlokalizowanych w pobliżu trasy jej przebiegu, w tym również Województwa podkarpackiego.

Obecny na spotkaniu Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Kuchciński, podkreślił wagę wzajemnych związków historycznych łączących kraje z obszaru Trójmorza. W oparciu o wspólną, często burzliwą przeszłość, należy bowiem realizować korzystne dla wszystkich inicjatywy i budować wspólną przyszłość.

Wśród zaproszonych gości, znaleźli się również sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, parlamentarzyści w osobach prof. Aleksandra Bobko, posła Jana Warzechy, posła Andrzeja Szlachty, a także Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz reprezentanci przedstawicielstw dyplomatycznych państw i regionów Trójmorza.  

Wśród uczestników Forum, znaleźli się również przedstawiciele Lubaczowa w osobach Radnej Rady Miejskiej i Przewodniczącej Klubu Radnych PiS Lubaczowa Pani Alicji Antonik oraz Pana Ryszarda Antonika Radnego Rady Miejskiej.

Całość wydarzenia, uświetnił swoim występem zespół "Da Camera". Partnerami Forum są: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Zdjęcia: Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP

02.jpg04a.jpg06.jpg09.jpg18.jpg30.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


UWAGA ZMIANY!

Od 28 czerwca 2020 roku publikacja komentarzy na portalu ZLUBACZOWA.PL jest możliwa tylko po uprzednim zarejestrowaniu konta. Zarejestrować można się poprzez Facebooka lub standardowy sposób. Wprowadzamy te zmiany, bowiem w ostatnim czasie nasz portal stał się miejscem, gdzie anonimowo pomawiano i obrażano inne osoby. W tym roku mieliśmy też kilkanaście pism od prokuratury i policji z prośbą o udostępnienie adresu IP komentującego z powodu naruszenia prawa. Czas najwyższy to zmienić. Liczymy, że dzięki wprowadzonym zmianom dyskusja na portalu ZLUBACZOWA.PL będzie prowadzona "na poziomie".

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAŁOŻYĆ KONTO

Zarejestruj konto lub zaloguj się

lub zaloguj się w standardowy sposób:

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.