Forum Regionów Trójmorza z udziałem przedstawicieli Lubaczowa.

W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik
W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik

W Forum uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Lubaczowie - Alicja Antonik i Ryszard Antonik

We wtorek (03.07) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbyło się Forum Regionów Trójmorza. W wydarzeniu tym wzięli udział radni Rady Miejskiej w Lubaczowie.

W dniu 3 lipca 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa odbyło się Forum Regionów Trójmorza. Wydarzenie swoim patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Inicjatywa nawiązuje do koncepcji gospodarczo- politycznej zapoczątkowanej w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji skupiającej państwa Europy, zlokalizowane w pasie pomiędzy morzem Bałtyckim, Adriatyckim  i Czarnym. Forum jak podkreślają jego organizatorzy, stanowi próbę uzupełnienia dotychczasowych działań, mających na celu pogłębianie współpracy pomiędzy państwami o czynnik regionalny, służący umacnianiu wspólnej idei Trójmorza.

Forum otworzył Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, który  witając gości oraz dziękując zaproszonym uczestnikom za przybycie stwierdził, że istotnym jest aby w ślad za współpracą i polityką krajową  podążała również polityka regionalna. Pan Marszałek podkreślił, iż organizacja Forum stanowi wyraźne uzupełnienie dotychczasowych działań podejmowanych na rzecz integracji regionów Trójmorza. Zaznaczył również, iż zorganizowane w Jasionce Forum nie będzie tylko  jednorazowym wydarzeniem, lecz w kolejnych edycjach jego celem będzie poruszanie ważnych tematy na rzecz działania dla wspólnego dobra regionów, w ramach idei Trójmorza.

Następnie głos zabrał Pan Prezydent Andrzej Duda, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że z dużą satysfakcją przyjmuje obecność na Forum przedstawicieli Rządu oraz działaczy samorządowych głównie z terenu Podkarpacia. Pan Prezydent wspomniał, że kiedy w 2015 roku wraz z Prezydent Chorwacji Panią Kolindą Grabar-Kitarović wdrażali koncepcję Trójmorza, zależało im przede wszystkim na wzmocnieniu trzech uzupełniających się aspektów współpracy regionalnej: lepszej infrastrukturalnej integracji Europy Środkowej, skoncentrowaniu państw leżących w obszarze Trójmorza na realizacji konkretnych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i biznesowych oraz na wspólnym przejściu od teorii i rozmów politycznych do fazy praktycznego wykonania podjętych zamierzeń. Pan Prezydent uwypuklił wagę koncepcji Trójmorza dla wzmocnienia europejskich wartości tj: jedności, solidarności i równości.

W trakcie paneli dyskusyjnych, rozmawiano przede wszystkim o perspektywach i dalszej współpracy w dziedzinie gospodarki, transportu i komunikacji w ramach inicjatywy Trójmorza, przede wszystkim na szczeblu regionalnym. Podpisano porozumienie w sprawie utworzenia Obserwatorium Regionów Trójmorza. Poruszono również kwestię budowy Via Carpatii, w której uczestnicy forum dostrzegli zarówno wyzwanie jak i dużą szansę na rozwój regionów zlokalizowanych w pobliżu trasy jej przebiegu, w tym również Województwa podkarpackiego.

Obecny na spotkaniu Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Marek Kuchciński, podkreślił wagę wzajemnych związków historycznych łączących kraje z obszaru Trójmorza. W oparciu o wspólną, często burzliwą przeszłość, należy bowiem realizować korzystne dla wszystkich inicjatywy i budować wspólną przyszłość.

Wśród zaproszonych gości, znaleźli się również sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, Minister Infrastruktury - Andrzej Adamczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, parlamentarzyści w osobach prof. Aleksandra Bobko, posła Jana Warzechy, posła Andrzeja Szlachty, a także Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz reprezentanci przedstawicielstw dyplomatycznych państw i regionów Trójmorza.  

Wśród uczestników Forum, znaleźli się również przedstawiciele Lubaczowa w osobach Radnej Rady Miejskiej i Przewodniczącej Klubu Radnych PiS Lubaczowa Pani Alicji Antonik oraz Pana Ryszarda Antonika Radnego Rady Miejskiej.

Całość wydarzenia, uświetnił swoim występem zespół "Da Camera". Partnerami Forum są: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Zdjęcia: Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP

02.jpg04a.jpg06.jpg09.jpg18.jpg30.jpg

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze zostały zablokowane.

Ogłoszenia

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

W kinie

Na sygnale

Porady

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.